Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus przy Ratuszowej. Osiedle jednak powstanie? Jest pierwsza decyzja

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Czy inwestycja powstanie?
Czy inwestycja powstanie? mat. pras.
Mieszkanie Plus przy Ratuszowej jednak powstanie? Choć rządowy projekt mieszkaniowy został zamknięty, państwowy deweloper chce kontynuować tę prestiżową inwestycję. Jak ustaliliśmy, będą tu mieszkania na wynajem. Pierwsza zgoda - potrzeba do rozpoczęcia prac - została uzyskana. Budowa może ruszyć jeszcze w tym roku.

W listopadzie pisaliśmy o ostatnim planie na Mieszkanie Plus. Słynny program, został zamknięty w maju ubiegłego roku. Ale jego warszawska odnoga będzie kontynuowana. Chodzi o osiedle w samym centrum miasta, przy ul. Ratuszowej na Pradze-Północ. Tuż obok ZOO, niecałe dwa kilometry od Zamku Królewskiego.

Państwowy deweloper planował aż 500 tanich mieszkań. Na wynajem, w dobrze zaprojektowanych budynkach o wysokości 4-7 kondygnacji. W parterach miały znaleźć się usługi (w tym np. kawiarnia), a pod ziemią niewielki parking. Ze względu na położenie zaplanowano mniej niż pół miejsca na mieszkanie. To podobne parametry jak dla TBS Ochota, który jest sztandarowym miejskim projektem w dziedzinie mieszkalnictwa i ograniczania użycia samochodów.

Dodajmy, że działka o powierzchni 1,89 hektara, poza blokami, miała składać się głównie z zieleni. Przeznaczono na nią aż 30 proc. terenu. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Kilka lat temu, gdy pokazywano te wizualizacje, planowano rozpoczęcie budowy w 2022 lub 2023 roku. Co dziś dzieje się z projektem?.

PFR Nieruchomości S.A, zamiast Mieszkania Plus chce ukończyć tę inwestycję w ramach „Fundusz mieszkań dla rozwoju”. Nie będzie tu możliwości dojścia do własności. Proponowane będą mieszkania na wynajem. - Nasze plany inwestycyjne (dotyczące Ratuszowej – red.) pozostają niezmienne. Niestety, w zakresie naszych warszawskich projektów nie jesteśmy w stanie ich realizować w zakładanym tempie, ze względu na opieszałość w wydawaniu niezbędnych decyzji administracyjnych – odpisało nam w listopadzie ubiegłego roku biuro prasowe firmy.

Problemem, jak się dowiedzieliśmy, był brak decyzji środowiskowej. Spółka złożyła dokumenty dwa lata temu (dokładnie 16 kwietnia 2021 roku). Brakuje również drogi dojazdowej do garażu. Kością niezgody jest tu miejska działka o powierzchni 250 mkw. Musiałby zostać sprzedana lub przekazana inwestorowi, żeby uzyskać zgodę na budowę. Z tego co usłyszeliśmy, PFR chciał ją odkupić od miasta.

Co dalej z ex-Mieszkaniem Plus przy Ratuszowej?

Zapytaliśmy stołeczny ratusz o to, jak wygląda z ich perspektywy sytuacja z budową na Pradze-Północ. Okazuje się, że formalności związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej są już na ukończeniu. Jak ustaliliśmy decyzja została wydana z datą 15 grudnia 2023 roku. Obecnie czeka na uprawomocnienie. To pierwszy krok do rozpoczęcia budowy. Choć droga do wbicia pierwszej łopaty jest jeszcze daleka.

Dlaczego wydanie zgody trwało tak długo? Po pierwsze, pierwotna dokumentacja nie była kompleta. Ratusz kilkukrotnie prosił o uzupełnienie dokumentów. Inwestor też wnioskował o przesunięcie terminów złożenia dokumentów. Mimo wszystko, ratusz spotrzebował wiele miesięcy na wydanie ostatecznej decyzji. W końcu się udało.

- Po uzyskaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie oraz dyrektora Zarządu Zlewni w Warszawie zdecydowano, że konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Wymaga to m.in. zapewnienia udziału społeczeństwa w postępowaniu (co nastąpiło na początku 2023 roku) oraz przedstawienia przez inwestora dodatkowej dokumentacji - tłumaczył nam w grudniu Jakub Leduchowski, rzecznik prasowy m.st. Warszawy. Wspomniane dokumenty zostały dostarczone.

Co dalej? Skoro jest już decyzja środowiskowa, można ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przedstawiciele PFR Nieruchomości informują, że będą chcieli dokończyć ten projekt. - Skoro zainwestowaliśmy już w działkę, projekt i cały proces administracyjny, to chcemy doprowadzić to do końca - usłyszeliśmy. Nie oznacza to, że prace rozpoczną się szybko. Cały czas spółka potrzebuje pozwolenia na budowę.

- Potwierdzam, że uzyskaliśmy decyzję środowiskową w grudniu 2023 roku. Nadal trwa procedura związana z nabyciem gruntu od m.st. Warszawy. Z uzyskanych informacji wynika, ze może ona potrwać ok. sześć miesięcy, po tym czasie działka powinna być u nas czyli ok. czerwca. Pozostała także do podpisania umowa drogowa z ZDM. Liczymy na szybkie dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Otworzy nam to możliwość pozyskania generalnego wykonawcy osiedla i rozpoczęcie prac budowlanych - przekazała nam Ewa Syta, rzecznik PFR Nieruchomości.

Jest szansa, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto