Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzymianie i Grecy na Ochocie. W październiku po raz pierwszy odbędą się Dni Kultury Antycznej

Sonia Tulczyńska
Na Ochocie w październiku będzie można przez chwilę poczuć się, jak w Starożytności. Od 3 do 4 października w Gimnazjum nr 14 przy ul. Barskiej 32 odbędą się Dni Kultury Antycznej.

- Będą one imprezą edukacyjną przybliżającą historię i kulturę czasów antycznych. Impreza składać się będzie z kilku niezależnych bloków tematycznych: teatralnego, rekonstrukcyjnego, edukacyjnego i części ogólnej - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Bardzo interesująco zapowiada się zwłaszcza część rekonstrukcyjna. Dzięki grupom GRH Legio I Adiutrix, będzie można obejrzeć uzbrojenie legionistów rzymskich (w różnych wariantach), wojowników celtyckich, germańskich i iberyjskich. To także okazja do obejrzenia przedmiotów codziennego użytku, które towarzyszyły ludziom podczas wypraw wojennych. Na terenie zielonym należącym do Gimnazjum nr 14 zostanie rozstawione obozowisko historyczne i zostaną przeprowadzone pokazy walki. Podczas obu dni imprezy będą dostępne dla odwiedzających stanowiska łucznicze i oszczepnicze - każdy zainteresowany będzie mógł się sprawdzić. Członkowie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych przygotują także stanowisko z poczęstunkiem z kuchni rzymskiej.

Komedia lub tragedia grecka w wykonaniu kół teatralnych, stanowisko z wyposażeniem wojowników starożytnych, wykłady m.in. dr Radosława Gawrońskiego, Michała Teodorowicza, pokazy filmów - to tylko część atrakcji, które będą czekać na odwiedzających szkołę na Barskiej. Warto przyjść całymi rodzinami. W planach przewidziano także stoiska związane z "kobiecą" częścią Starożytności. Będą to pokazy m.in. tkactwa czy warsztaty wykonywania ozdób.

Skąd w ogóle takie hobby?
Michał Teodorowicz: Większość członków GRH Legio I Adiutrix to osoby pasjonujące się historią od lat, często od dzieciństwa. Najlepiej opowiem na własnym przykładzie. Od 6. roku życia chciałem zostać archeologiem (Indiana Jones zrobił swoje) i w 2001 roku poszedłem na archeologię na UW. Rekonstrukcją historyczną zająłem się już wcześniej w 1998 roku, ale wtedy to było poszukiwanie odpowiedniego okresu i tak na prawdę było to trochę odległe od tego, co zacząłem robić później. W 2001 roku zdecydowałem się na Starożytny Rzym - wysoka kultura, cywilizacja, technika i potężna armia, która podbiła basen Morza Śródziemnego na setki lat. Stąd też chęć rekonstruowania legionisty rzymskiego z początku II w. n.e., kiedy to Imperium osiągnęło szczyt swej potęgi.
Z biegiem lat przyszedł rozwój tej pasji, kolejne elementy wyposażenia, tak że dziś posiadam objętościowo więcej strojów i wyposażenia historycznego, niż współczesnego - takie hobby. Poza Rzymianami, zainteresowałem się z czasem także Germanami zamieszkującymi w Starożytności tereny dzisiejszej Polski i obecnie prowadzimy jako grupa nabór dla wszystkich bez różnicy płci i wieku, których zainteresował by ten okres w historii tych ziem. Z tego powodu wraz z członkami grupy wyposażyliśmy się na wojowników przypisanych kulturowo do kultury przeworskiej z I-II w. n.e. plemienia wandalskiego Hasdingów, którzy zapisali się na kartach historii Europy i Afryki.

A skąd pomysł na zorganizowanie?
Jako grupa od lat organizujemy podobne inicjatywy. W latach 2006-2009 organizowaliśmy imprezy rekonstrukcyjne w Cegłowie w gm. Baranów pod Warszawą, na których pojawiali się rekonstruktorzy z całego kraju. W 2009-2010 roku stworzyliśmy imprezy nastawione na promocję historii i kultury starożytnej w Nowym Dworze Mazowieckim. 2012 rok to Dni Rekonstrukcji - Cytadela 2012 w Warszawie. Potem życie osobiste nie pozwoliło na organizację kolejnych przedsięwzięć. Dopiero w tym roku dostaliśmy kolejną szansę.

Jako pasjonaci, chcemy pokazać nasze hobby szerokiej publiczności, szczególnie że ma duże walory edukacyjne, daje szansę "dotknięcia historii", poznania warunków życia ludzi sprzed tysięcy lat, z czasów Juliusza Cezara, Aleksandra Wielkiego, Hannibala itd. Obecnie siedziba naszej GRH znajduje się w Gimnazjum nr 14 na Ochocie, stąd wybór tego miejsca na Dni Kultury Antycznej. Dyrekcja tej placówki jest bardzo otwarta, chętna do współpracy przy projektach przynoszących profity edukacyjne i nie tylko dla uczniów i lokalnej społeczności. Od początku zainteresowali się tą inicjatywą i włączyli się w organizację. Okazało się, że taka forma imprezy jaką zaprezentowaliśmy spotkała się z szerokim zainteresowaniem. Niemal od razu została objęta patronatem i wsparciem Burmistrz Dzielnicy Ochota oraz Instytut Archeologii UKSW. Obecnie, chcąc zapewnić jak największy rozmach imprezie, wystartowaliśmy z projektem na polakpotrafi.pl. Jeśli się powiedzie, to będziemy mogli zaprosić do współpracy więcej grup rekonstrukcyjnych zajmujących się okresem starożytnym, co automatycznie przełoży się na atrakcyjność całego przedsięwzięcia.

Dni Kultury Antycznej, jak każde nasze przedsięwzięcie tego typu jest działalnością non profit. Nie przewidujemy żadnych biletów i innych opłat. Chcemy, dzięki otrzymanym środkom, przybliżyć odwiedzającym czasy dawno minione, po części zapomniane, a które leżą u fundamentów naszego dzisiejszego świata.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto