Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Getta Warszawskiego z niezwykłym odkryciem. "To może mieć wpływ na zmianę dotychczasowej wiedzy o historii powstania w getcie"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum / Facebook
Muzeum Getta Warszawskiego opublikowało informacje na temat znaleziska przy ulicy Miłej na Muranowie. Grupa archeologów natknęła się na czarne szkatułki. Instytucja wyjaśnia do czego służyły te przedmioty religijnym Żydom.

Zespół archeologów badający na terenie byłego getta na Muranowie część budynku przy Miłej 18 w Warszawie w piątek 15 lipca znalazł komplet tefilin. Jak tłumaczy Muzeum Getta Warszawskiego, chodzi o niewielkie czarne szkatułki w kształcie sześcianu, wykonane ze skóry koszernego zwierzęcia.

"Umieszcza się w nich zwitki pergaminu z wypisanymi ręcznie przez sofera fragmentami biblijnej Księgi Wyjścia i Powtórzonego Prawa. Religijni Żydzi zakładają tefilin podczas modlitwy, wiążąc skórzane rzemienia na lewym ramieniu i wokół głowy" – wyjaśnia instytucja.

- Jesteśmy ogromnie poruszeni tym znaleziskiem; wcześniej natrafiliśmy na trzy naczynia do netilat jadaim (hebr. mycie rąk), książki religijne, świeczniki szabatowe, naczynia na posiłki z podziałem koszerności. Badania na Miłej będą stanowić ważny element nauczania o historii getta i mogą mieć wpływ na zmianę naszej dotychczasowej wiedzy o historii powstania w getcie – przekazał dyrektor Albert Stankowski.

Odkrycie w Warszawie. Dziecięce pantofelki, kafle piecowe, fragmenty naczyń i płytki podłogowe

Przypomnijmy, że to nie pierwsze odkrycie na tym terenie. W czerwcu tego roku przy ulicy Miłej 18 i Muranowskiej 38 w miejscu nieistniejącej kamienicy podczas prac grupa archeologów natrafiła na dziecięce buciki, kafle piecowe, fragmenty naczyń i ceramiczne płytki podłogowe. Wówczas dziecięce pantofelki wywołały olbrzymią reakcję w internecie, a o znalezisku rozpisywały się zagraniczne media, jak np. brytyjski "Daily Mail".

Wykopaliska rozpoczęły się w pierwszych dniach czerwca tego roku. Jak podaje Muzeum Getta Warszawskiego, prace prowadzone są za zgodzą konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego.

Zespół archeologów bada miejsce, gdzie do ostatniej wojny stała kamienica o dwóch adresach: Miła 18 i Muranowska 39. Podczas powstania w getcie w zbudowanym pod nią bunkrze mieścił się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. Kryjówkę tę odkryli w końcu Niemcy. Otoczeni przez nich bojowcy 8 maja 1943 roku popełnili zbiorowe samobójstwo. Zginęło wówczas około 120 powstańców, wśród nich dowódca ŻOB Mordechaj Anielewicz. Jak wskazało muzeum, ich ciał nigdy nie ekshumowano, pozostały w zasypanym bunkrze. Po wojnie nad zbiorową mogiłą usypano z gruzów kopiec i ustawiono na nim pamiątkowy kamień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto