Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arkady Kubickiego już otwarte [wideo + zdjęcia]

gonzo19
gonzo19
Przez ponad 178 lat Arkady Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie były niedostępne dla zwiedzających. W środę zostały ponownie otwarte.

Budowa Arkad rozpoczęła się w 1818 r. według projektu architekta Jakuba Kubickiego. Powstały one na skarpie od wschodniej strony Zamku Królewskiego, z której rozpościera się widok na Wisłę. W tamtym czasie zamek był rezydencją cara. Kubicki wygrał konkurs na przebudowę zamku. Arkady miały podtrzymywać skarpę i łączyć górny ogród z dolnym, a pod spodem miała przebiegać publiczna ulica.

- Arkady zasłoniły jednocześnie stancje, w których za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego mieszkali mnisi i dworzanie - opowiada Helena Urbańska, przewodniczka w Zamku Królewskim. Arkady mają 200 metrów długości. Składa się na nie siedemnaście przęseł podtrzymujących skarpę. Całość jest zbudowana z cegieł, w środku jest posadzka składająca się z drewnianych klocków.

Przez pierwsze kilka lat pod Arkadami rzeczywiście przebiegała publiczna ulica. Jednak w 1831 r., po klęsce powstania listopadowego, wprowadziło się tam rosyjskie wojsko. Łukowe otwory pod Arkadami zostały zabudowane, a ulica zamknięta dla mieszkańców Warszawy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. do Arkad wprowadziła się straż przyboczna prezydenta II RP, który w tym czasie mieszkał na Zamku.

Arkady przetrwały nienaruszone II wojnę światową. Potem stały się siedzibą Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Remont Arkad rozpoczął się w latach 90. Wzmocniono m.in. sklepienia i połączono Arkady schodami ruchomymi z wnętrzem Zamku Królewskiego. Przebudowa pochłonęła 130 mln zł. Teraz, po blisko 178 latach od zamknięcia, Arkady są ponownie dostępne dla zwiedzających.

- Wkrótce w Arkadach będą księgarnie, kawiarnie, salony wystawiennicze. Arkady staną się wizytówką Zamku Królewskiego - zapowiada Helena Urbańska.

Przez cały kwiecień Arkady Kubickiego można zwiedzać za darmo. Są czynne codziennie od godziny 10.00 do 16.00.


Zobacz również:
Ginące zawody na barbakanie
Skarpa warszawska ocalała
Niezwykłe filmy o pałacu króla Sobieskiego
Albumy Wilanowskie: Kolory Wilanowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto