MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla kobiet

redakcja
redakcja
Cytomammobus jest do dyspozycji ostrowczanek- stoi na placu przy kinie „Etiuda”.
Cytomammobus jest do dyspozycji ostrowczanek- stoi na placu przy kinie „Etiuda”. redakcja
Powiat ostrowiecki jest tzw. białą plamą na mapie województwa świętokrzyskiego, pod względem profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Jest szansa by to zmienić, jeśli mieszkanki będą chętniej korzystać z proponowanych im bezpłatnych badań.

Od 18 sierpnia mieszkanki gmin powiatu ostrowieckiego mogą wykonywać bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w specjalnym cytomammobusie udostępnionym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Akcję przeprowadzono już w gminach Ćmielów, gdzie mammografię wykonało zaledwie 23 procent mieszkanek i Bodzechów, gdzie frekwencja wyniosła 18 procent. Razem z powiatami opatowskim i skarżyskim, teren powiatu ostrowieckiego to tzw. biała plama, mająca najniższy wskaźnik wykonywanych badań profilaktycznych w województwie (14 procent). Dla porównania można podać, że w powiecie buskim przebadało się już ponad 43 procent kobiet, a we włoszczowskim i staszowskim po 42 procent.
- Początek akcji w powiecie ostrowieckim był fatalny, dopiero gdy informacja została przekazana szerzej, zaczęło przychodzić więcej pań. To jednak wciąż zbyt mało, każda kobieta powinna pamiętać, że może ją dotknąć ta choroba i korzystać z okazji do badań- mówi Hanna Chyb ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Rak piersi oraz rak szyjki macicy zajmują czołowe miejsca wśród nowotworów złośliwych, występujących u Polek. Statystyki wskazują, że na raka piersi zapada rocznie 12 tysięcy, a na raka szyjki macicy 4 tysiące kobiet. Mówią również wyraźnie o tym, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej całkowite wyleczenie.
Od początku września cytomammobus stoi na placu przy kinie „Etiuda w Ostrowcu Św. Mammografię mogą w nim wykonywać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały takich badań oraz kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badań cytologicznych. Od 28 września do 1 października cytommabus będzie do dyspozycji mieszkanek gminy Kunów, następnie Bałtów (2- 5 października) i Waśniów (6- 8 października).
 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto