Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„63 dni gniewu”, czyli opowieść o powstaniu

Redakcja
63 dni gniewu
63 dni gniewu Jarosław Kubak
W przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odbyło się widowisko "63 dni gniewu". Zobacz relację.

Mimo złej pogody warszawiacy tłumnie przybyli obejrzeć spektakl "63 dni gniewu", który łączy w sobie wspaniałą opowieść o przyjaźni ze smutnymi wydarzeniami Powstania Warszawskiego. A wszystko we współczesnej konwencji i z tabletami.

– Mieszkam w Warszawie od dziecka, w młodości byłem harcerzem. Często miałem warty pod katedrą lub kanałem. Chociaż minęło już wiele lat, ciągle się wzruszam. Wzruszyło mnie także to przedstawienie – mówi pan Krzysztof. - Ten spektakl to dla mnie osobiste przeżycie. Najbardziej podobała mi się muzyka Józefa Skrzeka, którego bardzo cenię jako kompozytora. Mam cichą nadzieję, że w przyszłym roku będzie powtórka – dodaje.

"63 dni gniewu" to swoiste połączenie dwóch światów, tego z 1944 roku oraz dzisiejszego, zdominowanego przez nowoczesne technologie. Współczesne stroje aktorów stanowiły pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Każde słowo wypowiedziane w czasie spektaklu jest dowodem tamtych czasów i zostało napisane przez uczestników powstania.

Zobacz również:
Morowe Panny wystąpiły na Skwerze Hoovera [zdjęcia]
Amerykański transportowiec nad Warszawą. Zrzuci ulotki przed Godziną "W"
Odkryj Warszawę z czasów Powstania. Wystarczy komórka!

Dodatkową ciekawostką była odwrócona narracja. Przedstawienie rozpoczęło się w chwili podpisywania kapitulacji. Bohaterowie zaś ukazani są nie na początku swojej walki, ale w chwili swojej tragicznej śmierci.

Inscenizacja na Placu Krasińskich skupiła się na ukazaniu różnych emocji, które targały w tamtym czasie powstańcami. Chwile szczęścia okraszone spokojną muzyką przeplatają się z wojenną zawieruchą dnia codziennego. Początkowe nadzieje na pomoc z zachodu powoli przeradzają się w niepewność dnia jutrzejszego. Z jednej strony powstańcy próbowali żyć normalnie ciesząc się każdą chwilą, z drugiej zaś musieli być przygotowani na najgorsze. Spektakl ukazuje trudy życia w otoczonej przez Niemców Warszawie z jego najszczęśliwszymi i najgorszymi momentami.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Stołeczną Estradę z okazji 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Widowisko wyreżyserował Jarosław Mankowicz. W rolę trzech powstańców wcielili się Danuta Stenka, Kinga Preis i Łukasz Garlicki.


67. rocznica Powstania Warszawskiego - program obchodów 2011


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto