Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

66. rocznica Powstania Warszawskiego: apel poległych dla praskich oddziałów AK

Redakcja
Skwer płk. Antoniego Żurowskiego, zbieg ulic 11-go listopada i Inżynierskiej. Tutaj co roku 10 września spotykają się kombatanci, by złożyć hołd swym kolegom poległym w trakcie Powstania Warszawskiego.

W 66. rocznicę wydarzeń związanych z powstaniem na Pradze odbył się apel poległych. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych, miejskich i samorządowych, członkowie rodzin powstańczych oraz uczniowie praskich szkół.

- Ojczyzna, która nie czci swoich bohaterów skazana jest na zapomnienie – mówił podczas uroczystości ks. prałat Jerzy Gołębiewski

Burmistrz Pragi Północ Jolanta Koczorowska wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Burmistrz w swej wypowiedzi odniosła się także do młodzieży. Poruszyła bardzo popularny ostatnio temat poddawania w wątpliwość sensu powstania. Podkreśliła, że odpowiedzialność za rozpoczęcie walk ponoszą jednostki, natomiast tym, którzy walczyli należy się hołd i szacunek.

Powstanie Warszawskie po prawej stronie Wisły

Powstanie Warszawskie na Pradze miało nieco inny charakter i przebieg niż w pozostałych częściach Warszawy. Skończyło się znacznie szybciej, a jego zasięg był w dużym stopniu ograniczony. Zdobycie obiektów o charakterze strategicznym, jak koszary przy ul. 11-go listopada, dworce i mosty, ze względu na silna obsadę niemiecką okazało się niemożliwe, pomimo wielkiej determinacji i odwagi powstańców praskich. Zryw powstańczy na Pradze był bardzo krótki, ale okazał się niezwykle krwawy.

Powstańcy walczący na Pradze, pomimo bardzo niesprzyjających warunków i słabego uzbrojenia, utworzyli szereg bardzo ważnych punktów oporu, blokujących szlaki komunikacyjne okupanta. Jednym z takich punktów było skrzyżowanie ulic Wysockiego i Bartniczej. Zablokowanie tego miejsca miało nieocenione znaczenie dla dalszych walk prowadzonych na Pradze. Powstańcy zobyli także centralę telefoniczną na Brzeskiej.

Na skutek obecności przeważających sił niemieckich w tej części miasta oraz drastycznego rozlewu krwi, dowódca płk. Antoni Żurowski zdecydował się na kapitulację. Wkrótce po tych wydarzeniach Pragę zajęły wojska radzieckie i praskie oddziały powstańcze zostały przymusowo rozwiązane. Wielu powstańcom z Pragi udało się jednak przedostać do lewobrzeżnej Warszawy, gdzie kontynuowali walkę z wrogiem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto