Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont RKS Marymont. Zabytkowe obiekty klubu sportowego ''zostaną przywrócone do życia''. Najpierw modernizacja trybun

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Stadion RKS Marymont, jednego z najstarszych stołecznych klubów sportowych, przejdzie remont. Jeszcze w tym roku powstanie koncepcja zagospodarowania terenu, a na jej podstawie dokumentacja projektowa. W pierwszej kolejności remont przejdą trybuny. Odnowienie zabytkowych obiektów sportowego klubu będzie kosztować niemal 2 mln zł. Szczegóły poniżej.

RKS Marymont to jeden z najstarszych klubów sportowych w Warszawie. Ćwiczy tu złota medalistka boksu Ewa Brodnicka oraz funkcjonuje jedyny na Mazowszu profesjonalny tor łuczniczy. Problem w tym, że obiekty znajdujące się przy Potockiej są w opłakanym stanie. Na trybunach stadionu, gdzie ze względów bezpieczeństwa nikt nie ma wstępu, od lat widoczne są tylko chwasty zamiast kibiców. Niedługo jednak ma się to zmienić.

W 2016 roku część kompleksu - budynek sportowy, zadaszenie trybun oraz trybuny - została wpisana do gminnej ewidencji zabytków. W 2019 roku stołeczny konserwator zabytków zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej historycznych obiektów. Jej wyniki sprawiły, że Rada Miasta przyznała dzielnicy Żoliborz środki na remont obiektu. W tym roku powstanie koncepcja zagospodarowania terenu, a na jej podstawie dokumentacja projektowa. Wybrano już wykonawcę i w drugiej połowie tego roku gotowy ma być projekt koncepcyjny.

Remont RKS Marymont. Zabytkowe obiekty klubu sportowego ''zo...

Prace w pierwszej kolejności obejmą trybunę zachodnią wraz z jej zadaszeniem, pozostałości trybuny wschodniej oraz budynku magazynowego przy stadionie. Celem remontu jest przywrócenie do życia całego kompleksu sportowego - podkreśla konserwator zabytków.

Na uwagę konserwatorów zasługuje charakterystyczne zadaszenie trybun, żelbetowe balustrady, posadzki trybun wykonane z lastriko oraz detal na podstopniach schodów trybun. Wszystkie te elementy mają być zachowane, a ubytki powinny zostać odtworzone na wzór historycznych elementów - czytamy na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Wstępnie dopuszczono natomiast rozbiórkę pozostałości trybuny północnej i południowej, w związku z planami dostosowania istniejącego, ale już zdegradowanego założenia, do nowej funkcji. Rozważana jest likwidacja nasypu ziemnego, na którym znajdują się pozostałości trybuny północnej i południowej. Nie nadaje się ona do remontu i zagraża bezpieczeństwu. Obrys toru oraz jego przekrój pozostanie nadal czytelny.

Zobaczcie też: Kościół z XIX wieku coraz bliżej odrestaurowania. Przetrwał zniszczenie getta. Zobaczcie historyczne i nowe zdjęcia tego miejsca

Całkowity koszt rewaloryzacji kompleksu wyniesie 1,9 mln zł. Pieniądze zarezerwowane zostały w budżecie na lata 2022-2023. Prace będą realizowane według wytycznych Stołecznego Konserwatora Zabytków, a następnie projekt będzie musiał uzyskać uzgodnienie od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto