Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przenosi się do centrum Warszawy. Co stanie się z pawilonem nad Wisłą?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy. UM Warszawa
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy. W związku z tym miasto zaplanowało specjalny program wydarzeń. Pytamy, jakie są dalsze plany względem pawilonu nad Wisłą, gdzie obecnie mieści się ta instytucja.

Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli działające od 2017 roku Muzeum nad Wisłą, wkrótce przejdzie do historii. Był to bowiem ostatni sezon MSN na Bulwarach Wiślanych. Instytucja przenosi się do nowej siedziby.

Co dalej z pawilonem nad Wisłą?

Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners.

Zapytaliśmy Urząd Miasta, jakie są dalsze plany względem budynku nad Wisłą.

- Planujemy, aby pawilon, w którym do tej pory mieścił się MSN nad Wisłą, w dalszym ciągu służył warszawskiej kulturze. Warszawskie Obserwatorium Kultury prowadzi właśnie badania i warsztaty, które pokażą nam, czy warto przeznaczyć tę przestrzeń na działania związane z tańcem – poinformowała w rozmowie z naszą redakcją Marcelina Bogdanowicz ze stołecznego ratusza. – Najpierw zorganizujemy pilotażową scenę taneczną, a następnie podejmiemy ostateczną decyzję, co do ostatecznej formuły funkcjonowania budynku – dodała.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przenosi się do centrum Warszawy. ...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą

Urząd Miasta zapowiedział wydarzenia towarzyszące zakończeniu działalności MSN nad Wisłą i przeniesieniu instytucji do centrum.

Weekend między 15 a 17 września należeć będzie do Marii Jaremy – pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego, współzałożycielki Grupy Krakowskiej i teatru Cricot. Podczas konferencji naukowej „Psychociała, nie figury” będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji międzynarodowego grona historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek.

Spotkaniom będzie towarzyszyć pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy. Część teoretyczną dopełnią również performatywne działania wokół publikacji Pavilionesque oraz odczyty tekstów Jaremianki w wykonaniu aktorek Marty Malikowskiej i Sandry Korzeniak.

- Ostatnia wystawa w pawilonie nad Wisłą przybliży polskiej publiczności jedną z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku – Marię Prymaczenko. W kontekście rosyjskiej inwazji w Ukrainie, przepełniona radością, ale i jawnie antywojenna twórczość Prymaczenko nabiera szczególnej wymowy – wskazała Józefina Bartyzel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ponadto MSN wraz z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik planują debaty, rozmowy i seminaria. Wystawa otworzy się w Muzeum nad Wisłą 19 stycznia i potrwa 3 miesiące.

Urząd Miasta zapowiedział też, że pod koniec września wystartuje 7. edycja akcji „Refugees Welcome”. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. Ponadto 80 dzieł sztuki będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada będzie możliwość ich licytacji podczas aukcji charytatywnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto