Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Tutli-Putli. Kto jest dziki?" w Teatrze Dramatycznym we współpracy z Teatrem Malabar Hotel

ap
"Tutli-Putli. Kto jest dziki?" w Teatrze Dramatycznym we współpracy z Teatrem Malabar Hotel
"Tutli-Putli. Kto jest dziki?" w Teatrze Dramatycznym we współpracy z Teatrem Malabar Hotel materiały prasowe
Od 30 grudnia będzie można oglądać na deskach Teatru Dramatycznego spektakl "Tutli-Putli. Kto jest dziki?". Przedstawienie powstało we współpracy z Teatrem Malabar Hotel. To już trzecia, po „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa i „Don Juanie” Moliera/Bergmana, realizacja twórców związanych z Teatrem Malabar Hotel na Scenie Przodownik.

Spektakl w reżyserii Magdaleny Miklasz jest połączeniem operetki Witkacego z tekstami antropolożki Marii Czaplickiej i podróżnika Bronisława Malinowskiego. Celem takiego połączenia jest zadanie pytania, jaki wpływ wywiera na nas miejsca zamieszkania i społeczeństwo, w którym żyjemy.

W operetce Witkacego spotykają się ludożercy z wyspy Tua-Tua z kombatantami Wielkiej Wojny, która miała być ostatnią, ale Witkacy wiedział, że tak nie będzie. Tak zwana cywilizacja i tak zwana dzikość przeglądają się w sobie jak w lustrze. Oto twarz kolonializmu: z jednej strony znudzenie, chucie i forsa, z drugiej – egzotyczne narkotyki i fatalizm. Wszystko przerysowane, bo to karykatura, ale, jak u Witkacego, wróżebna. Jazzband, rewia i tropiki, czyli kwestia, kto jest dziki?

- Zamierzamy zająć się tematem obcości kulturowej z perspektywy sztuki i etnografii. Nasz punkt wyjścia stanowi dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza "Panna Tutli-Putli", zainspirowany podróżą do Azji, którą zakopiański twórca odbył z Bronisławem Malinowskim. Teorie i opisy etnograficzne Malinowskiego będą zatem pierwszym naturalnym kontrapunktem do głosu Witkacego. Jego doświadczenie obcości na wyspach triobriandzkich pokazuje z jednej strony głęboki problem egzystencjalny, z drugiej stanowi przyczynek do rozważań o kolonializmie dawniej i dziś. Trzecią osobowością ukazaną w spektaklu będzie wybitna polska uczona Maria Czaplicka - badaczka plemion syberyjskich - której losy krzyżowały się z Malinowskim. Jej spojrzenie na obcą kulturę cechuje refleksja na pograniczu kulturoznawstwa i teorii sztuki. Ukazanie na scenie trzech tak silnych osobowości jest punktem wyjścia do dialogu o trudnych i aktualnych dziś problemach różnorodności kulturowej, emigracji i wpływie, jaki wywiera na nas miejsce i społeczeństwo. Co ważne, we wszystkich trzech głosach usłyszymy echa zarówno nauki jak i sztuki - mówią twórcy spektaklu.

"Tutli-Putli. Kto jest dziki?" powstało we współpracy z Teatrem Malabar Hotel. To już trzeci raz, kiedy oba teatry tworzą wspólnie przedstawienie. Wcześniej w koprodukcji powstały "Mistrz i Małgorzata" oraz "Don Juan". Malabar Hotel to jedna z najbardziej interesujących, niezależnych grup teatralnych w Polsce. Jej założycielami są Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski, którzy nazwę zapożyczyli z twórczości Witkacego. zaczerpnęli z twórczości Witkacego. W centrum zainteresowania grupy jest forma, zarówno rozumiana po witkacowsku, jak i nawiązująca do teatru plastycznego i lalkowego. Malabar Hotel ma na koncie ponad trzydzieści nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Przedstawienia grupy były pokazywane na ponad stu festiwalach teatralnych na czterech kontynentach.

Pierwsze spektakle 30 grudnia o godz. 19:00 na Scenie Przodownik przy ul. Olesińskiej 21. Sztuka zostanie też wystawiona podczas wieczoru sylwestrowego o godz. 19:30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto