Irena Jarosz od lat ratuje prześladowane miejskie koty

Irena Jarosz od lat ratuje prześladowane miejskie koty (© Bartłomiej Ryży/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Wolno żyjące koty nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie można ich wyłapywać ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać odpowiednie warunki w miejscach ich bytowania" - czytamy w oficjalnym stanowisku Rady Warszawy skierowanym do mieszkańców oraz zarządców budynków i wspólnot mieszkaniowych. I wzywają ich "do opieki nad wolno żyjącymi kotami".

Autorka stanowiska Olga Johann z PiS, wiceprzewodnicząca rady miasta, pod projektem stanowiska zgromadziła podpisy ponad 30 radnych i zyskała jednogłośne poparcie Komisji Ochrony Środowiska. - Byłam wzruszona. W radzie jestem od dwóch lat i różnie z tym poparciem bywało. Tym razem nikt nie odmówił - opowiada Olga Johann. Dobro kotów od dawna leży jej na sercu: - Czytam gazety, oglądam telewizję, słucham mieszkańców. Wiem, jakie potworności wyrządzają ludzie miejskim kotom. A one są przecież ważnym elementem miejskiego ekosystemu. Chronią nas przed zaszczurzeniem i groźnymi chorobami - przekonuje.

Olga Johann i radni, którzy poparli stanowisko - m.in. Tomasz Zdzikot, Maciej Maciejowski czy przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska - Grupińska, mają nadzieję, że pismo dotrze do mieszkańców i powstrzyma przeciwników kotów przed ich truciem i zabijaniem piwnicznych okienek.

Z inicjatywy radnych cieszą się też koci działacze tacy jak Irena Jarosz prowadząca prywatny Koci Azyl w Konstancinie czy Zbigniew Gruda ze Straży dla Zwierząt. - To wspaniałe, że rada miasta oficjalnie potępiła ludzi działających na szkodę dzikich kotów. Nie jestem jednak pewien, czy stanowisko radnych zmieni nastawienie właścicieli wspólnot mieszkaniowych i stosunek do kotów żyjących w piwnicach - mówi Zbigniew Gruda. - Tylko właściwa opieka nad wolno żyjącymi kotami, obejmująca sterylizację, szczepienia i regularne czyszczenie ich klatek, jest w stanie przekonać warszawiaków do dzielenia piwnic ze zwierzętami. Kluczem jest więc sensowna opieka - przekonuje.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!