Firma Martyny Smak produkuje wielkie kampanie reklamowe Firma Martyny Smak produkuje wielkie kampanie reklamowe

Firma Martyny Smak produkuje wielkie kampanie reklamowe. Jej praca wymaga stawiania na swoim, ale też pogodzenia interesów wielu osób (© Marcin Obara/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mamy najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Europie. Już ponad jedną trzecią własnych biznesów prowadzą Polki. W kryzysie coraz chętniej firmy otwierają także warszawianki. Co je do tego skłoniło i jak wygląda praca na swoim, sprawdzała Natalia Bugalska.

Kiedy wchodzi do kawiarni, uważnie się rozgląda. - Dziewczyna w czerwonej bluzie w grochy i ognistymi krótkimi włosami nadawałaby się do reklamy mody dla nastolatków, a facet z prawej ma świetne zęby. Pasta albo nici dentystyczne. Kobitka w kącie sali ma grube włosy, pewnie nawet nie trzeba by niczego doczepiać - myśli. Tak znalazła już kilku aktorów do reklam, np. dwie siedmioletnie siostrzyczki zagadnięte na przystanku autobusowym.

Martyna Smak ma 26 lat i własną firmę producencką. Skończyła technikum fotograficzne. Pierwszą pracę dostała w studiu, jednak nie jako fotograf, ale art buyer - kupowała licencje i prawa do wykorzystania zdjęć. Od tego wszystko się zaczęło. Potem była dobra praca i wysoka pensja w cenionym domu produkcyjnym. Martyna nie była jednak zadowolona.

- W tym biznesie kobiety traktuje się twardo, tylko dlatego, że są kobietami. Mój szef kradł mi pomysły albo przed klientami udawał, że mój projekt jest dziełem kogoś innego. Oczywiście faceta. Myślał, że w ten sposób lepiej go sprzeda - opowiada. Szef nie płacił jej też obiecanych premii i prowizji. Po roku powiedziała dość. Odeszła i razem z kolegą, jej obecnym wspólnikiem Jankiem, założyła własną firmę. - Szczerze? Chciałam wszystkim udowodnić, że w miejscu pracy może być inaczej, po prostu normalnie - mówi.

Kobiety szukają własnej drogi
Nie tylko Martyna zdecydowała się na taką zmianę w życiu: Magda Gryn za tydzień otwiera sklep internetowy, Krystyna Szybińska na wio-snę pracownię artystyczną. Kiedy pięć lat temu wchodziliśmy do Unii Europejskiej, Polacy założyli 233 tys. firm, w tym roku powstanie ich niemal 400 tys. Najwięcej zarejestrowanych jest w Warszawie i okolicach. Kto je zakłada? Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że głównie kobiety. Już dziś ponad jedna piąta aktywnych zawodowo Polek prowadzi własne firmy. To jeden z najlepszych wyników w Unii.

- Polacy są bardzo przedsiębiorczy. Serio! Więc czemu kobiety miałyby być inne? - śmieje się Michał Olszewski, dyrektor biura funduszy europejskich w stołecznym ratuszu. Zasada jest prosta: po pieniądze na mały biznes idzie się do pośredniaka. Można na niego dostać nawet 16 tysięcy złotych. Są bezzwrotne, jeśli firma działa co najmniej rok. Po większe pieniądze idzie się do biura funduszy europejskich. Do rozdania jest ponad 400 mln euro w całej Unii.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: