Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Behawiorysta ułoży i psa i właściciela

Teraz Słupsk
Teraz Słupsk
Czy twój pupil sprawia problemy, których nie potrafisz opanować? Gryzie, za głośno szczeka, niszczy przedmioty? Małgorzata Seweryńska ma wiele sposobów aby temu wszystkiemu zaradzić.

Te co skaczą i szczekają
Śliczne, puchate i słodkie jak cukierek maleństwo szybko zamienia się w dorosłego psa czy kota. Bywa, że mocno odbiegającego od naszych wyobrażeń o grzecznym, posłusznym zwierzaczku.
Szczeka, ciągnie na smyczy, brudzi, drapie i na dodatek niszczy dobytek. Do tego dochodzą uciążliwe spacerki i niemałe wydatki. Zwierzę w domu pojawia się często za namową dziecka, a potem jest już tylko gorzej, bo maluch się znudził "zabaweczką", a tatuś musi teraz zbiegać trzy razy dziennie z czwartego piętra.
Pozbyć się
Zawsze można pozbyć się "kłopotu" - metody są różne - wyrzucenie z samochodu, pozostawienie w lesie, w najlepszym wypadku podrzucenie do schroniska, w najgorszym skazanie na śmierć. I tu też sposobów jest bez liku - można "kłopot" utopić, zabić kijem ewentualnie siekierą, przywiązać drutem kolczastym do drzewa. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Niestety, lato to czas, kiedy rok w rok przybywa porzuconych i skrzywdzonych naszych "braci mniejszych". Dlaczego ludzie tak robią?
Bez miłości
- Bo nie kochają zwierząt - stanowczo stwierdza Renata Cieślik, komendant Straży Ochrony Zwierząt. -. Okazuje się, że zwierzak był chwilową zachcianką, dodatkiem do rodziny, zabawką dla dziecka czyli przypadkiem w domu a nie świadomym i przemyślanym wyborem. Kiedy zaczyna sprawiać problemy, opiekunowie pozbywają się go bez wyrzutów sumienia. Niestety wiele osób bierze do domu psa kierując się jego wyglądem, nie myśląc zupełnie o tym, co z niego wyrośnie.
Kto może pomóc?
Wyjeżdżając na urlop, kochający zwierzęta człowiek za wszelka cenę poszukałby odpowiedniego, przyjaznego miejsca, w którym czworonóg przeczekałby wakacyjny wypad. Czy to trudne? Okazuje się, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Można poprosić o pomoc weterynarza, można zwrócić się do organizacji pozarządowej, w końcu, co prawda od niedawna, skorzystać z pomocy behawiorysty zwierzęcego.
- Mamy za sobą już dwa bezpłatne spotkania z taką osobą w trakcie naszych festynów. Zainteresowanie było bardzo duże. W pierwszym momencie ludzie zgłaszający się po radę byli skonsternowani - oczekiwali wyjaśnienia, dlaczego pies zachowuje się źle, tymczasem behawiorysta w pierwszej kolejności uświadamiała jakie błędy popełniają opiekunowie. - dodaje Renata Cieślik.
Adopcja psa?
Nie dla każdegoJuż niedługo, przygarnięcie psa czy kota ze schroniska nie będzie takie łatwe jak dziś, gdy trzeba zapłacić parę groszy i cieszyć się nowym nabytkiem. Straż Ochrony Zwierząt szykuje dla takich osób pewne "niespodzianki".- W naszym cyklicznym programie spotkań z właścicielami zwierząt będziemy udzielać wskazówek, jak pokonywać przeszkody w wychowaniu psa. Planujemy także wprowadzenia ankiety behawiorystycznej przy adopcjach. Sprawdzimy, czy dana osoba nadaje się na właściciela zwierzęcia - twierdzi komendant SOZ.


Rozmowa z Małgorzatą Seweryńską, behawiorystką zwierzęcąDla tych, którzy pomimo problemów, kochają swojego czworonożnego niesfornego przyjaciela jest rada - pomocy szukać można u psychologa dla zwierząt. W czym pani pomaga, bo dziedzina jaką się pani zajmuje jest dość egzotyczna?
 - Pomagam w rozwiązywaniu naprawdę trudnych przypadków przy wychowywaniu psów. Rzecz jasna zdarzają się psy nadmiernie agresywne, z chorobami psychicznymi - bo i takie do mnie trafiają. Niestety, wtedy właścicielowi pozostaje jedynie eutanazja. To jednak najczarniejszy scenariusz.
Czy to prawda, że wbrew utartym schematom, zanim nowych, poprawnych zachowań zacznie uczyć się zwierzę, najpierw odpowiedniego postępowania nauczyć musi się właściciel? 
- Każdą terapię zaczynam przede wszystkim od spotkania z właścicielami zwierząt. Długości terapii jest sprawą indywidualną i uzależnioną od skali problemu. Zdarza się, że kończy się na jednym spotkaniu, zdarza się nawet kilkumiesięczne leczenie. W jego trakcie uczę opiekuna prawidłowego postępowania, sprawdzam efekty pracy, koryguję błędy. Ważne jest, żeby ludzie wiedzieli, że jestem po to, by im pomagać. Sama zajmuję się psami, są jednak behawioryści pomagający kotom, koniom czy ptakom.
Na czym dokładnie polega pomoc behawiorysty?
- Przede wszystkim na uświadomieniu opiekunom, że pies nie jest człowiekiem, a nadawanie mu ludzkich cech wyrządza krzywdę. Udzielam porad przyszłym właścicielom co do wyboru rasy. Zanim weźmiemy psiaka pod swój dach musimy mocno zastanowić się nad tym, co możemy mu zaoferować. Trzeba po prostu dopasować psa do warunków w jakich mieszkamy, do naszego stylu życia. Bernardyn na czterdziestu metrach kwadratowych, w dodatku na dziesiątym piętrze to pomyłka. 
Starsze metody tresury oparte były na wymuszaniu pożądanych zachowań przy użyciu metod krzywdzących zwierzę.
- W tej chwili tak zwane policyjne szkolenie odchodzi do lamusa. Nie stosuje się żadnych kolczatek, żadnych metod opartych na sprawianiu bólu. Naukę opieramy głównie na pozytywnym wzmacnianiu z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy naukowych. A zamiast czekać, aż problem sam się rozwiąże, trzeba jak najszybciej zgłosić się po specjalistyczną poradę. 
----------------------------------------------------------------------------------------------- 
to się przyda do układania psa: - easy walk - szelki do chodzenia przy nodze. - gentile leader - obroża Uzdowa, ucząca poprawnego chodzenia przy nodze. - clicker - zamiast niesławnej kolczatki, specjalny sygnał dźwiękowy wydawany jednocześnie z nagrodą za wymagane zachowanie. - kong - zabawka behawioralna, w której umieszcza się przysmaki, pies gryząc zabawkę, wydobywa z niej smakołyk i jednocześnie się uspokaja. - psie feromony - działające na zasadzie odświeżaczy powietrza - umieszczane w kontakcie, wydzielają zapachy takie jak psie matki, co rzecz jasna działa uspokajająco. 


tu znajdziesz pomoc:
Małgorzata Seweryńska - behawiorysta zwierzęcy, www.psie-smutki.pl, tel. 600 939 376 


LICZBY
7 - psów znalazło się w słupskim schronisko w czasie minionego weekendu
87 - psów trafiło do schroniska latem
50 - złotych kosztuje jednorazowa konsultacja u behawiorystki 


czy twój pies sprawia ci problemy czyli z czym do behawiorysty:
 brudzenie w domu  ciąganie na smyczy niszczenie przedmiotów  nadmierna szczekliwość lękliwość nadmierna agresja 
Straż Ochrony Zwierzątwww.sozslupsk.plul. Dębowa 1, Siemianicetel. Renata Cieślik - 601 348 677 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto