Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowane przed likwidacją Polskie Wydawnictwo Muzyczne remontuje warszawską siedzibę

Redakcja
Danuta Matloch / MKiDN
Pięknie wydane publikacje od samych tytułów brzmiące muzyką. Propozycje Polskiego Wydawnictwa Muzycznego to znakomicie przygotowane, sumiennie dopracowane dzieła promujące polską kulturę i zachowujące ją dla kolejnych pokoleń. Instytucja przygotowuje również mnóstwo wydarzeń artystycznych. A jeszcze przed chwilą bogata historia wydawnictwa mogła się bezpowrotnie zakończyć.

Każdy muzyk w naszym kraju musiał choć raz mieć na pulpicie nuty wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Przez wiele lat była to bowiem jedyna oficyna w Polsce zajmująca się publikowaniem tego typu materiałów. Założone w 1945 roku w Krakowie wydawnictwo w roku 2001 zostało sprywatyzowane, a następnie po kilkunastu latach stanęło na skraju upadku. Pomoc nadeszła ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku wydawnictwo zostało uratowane i przekształcone w państwową instytucję kultury (w podobny sposób ministerstwo ocaliło przed likwidacją Państwowy Instytut Wydawniczy). PWM pozostaje wydawnictwem zajmującym się przede wszystkim dziełami muzyki dawnej i współczesnej, repertuarem polskim i światowym, nutami przeznaczonymi dla amatorów i specjalistów, ale również publikacjami o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w 2019 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał kolejną instytucję kultury wspierającą twórców literatury niekomercyjnej i wydawanie wysokoartystycznej prozy i poezji – Instytut Literatury.

Groził upadek, trwa rozbudowa

Dziś Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko nie musi obawiać się upadku, ale może przystępować do kolejnych działań, gwarantujących rozwój instytucji. W czerwcu tego roku przedstawiciele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podpisali umowę z generalnym wykonawcą projektu architektonicznego przebudowy siedziby stołecznego oddziału oficyny przy ul. Fredry 8 w Warszawie.

„To jest inwestycja od dawna przygotowywana i oczekiwana. Inwestycja, która przeprowadzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne w XXI wiek. Chcemy, żeby tu były studia nagraniowe, klub jazzowy, sala kameralna, a także pomieszczenia edukacyjne. Dążymy do tego, aby ta instytucja mogła funkcjonować we wnętrzach nowoczesnych, a jednocześnie zachowujących walory zabytkowe” – powiedział przy tej okazji szef MKiDN prof. Piotr Gliński.

Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zapewnia, że już za dwa lata, w osiemdziesiątą rocznicę powstania PWM, placówka zaprosi do pieczołowicie odrestaurowanej, historycznej kamienicy, unikalnej przecież w Warszawie, bo jednej z nielicznych, które przetrwały wojnę i Powstanie Warszawskie. To dawna siedziba Banku Dyskontowego projektu Kazimierza Loewego z 1897 roku. Od 1965 roku figuruje w rejestrze zabytków, jednak na skutek wieloletnich zaniedbań obiekt wymaga pilnej modernizacji.

„To historyczny moment, w którym misja PWM zyskuje nowy wymiar. Tworzymy miejsce stanowiące nowoczesne i wielofunkcyjne centrum dialogu kulturowego, którego program merytoryczny będzie ściśle zespolony z prowadzoną na całym świecie działalnością naszej oficyny” – podkreśla dr Daniel Cichy.

W odnowionych przestrzeniach znajdą się wspomniane kameralna sala koncertowa, klub jazzowy, studia nagraniowe, ale także księgarnia muzyczna, mediateka, sale warsztatowe. Zgromadzone zostaną również przebogate zbiory Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wyjątkowymi zasobami archiwalnymi oraz materiałami wykonawczymi do ponad 3,5 tys. skatalogowanych dzieł wielkoobsadowych opiekować się będzie Dział Zbiorów Nutowych. PWM wydało dotychczas ponad 15 tys. wydawnictw nutowych, tytułów książkowych i prasowych oraz publikacji fonograficznych. W katalogu wydawniczym posiada utwory ponad tysiąca kompozytorów. Ponadto przy Fredry 8 rezydować będzie redakcja „Ruchu Muzycznego”, najstarszego pisma muzycznego w Polsce, którego wydawcą jest PWM. Tymczasem, na okres remontu, Dział Zbiorów Nutowych PWM, jak i redakcja „Ruchu Muzycznego” będą działać w siedzibie tymczasowej przy ul. Wiejskiej 19.

„Działalność edukacyjną i promocyjną realizować będziemy dzięki nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni do aktywności warsztatowych, artystycznych, sprzyjających naukowym badaniom, wreszcie powierzchniom do przechowywania archiwów i centrum logistyki, które pozwolą na prezentację i szerokie udostępnianie zasobów PWM instytucjom w Polsce i na świecie” – podkreśla Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny oficyny.

Polityka rozwoju wydawnictwa

Projekt przebudowy siedziby PWM przy ul. Fredry 8 to kolejny etap przyjętej w 2016 roku polityki rozwoju Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które w 2016 roku przekształciliśmy w narodową instytucję kultury i uratowaliśmy przed upadkiem, dziś pięknie się rozwija i odzyskuje swoje dawne znaczenie w międzynarodowym środowisku muzycznym. Finansowana ze środków budżetu państwa rewitalizacja zabytkowej nieruchomości przy jednoczesnym rozszerzeniu jej funkcji odpowiada realizowanej od samego początku istnienia oficyny misji gromadzenia, utrwalania i upowszechniania polskiej twórczości muzycznej. Wsparcie przez resort tej inwestycji kwotą blisko 98 mln złotych jest kolejnym dowodem na prowadzoną przez nas konsekwentną politykę wzmacniania polskich instytucji kultury” – zauważa prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne realizuje liczne projekty, które są wyrazem misji instytucji i znacząco wzbogacają wartość polskiej kultury. Wystarczy wspomnieć przedsięwzięcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, w ramach którego powstawały nowe, unikalne nagrania dotyczące poszczególnych lat polskiej niepodległości. Kolejnym niezwykłym pomysłem jest wieloletni projekt „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, pielęgnujący zapomnianą spuściznę muzyczną powstałą w czasach zaborów. Instytucja ta jest także organizatorem „Dni Edukacji Muzycznej”, prowadzi portal pn. „Polska Biblioteka Muzyczna” udostępniający zdigitalizowane materiały nutowe, a w Japonii organizuje konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży pt. „Muzyka z kraju Chopina”. Rocznie PWM przygotowuje około 400 rozmaitych publikacji, w tym liczne i ważne serie płytowe (oficyna powołała również własną markę fonograficzną Anaklasis, poświęconą najciekawszym zjawiskom w muzyce współczesnej). Nakładem wydawnictwa ukazały się i ukazują zbiory dzieł wszystkich kompozytorów polskich. Od 2003 roku organizuje Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego adresowany do najmłodszego pokolenia kompozytorów; przygotowuje także liczne prawykonania utworów kompozytorów związanych z wydawnictwem. Instytucja podejmuje też ścisłą współpracę z organizatorami wielu wydarzeń artystycznych – jest np. partnerem strategicznym Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, a także partnerem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i organizatorem jednego z koncertów wydarzenia.

„Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją unikalną na tle podobnych instytucji na świecie”– zauważa prof. Piotr Gliński. Tę unikalność i znaczenie podkreśla codzienną działalnością. Wkrótce w pięknej siedzibie.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto