Budowa Świątyni Opatrzności trwa już kilkanaście lat, a plany, aby w ogóle powstała, sięgają blisko 250 lat wstecz. Jeden z największych kościołów w naszym kraju wkrótce zostanie jednak otwarty. Oficjalne uroczystości zaplanowano na 11 listopada.

Miała być podziękowaniem za Konstytucję 3 maja, potem za odzyskanie wolności po latach zaborów. Budowę – w końcu – rozpoczęto kilkanaście lat temu, mimo tego dalej nie została ukończona. I nie zostanie, choć oficjalne otwarcie Światyni Opatrzności zaplanowano na 11 listopada.

Czytaj więcej o historii Świątyni Opatrzności Bożej: Świątynia Opatrzności Bożej powstaje już od ponad 200 lat

Uroczystości związane z otwarciem kościoła potrwają 3 dni. Wszystko rozpocznie się 11 listopada, czyli w Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia o godz. 9:00 odprawiona zostanie msza święta z udziałem najwyższych władz państwowych - prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu. Będzie jej przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Po nabożeństwie rozdanie zostaną medale z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medale Zasłużonego Darczyńcy dla obecnych na otwarciu ofiarodawców.

W południe rozpocznie się druga msza z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. W tym samym czasie (od 11:00 do 16:00) przewidziane jest też zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości będzie koncert "Przymierze" Michała Lorenca, który rozpocznie się o godz. 20:00. Utwory, które wykona artysta podczas występu, zostały napisane specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności.

Oficjalnie otwarcie kościoła nie będzie jednak równoznaczne z ukończeniem jego budowy. Ta nadal będzie trwała. Jak informuje portal Nowa Warszawa, budynek w stanie surowym zamkniętym czeka na wyposażenie wnętrza świątyni oraz muzeum, które finansowane jest przez Ministerstwo Kultury.


Zobaczcie też: Warszawska gwara: jak dobrze znają ją mieszkańcy stolicy?

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!