Rowerzyści ważniejsi od rodziców z dziećmi? Konflikt między pieszymi i cyklistami. Warszawiacy podzieleni

Martyna KonieczekZaktualizowano 
Rowerzyści ważniejsi od rodziców z dziećmi? Konflikt między pieszymi i cyklistami Krystian Dobuszyński
Przed nami coraz cieplejsze dni. Oznacza to, że na drogach zacznie pojawiać się coraz więcej rowerzystów. Niestety, rozpoczęcie sezonu aktywności na świeżym powietrzu to jednocześnie moment, kiedy u kierowców i pieszych pojawia się irytacja, bowiem muszą oni na nowo przyzwyczajać się do obecności cyklistów. A ci nie zawsze ułatwiają im to zadanie - często zbyt szybko jeżdżą po mieście lub wymuszają pierwszeństwo... Do listy spięć można teraz także dopisać sytuację, gdy chodnik przecięty jest przez ścieżkę rowerową, ale nie ma przejścia dla pieszych. Kto w tym momencie ma pierwszeństwo? Zdania są podzielone. Szczegóły w artykule poniżej.

Rowerzyści jeżdżący po chodnikach to prawdziwa zmora dla pieszych. Jazda po chodniku, przejeżdżanie przez pasy dla pieszych, wymuszanie pierwszeństwa, szybka jazda po mieście to główne grzechy cyklistów. Ale czystego sumienia nie mają również piesi, którzy nagminnie wchodzą na drogę dla rowerów. Co jednak w sytuacji, gdy chodnik krzyżuje się ze ścieżką rowerową i nie ma przejścia dla pieszych? Kto ma pierwszeństwo przejazdu/przejścia? Na jednej z facebookowych grup wybuchła zaciekła dyskusja w tym temacie.

Zobaczcie też: Rower to pojazd. Nowa akcja ratusza ma nauczyć rowerzystów, jak jeździć po Warszawie

Rower to pojazd. Nowa akcja ratusza ma nauczyć rowerzystów, ...

Rowerzysta ważniejszy niż rodzice z dzieckiem?

Na jednej z facebookowych grup dzielnicy Bemowo pojawił się taki post:

Wzdłuż prawie całej ul. Lazurowej na ścieżkach rowerowych (na jelonkowskim odcinku) brakuje wymalowanych pasów w newralgicznych miejscach. Co o tym myślicie?

Do postu była dołączona grafika z napisem: ''Według warszawskich urzędników rowerzysta ma pierwszeństwo przed mamą lub tatą z dzieckiem. Czy uważacie, że to ok?''

Rzeczywiście, na ul. Lazurowej piesi, którzy chcą przejść przykładowo na drugą stronę ulicy, często muszą przeciąć drogę rowerową, na której nie wyznaczono przejścia dla pieszych. Czy w takiej sytuacji rowerzyści mają pierwszeństwo przejazdu? Według większości komentujących tak jest: ,,Tych rowerów nie ma naprawdę tak wiele, żeby stanowiły utrudnienie dla rodzica z wózkiem, a konieczność zatrzymywania się na rowerze to duża uciążliwość'', ,,Wolę płynność ruchu rowerowego'', ,,Tak, jest to jak najbardziej ok. Rower ma dłuższą drogę hamowania'' - czytamy w komentarzach.

Rowerzyści ważniejsi od rodziców z dziećmi? Konflikt między ...

Jednak znaleźli się także tacy internauci, którzy uważają, że to piesi powinni mieć pierwszeństwo: ,,Pieszy musi ciągle uważać, nawet w miejscach, gdzie powinien mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. Chodnik w tej chwili to pole bitwy a jak się idzie z dzieckiem, to pole minowe'' - napisała pani Małgorzata.

Piesi kontra rowerzyści - kto ma rację?

Zapytaliśmy ZDM o to, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, powinna rozwiać wszelkie wątpliwości:

- Pieszy nie ma pierwszeństwa ani w przypadku braku zebry, ani gdy jest ona wyznaczona, jednak apelujemy do wszystkich o wzajemny szacunek na drodze. Rowerzysta, widząc pieszego, powinien dać mu możliwość przejścia na drugą stronę, podobnie jest w przypadku kierowców - odpowiedziała nam Karolina Gałecka z ZDM.

POLECAMY TEŻ:


Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.18 07:19:45

Zaglosowaliscie na czaskowskego byly pis nie wygral to macie, przecież on w ramach jakiś niepisanych umòw obsadza głąbami rozne stanowiska, proponuje poczytac Kim jest puchalski dyrektor zdm, I co to jest zielone mazowsze, bedziecie wiedzieli przez kogo sa te cyrki, pieprzona lewacka logika

2019.04.16 16:44:43

Na dobrą sprawę ZDM powinien stuknąć sie mocno w głowę.



Rowery rozwijają duże prędkości i pieszy nie ma możliwości uciec przed cyklistom.



ABSURDALNE przepisy zawdzięczamy baranom z sejmu.



Proponuję ścieżki napowietrzne dla pieszych.

2019.04.16 09:21:32

Kolego Artur:



Artur







Z tym Stalinem pan sie troche zagalopował! tamten mordował i NIGDY nie zapłacił za swe czyny! , my jestesmy Polska,a nie Rosja co dziedziczy spuscizne .Polska powinna domagać sie odszkodowania!,allllle od kogo?pana Putina? nie bądz Pan Naiwny!

2019.04.16 08:50:06

Tu Gliwice



Za komuny uczono dzieci jak przechodzić przez ulice w miejscu wyznaczonym,Zawsze przepuscić pojazd samochodowy! a na końcu przechodzi pieszy,a to była dobra nauka.Pieszy nigdy niejest na tyle śpiący za kierownicą aby podczas chodzenia usnął! ,lub przeoczył czerwone swiatło! ,tak jak niekiedy przypadłosć kierowcy tak zwane znużenie,pieszy takich problemów nie ma, niekiedy obserwuje sie w Gliwicach:idzie Pieszy z telefonem komorkowym i wręcz wskakuje na przejscie dla pieszych!



Kto komu powinien ustąpić na przejsciu dla pieszych???



inne obserwacje:



-operator ,natychmiast po wyłączonej obrabiarce, nie wpycha rąk w koła zębate,bo maszyna jeszcze nie wychamowała! a chyba ma do tego prawo!



-pasażerowie nie wyskakują z auta,kiedy auto dojeżdża na parking,auto trzeba zatrzymać,a wtedy mozna wysiadać!



tak samo powinno być na przejsciu dla pieszych,Pieszy jak za komuny powinien popatrzyć w Lewo,w prawo ale niekiedy tez daleko!!! za komuny było: najpierw przepuscić auto! a potem bezpiecznie idzie pieszy! a teraz niekiedy pieszy wręcz wpada na przejscie dla pieszych i tylko słychać gwałtowne chamowanie zresztą Tak za TUSKA DONOSICIELA NA POLSKE tak uczyli



Inna sprawa:



W Gliwicach zamontowano swiatła Tzw.myślące,wielokrotnie zgłaszałem,ze to żle działa!



te swiatła mają około 30 programów tzn. co godzine inaczej działają! OK jedna opcja około godziny 12-do 15 stoje autem na swiatłach,mam zielone z głównej skręcam w prawo a wtym samym czasie pieszy ma też zielone! zgłosiłem na Policje przyjechał serwis pokazałem ,jak to działa! a serwis skomentował ja nie umie tego zmienić! tam zaprogramowano ok 30 programów czasowych!



w Gliwicach na Zabrskiej było sporo z tego powodu wypadków smiertelnych i co i nic!

2019.04.16 08:18:06

Opisze sytuacje z Wisły Czarne i na wyrzynie Krakowsko-Częstochowskiej Jura na GPS:skałka ,związek Kolarski zrobił sobie w Wiśle Czarne prywatnie wyscigi!Jest upalny dzień 06.2018 masa ludzi przyjechała z dziećmi,zresztą jak zawsze! a tu na dróżkach dla pieszych motory,rowerzysci zapiepszający ile sił w nogach i gwałtowne hamowanie 1 rowerzysty wyczynowego i następni sie poprzewracali , z tekstami jak pilnujemy dzieci????



Tam było mase dzieci na deskorolkach ,chulajnogach.Rowerzyscit to jak swięte krowy ,i pieszy co wtargnął na przejscie dla pieszych,nie patrząc jak daleko pojazd samochodowy!

2019.04.16 02:57:35

ZDM nie może komentować,ani interpretować prawa o ruchu drogowym. Brak "zebry" to ewidentna fuszerka.Przy jej braku,pieszy ma prawo przechodzić,jak w przypadku jezdni jednopasmowej,gdy brak oznakowanego przejścia w odległości 100 m. Gdy jest już na przejściu dla pieszych,ma bezwzględne pierwszeństwo poza tym . Ścieżka rowerowa to normalna ulica. Przepisy takie same jak w przypadku jezdni dla aut.

2019.04.16 01:20:06

Rowerzyści są w (niestety) olbrzymiej większości agresywnymi chamami. Spróbujcie przejść w pogodny dzień chodnikiem w Warszawie przy Czerniakowskiej od Sądu Gospodarczego (Czerniakowska 100) w kierunku Wilanowa. Na odcinku 100 metrów jest 5 (PIĘĆ!!!) przejść dla pieszych na ścieżce rowerowej, bo projektant miał fantazję i narysował ją w kształcie węża i jak by pieszy nie kombinował, to idąc prosto musi ciągle tę ścieżkę przekraczać. A do tego zawsze zatłoczony przystanek autobusowy w kierunku Żoliborza, zajmujący dokładnie 100% szerokości chodnika dla pieszych. Żadne cudowne dziecko dwóch pedałów nie zwalnia przed przejściami dla pieszych, a jak pieszy wejdzie na przejście, to słyszy od strony kierowców pojazdów poruszanych siłą mięśni takie wiąchy, że aż uszy więdną. Zdarzają się potrącenia, ale bohater na dwóch kółkach natychmiast ucieka. I tak to się toczy.......

2019.04.16 00:04:59

Rowerzyści w mieście są jak szarańcza o statusie świętych krów. Nie znoszę rowerzystów pędzących po chodnikach. Dokładnie w tyle mają wszelkie zasady, a nie wspomnę już o przepisach. Pędzą raz chodnikiem ( nawet gdy on jest bardzo wąski), a raz jednią jezdnią . Na skos przecinają jezdnię przejeżdżając z chodnika na chodnik ,przejeżdżają po zebrze, pędzą parami, trójkami zmuszając pieszych do ustępowania im miejsca, dzwoniąc na nich. Jeżdżą z słuchawkami w uszach stanowiąc zagrożenie dla siebie i innych. Poza tym w żaden sposób nie są oznakowani przez co poszkodowany przechodzień ma problemy z dochodzeniem odszkodowania. I zupełnie nie pojmuję dlaczego straż miejska lub policja nie reaguje w żaden sposób na wyżej wymienione zachowania.

2019.04.15 23:24:39

O żesz kurwa ich urzędnicza mać.

2019.04.15 22:48:05

Ktoś kto wymyślił te przepisy ma problem z mózgiem. Ręce opadają od durnych przepisów. Stalin wiedział co robił mordując 22000 inteligencji!!

2019.04.15 22:21:15

No cóż, trzonek od kilofa kosztuje 10 zł i jest wielokrotnego użytku, a zabieranie go na spacer, także z dziećmi, bardzo skutecznie wpływa na uspokojenie ruchu rowerzystów.

2019.04.15 21:47:55

Ostatnio na ul. Fieldorfa ścieżką rowerową jechał sobie dumny tatuś z czwórką dzieciaków, dla jednego z nich ścieżka była chyba za wąska, więc jechał po chodniku i oczywiście wjechał w nogi mojej żony. Co zrobił dumny tatuś ? O przeproszeniu nawet nie pomyślał, natomiast naubliżał nam i miał bardzo wielką ochotę nas pobić, bo śmieliśmy zwrócić uwagę jego dziecku. W ten sposób dumny wieśniak ze słomą w butach uczy swoje dzieci sposobu zachowania się wobec starszych

2019.04.15 21:39:50

ZDM udzieliło fałszywej informacji. Przepisy ruchu drogowego mówią wprost, że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo. Rowerzysta jest takim samym użytkownikiem drogi jak kierowca samochodu i obowiązują go te same przepisy ruchu drogowego. Rowerzysta zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną uwagę i ustąpić pierwszeństwa pieszemu mającymi zamiar wejść na przejście. Koniec i kropka.

2019.04.15 19:20:45

Dyskusja jest bezcelowa. Wszak droga dla rowerów to wg kodeksu drogowego taka sama jezdnia. Trzeba ją traktować identycznie. Rodzicom mogę zaproponować dyskusję: Czy na jezdni po której jeżdżą auta mają pierwszeństwo jak nie ma przejść dla pieszych?

2019.04.15 13:43:42

Według mnie ścieżki rowerowe nie powinny być wyznaczane kosztem chodników jest to i niewygodne (zarówno ścieżka jak i chodnik są węższe) jak i bardziej niebezpieczna (nie raz widziałam jak rowerowy sebiks wyprzedzał na trzeciego prawie tarsnując pieszych.

2019.04.15 12:46:41

Nie cierpię rowerzystów. Banda wymuszających pierwszeństwo matołów. Jeżdża raz po chodniku a za chwilę po ulicy a jak wygodniej po przejściu dla pieszych. Karać!!! Karać!!!! Karać!!!!!! Policjo weź się w końcu za nich!!!!

2019.04.15 11:53:29

"Pieszy nie ma pierwszeństwa ani w przypadku braku zebry, ani gdy jest ona wyznaczona,", ale w przypadku rowersamochód to ten pierwszy na zebrze ma pierwszeństwo.



W tej sytuacji powinno być tak samo.