Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. Pomnik radziecki stanie obok dołu śmierci, w którym stalinowcy ukryli ciała polskich patriotów? [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Zdaniem prezydenta Rzeszowa i wojewody podkarpackiej pomnik sławiący Armię Czerwoną powinien trafić na kwaterę żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie. W jej pobliżu był dół śmieci z ukrytymi przez komunistów szczątkami działaczy WiN.
Zdaniem prezydenta Rzeszowa i wojewody podkarpackiej pomnik sławiący Armię Czerwoną powinien trafić na kwaterę żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie. W jej pobliżu był dół śmieci z ukrytymi przez komunistów szczątkami działaczy WiN. Krzysztof Kapica
Jeśli rzeszowscy radni przegłosują uchwałę o przeniesieniu pomnika Wdzięczności Armii Radzickiej na cmentarz przy ul. Podkarpackiej, to stanie on w pobliżu dołu śmierci, w którym stalinowcy ukryli ciała zamordowanych działaczy niepodległościowych.

W grudniu 2022 r. ówczesna wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wydała zgodę na jego przeniesienie na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Była to odpowiedź na wniosek w tej sprawie prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Przez rok nic w tej materii się nie działo. Aż do czasu, gdy 4 stycznia br. powołana przez nowy rząd wojewoda Teresa Kubas – Hul zmieniła decyzję swojej poprzedniczki i wyraziła zgodę na przeniesienie wspomnianego pomnika na teren kwatery wojennej żołnierzy Armii Radzieckiej położonej na cmentarzu komunalnym Zwięczyca przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie.

„Zmiana pierwotnej lokalizacji została ustalona na spotkaniu, jakie odbyło się 20 listopada 2023 r., w którym wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Wojewody oraz miejskiego konserwatora zabytków. Ustalono, że cmentarz Armii Radzieckiej na Wilkowyi posiada już centralny pomnik i przeniesienie kolejnego zachwieje całym założeniem. Ponadto cmentarz jest dość szczelnie zapełniony mogiłami, a zachowane plany archiwalne wskazują, że groby mogą znajdować się także poza nimi, zatem istnieje ryzyko ich naruszenia. Natomiast na kwaterze w Zwięczycy istnieje możliwość adaptacji miejsca pod przenoszony pomnik” – poinformował „Nowiny” Bartosz Gubernat, rzecznik prasowy wojewody.

O zgodzie wojewody mówi też uzasadnienie projektu nowej uchwały o przeniesieniu pomnika, przygotowanego przez rzeszowski ratusz. Niewykluczone, że uchwała ta będzie rozpatrywana jeszcze na lutowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Dokument zmienia poprzednią uchwałę Rady Miasta z 2018 r. o przeniesieniu pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej na cmentarz radziecki przy ul. Lwowskiej.

Dyrektor IPN dr Dariusz Iwaneczko nie zna treści przygotowanej przez ratusz uchwały. Przypomina jedynie, że ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego z 1 kwietnia 2016 r., na którą powołują się też projektodawcy uchwały, mówi o usuwaniu z przestrzeni publicznej totalitarnych upamiętnień, a nie ich przenoszeniu za publiczne pieniądze na inne miejsce publiczne, a takim jest cmentarz.

Marcin Maruszak, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, mówi, że gdy w ub. roku pojawił się pomysł przeniesie pomnika na cmentarz przy ul. Podkarpackiej, Stowarzyszenie wydało w tej sprawie protest. W piśmie podkreśliło, że kwatera żołnierzy sowieckich mieści się tuż obok miejsca, w którym funkcjonariusze komunistycznej bezpieki ukryli w zbiorowej mogile zwłoki mjr. Władysława Koby, ppor. Leopolda Rząsy i ppor. Michała Zygo, najdzielniejszych żołnierzy Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia WiN, walczących z sowiecką okupacją.

„Postawienie tutaj wspomnianego pomnika będzie jednoznaczne z pohańbieniem tego miejsca oraz pamięci o naszych bliskich, żołnierzach podziemia, którzy byli represjonowani lub polegli w walce z hitlerowskim i sowieckim okupantem i którzy są pochowani na tym cmentarzu” – napisali autorzy pisma.

Ustawa z 1 IV 2016 r. zobowiązywała samorządy i innych właścicieli nieruchomości do usunięcia do końca marca 2018 r. symboli totalitarnych, o ile za takie zostały uznane przez IPN. W przypadku niewykonania przez te podmioty ustawowego obowiązku, spoczywał on na wojewodach. Mimo tego, do dziś na pl. Ofiar Getta w Rzeszowie stoi posadowiony w 1951 r. pomnik sławiący Armię Czerwoną.

Armia Czerwona weszła do okupowanej Polski w 1944 roku, pokonując armię niemiecką i jednocześnie dopuszczając się wielu zbrodni na ludności cywilnej oraz żołnierzach i oficerach Armii Krajowej i innych formacjach niepodległościowych. Wejście do Polski armii sowieckiej umożliwiło zainstalowanie po II wojnie światowej systemu komunistycznego. Nasz kraj do 1989 r. nie był w pełni suwerenny. Stacjonowały w nim oddziały radzieckie.

Sprawę nieusuniętych z przestrzeni polskich miast pomników radzieckich nagłośnił prezes IPN dr Karol Nawrocki w marcu 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę. Po jego apelu wiele samorządów usunęło dawne radzieckie pomniki. Z decyzją natomiast zwlekały władze Rzeszowa. Prezes IPN skierował do prezydenta Konrada Fiołka list, w którym zaproponował współpracę przy likwidacji rzeszowskiego pomnika. Równocześnie zadeklarował pomoc w uhonorowaniu na pl. Ofiar Getta pamięci o rzeczywistych bohaterach. Niestety, propozycja warszawskiej centrali IPN nie odniosła skutku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszów. Pomnik radziecki stanie obok dołu śmierci, w którym stalinowcy ukryli ciała polskich patriotów? [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto