Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

Redakcja
Budowę odwiedziły w czwartek władze miasta. Urzędnicy mieli okazję przekonać się, jak skomplikowaną konstrukcją, stworzoną przez fińskiego architekta, jest muzeum.

Krzywa ściana rośnie w muzeum

O tym, jak trudne jest to przedsięwzięcie, świadczyć może dwukrotne opóźnianie przetargu na wykonawcę budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Chcące wziąć udział w licytacji firmy zasypywały inwestora zapytaniami, sugerującymi że takiej konstrukcji po prostu nie da się zbudować. Obecnie trwają m.in. prace nad najważniejszym elementem, czyli dwiema ścianami krzywoliniowymi. Wnętrze budynku ma być przecięte na całej długości i wysokości efektowną rozświetloną przestrzenią tworzoną przez te ściany.

Muzeum zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamäki, wybrany w wyniku międzynarodowego konkursu. Pokonał w nim m.in. słynnego Daniela Liebeskinda.

– Muzeum będzie miało charakter symboliczny, poruszający wyobraźnię. Wzbudzi skojarzenie z rozstąpieniem Morza Czerwonego, skłoni do refleksji na temat dramatycznych losów Żydów w Polsce – tłumaczył obecny w czwartek na placu budowy fiński architekt.

- To prawdziwe dzieło sztuki inżynieryjnej – oceniła z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pokazy kinowe, koncerty, biblioteka

W dwukondygnacyjnej podziemnej części budynku znajdzie się wystawa, przybliżająca wydarzenia dotyczące Żydów na przestrzeni tysiąca lat. – Pozwoli ona lepiej poznać dzieje Żydów w Polsce, związki łączące ich kulturę z naszą – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. W muzeum pojawi się również wiele obiektów multimedialnych, m.in. audiowizualne programy interaktywne.

Resztę powierzchni (cztery kondygnacje naziemne) zajmą wystawy czasowe oraz wielofunkcyjna sala na ok. 450 osób do organizacji pokazów kinowych, koncertów, wykładów, a także biblioteka, kawiarnia i restauracja. Hol główny otoczą przeszklone ściany, przez które będzie widać pobliski pomnik Bohaterów Getta.

Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2012 roku. **


Zobacz również:
Tęsknię za tobą, Żydzie - hołd na muralu
Warszawa uczciła ofiary Holokaustu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto