Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magnolie w Warszawie. Gdzie wybrać się na wiosenny spacer, by podziwiać kwitnące drzewa i krzewy

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Kwitnące magnolie w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
Kwitnące magnolie w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie Szymon Starnawski
Przełom kwietnia i maja to najlepszy czas na oglądanie kwitnących magnolii. Drzewa i krzewy otwierają z każdym dniem kolejne pąki i zachwycają pięknem. W różnych częściach Warszawy możecie spotkać pojedyncze drzewa, ale są też miejsca, jak Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, gdzie możecie się wybrać na spacer otoczeni kwitnącymi magnoliami ze wszystkich stron. Poniżej polecamy miejsca na wiosenny spacer.

Magnolia dostała swą nazwę od nazwiska XVII-wiecznego francuskiego botanika Pierre'a Magnola. Do magnolii należy około 125 gatunków drzew i krzewów. W stanie naturalnym występują one we wschodnich rejonach Ameryki Północnej wraz z Meksykiem oraz na Dalekim Wschodzie – w Chinach, Japonii, Korei i na Filipinach.

Magnolie mają wyjątkowo piękne kwiaty o biało-różowych, białych, różowych, fioletowych, niebieskich lub nawet brązowych kolorach. Najniższe krzewy mają około 2,5 metra, najwyższe – kilkanaście. Najpopularniejsze są natomiast magnolie mierzące 7-8 metrów.

Kwitnące magnolie w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Magnolie w Warszawie. Gdzie wybrać się na wiosenny spacer, b...

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie pierwsze magnolie pojawiły się w 1978 roku. Sprowadzano zarówno młode drzewka, jak i nasiona z innych ogrodów botanicznych, poprzez wymianę w ramach Index Seminum.
Najstarsze magnolie w kolekcji pochodzą z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku i Arboretum SGGW w Rogowie.

Do tej pory zgromadziliśmy 78 taksonów magnolii, m.in. 12 gatunków naturalnie występujących w Azji i 6 gatunków, których ojczyzną jest Ameryka Północna oraz 15 odmian magnolii Soulange’a (magnolii pośredniej). Wszystkich drzewek magnolii mamy w Ogrodzie aż 200! - informuje mgr inż. Agnieszka Kościelak, opiekun Kolekcji roślin dendrologicznych w Powsinie

Jak informuje opiekunka Kolekcji roślin dendrologicznych najwcześniej kwitnące są gatunki azjatyckie magnolii, takie jak m. wierzbolistna, m. japońska i m. gwiaździsta.
Magnolia wierzbolistna, która teraz kwitnie, w naturze rośnie w lasach bukowych Japonii. Najczęściej dorasta do 7 m wysokości. Liście przypominają liście wierzby. Stąd pochodzi jej nazwa gatunkowa.

Pierwsze kwiaty widzimy także u magnolii japońskiej. Naturalnie występuje w Japonii i Korei. Ma kwiaty lekko pachnące, a jej pąki kwiatowe wykorzystywane są w medycynie chińskiej jako środek uspakajający lub przeciwbólowy. Sproszkowane liście tej magnolii stosowane są w kuchni azjatyckiej i dodawane są do przyprawiania ryżu - informuje przedstawicielka Ogrodu Botanicznego PAN.

Kwitnące magnolie w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
Kwitnące magnolie w Ogrodzie Botanicznym PAN w PowsinieSzymon Starnawski

W Arboretum kwitnie też magnolia gwiaździsta. Najlepiej samemu się wybrać na spacer do magnoliowego gaju i sprawdzić, jak kwitną poszczególne gatunki.

Magnolie w Ogrodzie Botanicznym UW

Powsiński Ogród Botaniczny, to niejedyne miejsce, w którym możemy podziwiać skupiska kwitnących magnolii. Sporo ich znajdziecie również w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Al. Ujazdowskich. Rośnie tam 40 odmian tych pięknych drzew i krzewów. Jako pierwsze, na przełomie marca i kwietnia zaczynają kwitnąć magnolie gwiaździste. W maju kwitnie bardzo obficie, nieco później niż inne magnolie – magnolia purpurowa, która także często powtarza kwitnienie w lipcu. Podczas drugiego kwitnienia, kwiatów jest zawsze mniej i trochę nikną w gęstwinie liści. Mimo to kwitnąca powtórnie magnolia wygląda zjawiskowo.

Magnolie są na samym końcu ogrodu. w alei, do której doprowadzą was drogowskazy magnolie rosną gęsto, na kilku poziomach.

Gdzie można spotkać kwitnące magnolie w Warszawie?

Oprócz wspomnianych już ogrodów botanicznych magnolie rosną również w tych miejscach Warszawy. Spotkacie je między innymi w tych miejscach:

  • Park Skaryszewski
  • Plac Trzech Krzyży
  • Ogród Marysieńki w Wilanowie
  • Park Znicza
  • ul. Dickensa (między ul. Grójecką a Białobrzeską)
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto