Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Historyczne Centrum Warszawy" parkiem kulturowym. Radni zdecydowali o utworzeniu drugiej takiej przestrzeni w stolicy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Rada Warszawy na ostatniej sesji przyjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego "Historyczne Centrum Warszawy". Obejmie on m.in. Stare i Nowe Miasto i Trakt Królewski, zapobiegając "chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk". To znacznie ułatwia zarządzanie tym terenem i usprawnia relacje na styku urząd-przedsiębiorca - wyjaśniała wiceprezydent Renata Kaznowska.

Park kulturowy "Historyczne Centrum Warszawy"

7 grudnia na Radzie Warszawy 41 radnych zagłosowało "za" - w sprawie utworzenia parku kulturowego „Historyczne Centrum Warszawy”. Na terenie parku znajdują się najważniejsze zabytki miasta i tereny związane z jej historią i tożsamością. Są to Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie. Miasto chce dzięki utworzeniu parku kulturowego uporządkować tę przestrzeń.

- Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury będzie szybsze i prostsze. Uchwała ma także niebagatelny wpływ na poprawę estetyki terenów wchodzących w skład parku kulturowego - wskazała wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska. Dodała, że przegłosowana przez miejskich radnych uchwała jest prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Dokument przeszedł proces szerokich konsultacji, ze szczególnym uwzględnieniem głosu przedsiębiorców z Traktu. A na straży uchwalonych zasad obowiązujących w parku kulturowym będzie stał plan ochrony, opracowany i egzekwowany przez samorząd warszawski.

Co można ograniczyć w parku kulturowym?

Park kulturowy „Historyczne Centrum Warszawy” opiniował także Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W Polsce jest 41 parków kulturowych. W Warszawie był do tej pory jeden - Wilanowski Park Kulturowy. Teraz dołącza do niego przestrzeń w Śródmieściu. Jakie zakazy i ograniczenia mogą być ustanawiane na terenie parku kulturowego? Mogą dotyczyć one:

  • prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej, rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej,
  • zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych,
  • umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego, z wyjątkiem znaków drogowych i znaków związanych z ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego, oraz znaku informującego, że dany obiekt jest prawnie chronionym zabytkiem,
  • zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury,
  • składowania lub magazynowania odpadów.

- Doświadczenia Krakowa, Wrocławia i Poznania pokazują, że park kulturowy szybko i skutecznie radzi sobie z nielegalnymi stoiskami handlowymi, szpecącymi urządzeniami technicznymi czy blokującymi chodniki potykaczami. Współpraca ze strażą miejską daje znacznie lepsze efekty niż długotrwałe procedury kontrolne urzędów konserwatorskich i nadzoru budowlanego - podkreślało biuro stołecznego konserwatora zabytków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto