Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

140. rocznica urodzin Władysława Grabskiego - Wystawa w NBP

materiał internauty
W lipcu przypada 140. rocznica urodzin Władysława Grabskiego. Ten wybitny polityk dwukrotnie pełnił funkcję premiera i jednocześnie ministra skarbu, czterokrotnie ministra, w tym trzy razy skarbu i raz rolnictwa.

Lista jego dokonań jest długa. Walczył z inflacją, przeprowadził wiele trudnych reform, w tym walutową, uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki.

Początki kariery
Rodzinny dworek w Borowie był miejscem, w którym zaszczepiono mu szacunek dla drugiego człowieka i odpowiedzialność za losy innych.
Władysław Grabski jako młody człowiek angażował się w pomoc polskim chłopom. Autorytet, który zdobył dzięki swojej działalności, zapewnił mu mandat zaufania miejscowej ludności. W latach 1905 – 1912 był posłem do Dumy, niższej izby parlamentu Imperium Rosyjskiego.

II Rzeczpospolita
Po trudnym okresie I wojny światowej ponownie trafił do polityki. Najpierw jako minister rolnictwa i dóbr koronnych, następnie jako wielokrotny minister skarbu i premier.

„Mój autorytet opiera się na złotym”
W 1924 roku Władysław Grabski przeprowadził reformę walutową. To wydarzenie zapewniło mu poczesne miejsce na kartach polskiej historii. W kwietniu owego roku złoty polski stał się walutą obowiązującą w II Rzeczypospolitej. Nowy środek płatniczy zastąpił markę polską, w sumie w ciągu kilku miesięcy wymieniono 543 tryliony marek – dało to sumę 301,7 mln złotych.

Zarówno polityka, jak i działalność naukowa, w którą zaangażował się Władysław Grabski, profesor i rektor SGGW, po zakończeniu kariery politycznej, to tylko część obrazu tej wyjątkowej postaci. Dopełnieniem tego wizerunku są pasja do muzyki i niezwykłe zaangażowanie w życie rodzinne.

Do piątku 5 września w Oddziale Okręgowym NBP w Warszawie można oglądać wystawę prezentującą dorobek i życie tego wybitnego Polaka. Twórcom wystawy po raz pierwszy udało się zgromadzić tak bogate zbiory związane z życiem osobistym i pracą Władysława Grabskiego. Wśród eksponatów znalazły się m.in. dokumenty z jego odręcznymi notatkami, bogaty zbiór wizytówek i zaproszeń, wycinki z gazet oraz unikatowe zdjęcia pokazujące życie w tamtej epoce. Wystawę można bezpłatnie zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 19:00 w Oddziale Okręgowym NBP przy Placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto