Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Q22 na ostatniej prostej. Byliśmy na szczycie 195-metrowego wieżowca [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Q22 na ostatniej prostej. Byliśmy na szczycie 195-metrowego wieżowca [ZDJĘCIA, WIDEO]
Q22 na ostatniej prostej. Byliśmy na szczycie 195-metrowego wieżowca [ZDJĘCIA, WIDEO] Szymon Starnawski
Wieżowiec Q22 wkrótce zostanie otwarty. W przeciągu najbliższych trzech miesięcy klucze do budynku otrzymają pierwsi najemcy. W tej chwili trwają ostatnie prace. Przyjrzeliśmy się, jak wygląda jeden z najnowocześniejszych warszawskich drapaczy chmur tuż przed otwarciem.

W budynku, który ulokowano na rogu ul. Grzybowskiej i ul. Jana Pawła II, jeszcze pięć lat temu działał hotel Mercure. Działkę za 31 mln euro nabył deweloper, wyburzył hotel i w 2013 rozpoczął stawianie biurowca. Q22 ma być nie tylko jednym z największych konstrukcji w Warszawie (195 metrów wysokości i ponad 50 tys. mkw powierzchni biurowej), ale także jednym z najnowocześniejszych wieżowców.

- To wyjątkowa inwestycja. Nie tylko za sprawą świetnej lokalizacji, ale również dzięki niezwykłemu projektowi architektonicznemu autorstwa prof. Stefana Kuryłowicza. Jestem przekonany, że Q22 wyznaczy nową jakość na biznesowej mapie Warszawy - mówił Piotr Gromniak, Prezes Zarządu Echo Investment, gdy rozpoczynano budowę. Od tego czasu minęły trzy lata. Budynek, mimo niewielkiego pożaru, który miał miejsce w lutym br., realizowany jest terminowo. Jego otwarcie zaplanowano na II połowę 2016 roku. Sprawdziliśmy, jak teraz wyglądają pomieszczenia w Q22 oraz widoki z dachu wieżowca.

Q, czyli quality

Q22 wkomponował się w obraz warszawskiego "city", które ciągnie się wzdłuż Al. Jana Pawła II. Budynek który wyglądem przypomina kryształ ma być symbolem jakości. Odwołuje się do tego sama nazwa "q" czyli quality (22 to numer budynku). Do budowy zużyto pozostałości po dawnym hotelu, 1 500 ton stali i 25 000 ton betonowego kruszywa. Zainwestowano w windy, które zjeżdżając magazynują nadmiar energii i ponownie przekazują ją do obiegu. Także energia cieplna, czyli nagrzewanie budynku, będzie wykorzystywane ponownie. Tego typu systemy służą nie tylko oszczędnościom, ale także ekologii. Dzięki temu Q22 uzyskało prestiżowy certyfikat ekologiczny BREEM na poziomie Intermin Excellent. Jest to jeden z najwyższych wyników w naszym kraju.

Budynek, który kosztował pół miliarda zł, ma 155 metrów wysokości do dachu i wieżę, która dodaje mu 40 metrów. Pod ziemią znalazło się pięć kondygnacji, które zmieszczą 348 samochodów oraz rowery. Dla cyklistów przygotowano także szatnie i prysznice. Przeszklone lobby zajmie wysokość dwóch pięter. W tym miejscu znajdzie się część restauracyjna. Strefa wypoczynkowa powstaje na 14 piętrze. Pozostałe kondygnacje naziemne (w sumie jest ich 41.) zajmą firmy. W Q22 będzie pracowało kilka tysięcy osób.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto