Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Art Konfrontacje: Zobacz, jak pracują rzeźbiarze

aga gorzkowska
aga gorzkowska
Na Polu Mokotowskim trwa plener rzeźbiarski Art Konfrontacje. Podpatrzyliśmy, jak na tyłach pubu Merlin rzeźbiarze tworzą swoje prace.

- Każdy z artystów wykonuje swoją jedną pracę. Tematyka jest swobodna i różnorodna. Podobnie jak technika wykonania. Rzeźby także będą różnej wielkości i wagi. Zajmuje to około miesiąca, nawet 12 godzin dziennie z przerwą na obiad – opowiada Jacek Müldner-Nieckowski, jeden z kuratorów wystawy.

- Wszystko to robimy dla Warszawy. Walczyliśmy o to aż 10 lat. Cieszymy się, że widać zainteresowanie – mówi MM-ce Dariusz Kowalski, drugi kurator pleneru.

Rzeczywiście, do rzeźbiących znanych polskich artystów podchodzą z ciekawości spacerowicze, zadają pytania.

- Rzeźbimy w piaskowcu. To klasyczny polski kamień od wieków stosowany w rzeźbiarstwie. Przykłady rzeźb z tego skalnego materiału znaleźć można w Warszawie np. na Powązkach. To wytrzymały kamień, choć nasiąka i jest miękki – tłumaczy Müldner-Nieckowski.

Kuratorzy zdradzają też, że około 50 ton (25 m. sześciennych) jurajskiego materiału skalnego zostało sprowadzone aż z kopalni Nietulisko (woj. świętokrzyskie) – tej samej, z której kamienne bloki stały się budulcem Łazienek Królewskich.

Rzeźbienie: krok po kroku w skrócie

Najpierw wykonuje się gipsowe projekty w małej skali. Każdy taki projekt został zatwierdzony przez Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Ochota. Przywiezione bloki skalne klimuje się, czyli wbija się w nie metalowe wkręty i dzieli – tłumaczą kuratorzy. Następnie przychodzi czas na wyrzeźbienie podstawy na wybranej części. Może to zająć około 2 dni. Przy większych rzeźbach pracuje się na tym etapie na leżąco.

Kolejny etap to postawienie rzeźby i rozpoczęcie właściwych prac. Rzeźbiarzom służą wszelkie dłutka i dłuta (np. gradziny, dłuta warszawskie), szlifierki, szpicaki, młotki kamieniarskie, młotki drewniane (tzw. knypki), cyrkle, które już służyły Michałowi Aniołowi, tarcze diamentowe, a do podnoszenia skalnych obiektów nawet podnośniki kolejarskie z korbką.

Tworzenie rozpoczęło się 15 sierpnia w ramach Art Konfrontacji - tymczasowego atelier na Polu Mokotowskim. Artyści będą pracować do 15 września, kolejne dziewięć dni będzie trwała rewitalizacja terenu, a wernisaż zaplanowano na 26 września.

Wszystkie gotowe dzieła zostana na Polu Mokotowski i mają być opatrzone tabliczką z informacją o tytule pracy oraz autorze (tworzą m. in. Antonina Wysocka-Jonczak, Grzegorz Szkopowicz czy Wiktor Gajda).

Inicjatorami akcji Art KonfrontacjeStowarzyszenie Wspierające Aktywność Twórczą „Free Art” oraz Związek Polskich Artystów Plastyków. Wsparcia udzielił również burmistrz Ochoty Maurycy Komorowski oraz Biuro Kultury m.st. Warszawy. Kuratorami pleneru są artyści Dariusz Kowalski oraz Jacek Muldner-Nieckowski.


Zobacz również:
Art Konfrontacje, czyli plener rzeźbiarski na Polu Mokotowskim
Rzeźba dla Warszawy
"Ja bym na placu Defilad postawił fontannę"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto