Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kamienicy na Rynku Starego Miasta zakończony. Zabytkowy budynek odzyskał dawny kolor. Tak teraz wygląda

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Kamienica przed i po konserwacji
Kamienica przed i po konserwacji UM Warszawa
Zakończył się remont kamienicy przy Rynku Starego Miasta 17. Prace wykonane zgodnie ze sztuką konserwatorską przywróciły elewacji budynku dobrą kondycję. Ponadto w trakcie robót zostały przywrócone pierwotne kolory kamienicy - przed laty budynek był wtórnie przemalowany na ciemne żółcie i czerwienie, teraz znów stał się jasnożółty z oliwkowymi elementami dekoracji. Szczegóły poniżej.

Po zniszczeniach wojennych kamienice Starego i Nowego Miasta odbudowywano pośpiesznie. O ile dekoracjom poświęcono dużo uwagi i staranności, to same mury wznoszono często bez właściwej izolacji przeciwwilgociowej, z dostępnych wówczas kiepskiej jakości materiałów, nierzadko pochodzących z rozbiórek. Skutkiem jest odspajanie się tynków od podłoża i ich odpadanie wraz z umieszczoną na nich dekoracją malarską, rzeźbiarską czy sgraffitową. Ponadto zmieniał się też wygląd budynków, np. z powodu zastosowania do wykończenia farb o mocnych kolorach zamiast tynku barwionego w masie.

Przykładem tego typu kamienicy jest obiekt przy Rynku Starego Miasta 17, który w ostatnich miesiącach przeszedł remont.

Tynk w najniższej partii przy chodniku po prostu odpadał, reszta elewacji była spękana i pokryta brudem. Zniszczone partie tynku w parterze zostały więc usunięte, mur oczyszczony, odsolony i zabezpieczony. Następnie konserwatorzy odtworzyli wyprawy tynkarskie. Na koniec przywrócili pierwotną kolorystykę całej elewacji. Wykonano ją poprzez nałożenie wierzchniej warstwy z tynku barwionego w masie. Teraz kamienica jest jasnożółta z oliwkowymi elementami dekoracji, jak boniowanie i opaski okienne - poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Odpadający tynk w przyziemiu przed konserwacją
Odpadający tynk w przyziemiu przed konserwacjąUM Warszawa

Dekoracyjny fryz z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę pochodu bachicznego także został oczyszczony z wtórnych, szkodliwych przemalowań. Dekoracja ta przedstawia jedenaście postaci chłopięcych z wieńcami na głowie, maszerujących dynamicznie z lewo. Część z nich gra na instrumentach, inni trzymają kosze z winogronami, a jeden jedzie na koźle. Fryz wykonany jest techniką odlewu z siedmiu segmentów. Jest to powojenna rekonstrukcja płaskorzeźby z 1815 roku.

Po naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków i wzmocnieniu strukturalnym, oryginalna ozdoba została pokryta laserunkiem imitującym kamień zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców.

Fryz - rekonstrukcja detalu z 1815 roku po konserwacji
Fryz - rekonstrukcja detalu z 1815 roku po konserwacji UM Warszawa

Miejska dotacja na remont wyniosła 69 tys. zł, co stanowi blisko 50 proc. kosztów tego remontu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto