Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rotunda idzie do rozbiórki. Zastąpi ją nowa, bardziej nowoczesna [WIZUALIZACJE]

Redakcja
Rotunda idzie do rozbiórki. Zastąpi ją nowa, bardziej nowoczesna [WIZUALIZACJE]
Rotunda idzie do rozbiórki. Zastąpi ją nowa, bardziej nowoczesna [WIZUALIZACJE] mat. pras.
Słynna Rotunda tymczasowo zniknie z centrum Warszawy. Za dwa lata zobaczymy jej odświeżoną wersję, która znajdzie się na wyremontowanym pasażu Wiecha.

Rozpoczęła się rozbiórka słynnej Rotundy. Inwestor tłumaczy, że obiekt znajdujący się w samym centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, ucierpiał w czasie wybuchu gazu z 1979 roku tak bardzo, że powierzchowny remont nie wchodzi w grę. Za dwa lata w tym samym miejscu stanie nowa Rotunda, która z jednej strony ma przypominać kultowy budynek, a z drugiej być nowoczesna i otwarta dla mieszkańców.

- Mamy na uwadze to, by przywrócić pierwotny wygląd budynku. Podstawowym założeniem jest zachowanie gabarytu i wyglądu Rotundy - zapewnia Bartłomiej Gowin z zespołu architektonicznego Gowin&Siuta, którego projekt rewitalizacji budynku będzie realizowany.

Inwestor chwali się, że wygląd nowej Rotundy to efekt konsultacji społecznych. Trwały one od 2013 roku. Najpierw swój głos zabrali mieszkańcy, a potem swoje prace przedstawili architekci. Wygrała propozycja krakowskiej pracowni Gowin&Siuta. Była to jedna z ponad dwustu propozycji.

Budynek chcemy zrewitalizować w ciągu dwóch lat – tłumaczy inż Piotr Radek, kierownik techniczny projektu. Główny wykonawca przejął budynek już w styczniu.

Lekka konstrukcja i nowy plac

Konstrukcja nowej Rotundy ma sprawiać wrażenie lekkości. Budynek będzie dodatkowo oświetlony. Inwestor zapowiada też, że będzie się starał o uzyskanie certyfikatów LEED i BREEAM. Piętro podziemne oraz parter przeznaczone zostaną na funkcje bankowe, a powyżej ma znaleźć się kawiarnia oraz bliżej nieokreślona przestrzeń społeczno-kulturalna.

Zmieni się także otoczenie Rotundy. Część pasażu Wiecha zostanie wyremontowana. Inwestor wspólnie z miastem oraz wykonawcą nowego Universalu (znajduje się na działce obok Rotundy) rozmawiają nad wspólnym zaaranżowaniem całej przestrzeni. Nowy plac zyska elegancką posadzkę, a także zielone patio. Co ciekawe, pracownia Gowin&Siuta wygrała również konkurs na projekt pobliskiego pawilonu Zodiak. Jeżeli miasto i prywatni inwestorzy się dogadają, Warszawa zyska jednolity ciąg spacerowy.

Inwestor, czyli bank PKO BP, nie ujawnia na razie kosztów inwestycji. Wiadomo, że termin ukończenia prac to 2019 rok.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto