Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Kammel z młodzieżą o godności

Paweł Wegner
Paweł Wegner
W środę 16 października, w ramach obchodów Światowego Dnia Godności z uczniami gimnazjum nr 150 na lekcji o godności spotkał się Tomasz Kammel.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Lekcja, a właściwie dwugodzinne spotkanie i dyskusja na temat godności była finałem akcji organizowanej z okazji Światowego Dnia Godności, do którego młodzież z gimnazjum przygotowywała się przez kilka ostatnich tygodni. Uczniowie gimnazjum nr 150 przy ul. Różanej w ramach zajęć szkolnych i warsztatów pozalekcyjnych młodzi ludzie tworzyli plansze obrazujące np. drzewa wartości, a także mapę skojarzeń wokół pojęcia godności. Wyświetlone zostały też przygotowane przez uczniów i nauczycieli filmy, w których każdy z wypowiadających się przed kamerą na swój sposób definiował pojęcie godności.

- Do udziału w akcji przekonała mnie przede wszystkim jej niewątpliwa słuszność - mówił po spotkaniu znany prezenter telewizyjny Tomasz Kammel. - Najpiękniejszą rzeczą jest to, że ci młodzi ludzie bardzo chcą i potrzebują rozmawiać o godności i zawsze, a jest to mój już trzeci lub czwarty rok udziału w podobnych spotkaniach, widać na twarzach uczniów żywe i prawdziwe zaangażowanie - dodał Kammel.

Zobacz też:
"Aktywny zabójca" zaatakował liceum. Pierwsze takie ćwiczenia w Polsce

Główną myślą, jaką chciał przekazać gimnazjalistom Tomasz Kammel była droga do szacunku dla innych ludzi, która wiedzie przez szacunek do siebie samego, a rozpoczyna się od polubienia siebie. Może nie zawsze w całokształcie, ale w bardzo konkretnych rzeczach. Nie wolno też zbyt łatwo poddawać się, jeśli chcemy urzeczywistnić swoje marzenia; nawet, gdy coś nie udaje się nam od razu, to chwilową porażkę należy przyjąć jako lekcję, po której lepsi i mocniejsi dalej będziemy walczyć o sukces - tak funkcjonuje to w życiu i Tomasza Kammela, i wielu innych znanych osób.

- To bardzo ciekawa inicjatywa, z którą w poprzedniej szkole nie miałem do czynienia - mówi Paweł, jeden z uczniów. - Zostali zaproszeni do nas goście, każdy miał możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swojego postrzegania godności. To był świetny pomysł. Dla mnie osobiście największe znaczenie miały słowa o dążeniu do realizacji marzeń, które powiedział pan Tomasz Kammel. Mam swoje marzenie, którego realizacja wymaga sporej pracy, więc takie wsparcie było mi potrzebne - dodał.

Gimnazjum nr 150 to szkoła niewielka. Uczęszcza do niej 90 uczennic i uczniów, którzy mieli już kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Jest to alternatywa dla zamkniętego ośrodka wychowawczego, którą dla swoich dzieci wybrali rodzice. Pod kątem zaangażowania uczniów zarówno w przygotowania do spotkania, jak i w sam jego przebieg można byłoby stawiać tę szkołę za wzór. Wyraźnie dało się wyczuć, że właśnie ten temat i takie spotkanie było bardzo młodzieży potrzebne, ważne.

- Idea Światowego Dnia Godności narodziła się 7 lat temu, jej współtwórcą był norweski książę Haakon, a początkiem konkluzja, że godność jest taką wartością, o której mało kto potrafi normalnie rozmawiać - mówił Jacek Olechowski, jeden z propagatorów idei Dnia Godności w Polsce. - Zdecydowaliśmy się porozmawiać o godności z dziećmi, bo rozmowa z dziećmi wymusza konkrety; dzieci nie da się kupić ani przekonać frazesami, hasłami, mówiąc nie wprost. Zaczęło się od jednego spotkania w jednej szkole, które okazało się tak twórcze i autentyczne, że idea takich spotkań zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, wciąż jako inicjatywa oddolna - dodaje.

I tak po 7 latach oficjalnie idea Światowego Dnia Godności obecna jest już w 50 krajach, gdzie właśnie w szkołach odbywają się spotkania z młodzieżą i dyskusje o godności. Jest to cały czas idea o charakterze społecznym, lokalnym. Globalnie wspiera ją tylko jedna osoba, a raz do roku odbywa się spotkanie organizatorów z różnych krajów. W gimnazjum nr 150 planowane jest już spotkanie z młodzieżą podsumowujące tegoroczny dzień godności i mające określić założenia dla przyszłorocznego spotkania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto