Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania potencjalnych dawców szpiku podczas wtorkowej Wampiriady!

redakcja
redakcja
Badania potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizowane są przez Fundację na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenie Chorych na Białaczkę po raz ósmy. Tegoroczne badania odbędą się razem z uniwersytecką akcją poboru krwi – Wampiriadą!

Początkowo akcja odbywała się pod szyldem „Toruńska Kropla Życia”, od pięciu lat promowana jest także jako SZPIK CITY, miasto szpiku. Od początku akcji badania prowadzi NZOZ Medigen – laboratorium posiadające uprawnienia Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia ośrodka dawców szpiku. Także od początku akcja odbywa się pod patronatem profesora Andrzeja Tretyna, prorektora UMK.
Czy oddawanie szpiku jest bolesne?
Badania polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi i analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA) danego dawcy. W czasie każdej edycji badań do krajowego rejestru potencjalnych dawców dołącza od 100 do 200 osób. W roku 2010 zgłosiło się 360 chętnych. Spośród dawców zarejestrowanych w czasie badań w Toruniu jedna osoba została już faktycznym dawcą szpiku i uratowała życie innego człowieka. Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo dopasowania biorcy i dawcy szpiku kostnego jest to wynik bardzo dobry.
● 19 kwietnia 2011, 9.00-15.00 Tydzień wcześniej, 12 kwietnia o godzinie 17.00 w Audytorium im. Karola Darwina na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi odbędzie się wykład informujący o badaniach i procedurze poboru szpiku w czasie którego zaprezentowany będzie film przedstawiający procedurę poboru szpiku. Sam wykład potrwa około 25 minut, po czym słuchacze będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania związane z procedurą oddania szpiku kostnego.
Celem akcji jest szybkie powiększenie krajowego rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.W polskich rejestrach zarejestrowanych jest około 150 tys. dawców, podczas gdy np. w rejestrze niemieckim widnieje ich ponad dwa miliony. Z reguły jedna na 10 000 osób ma antygeny HLA na tyle zbliżone do biorcy, aby ofiarować mu swój szpik. Zbyt mała liczba dawców zmniejsza szanse pacjentów chorych na białaczki i inne nowotwory szpiku kostnego na znalezienie dla siebie idealnego dawcy. Obecnie tylko 25% polskich chorych znajduje dawców w kraju. Większa liczba zdeklarowanych dawców w Polsce oznacza większą szansę dla chorych oraz mniejsze, niż w przypadku przeszczepu od dawcy zagranicznego, koszty transplantacji.
Sama procedura pobrania szpiku jest dla dawcy zupełnie bezpieczna i bezbolesna a ilość pobieranego szpiku nie stanowi żadnego uszczerbku dla zdrowia. Pełna regeneracja szpiku dawcy następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu, a szpital opuszcza się po jednym, dwóch dniach po oddaniu szpiku. Mała liczba dawców wynika głównie z mitów na temat procedury poboru szpiku kostnego oraz niewielkiej ilości informacji na temat możliwości zostania potencjalnym dawcą.
Informacje, odpowiedzi na pytania oraz film z procedury przeszczepienia szpiku kostnego znajdują się na stronie:http://szpikcity.wordpress.comInformacje na bieżąco na Facebooku:http://facebook.com/szpikcity

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto