Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing po warszawsku

Redakcja
Nie trzeba mieć pieniędzy, ani karty do biblioteki, by stać się właścicielem "nowej" książki. Bookcrossing zadomawia się w Warszawie.

Na czym polega? To forma popularyzacji czytania. W praktyce polega na wymienianiu się używanymi książkami w umówionych wcześniej miejscach. Bookcrossing może mieć również charakter spotkań. Czasami w książkach zawarta zostaje dedykacja dla przyszłych czytelników.

Nowe miejsca na mapie bookcrossingu

W Warszawie bookcrossingiem zajmuje się między innymi galeria Kordegarda, którą niedawno odwiedziliśmy. Anna Desponds, współorganizatorka akcji bookcrossingowej mówiła nam wtedy: - Chcemy uwolnić domowe biblioteczki. Zależy nam na tym, żeby książki znalazły swoje drugie życie. Osoby, których książki nieczytane stały na półkach, mogą przynieść je do galerii Kordegarda.

Od niedawna na mapie "wolnych książek" w Warszawie przybyło nowe miejsce: Klub Chwila**na roku Ogrodowej i Żelazne**j. W niedzielę można tam było zostawić swoje książki, a nawet filmy i wziąć ze sobą dzieła, których się jeszcze nie czytało lub nie oglądało.

- Zasada jest bardzo prosta. Każdy przynosi do nas swoje książki, filmy, które już mu się znudziły lub są mu niepotrzebne i bierze sobie pozycje, które go zainteresują - mówi Marta Bielecka, koordynatorka akcji.

To była już druga taka akcja w "Chwili". Pierwsza odbyła się miesiąc temu. Lokal ma zamiar organizować cyklicznie takie imprezy w trzeci tydzień każdego miesiąca.

Nie tylko książki, nie tylko filmy

Właściciel lokalu Tytus Hołdys zapowiada, że za dwa tygodnie odbędzie się podobna akcja; "ciuchobranie".

- Będzie przebiegać analogicznie do dzisiejszej. W przyjaznej atmosferze będzie można zostawić wygrzebane z szafy ciuchy i wziąć takie, które zostawił ktoś inny. To forma bezpłatnego sedondhandu - zachęca. - Chcemy stworzyć wokół tych akcji pewną społeczność, zależy nam, żeby ludzie się tutaj połączyli. To dla nas ważne - dodaje Hołdys.

Nowa idea, spore powodzenie

Bookcrossing to dość młoda idea. Została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Od tego czasu rozprzestrzenia się na całym świecie. Do Polski bookcrossing dotarł w 2003 roku. W akcję zaangażowane są miliony osób na całym świecie. Do maja 2009 roku zostało "uwolnionych" prawie 6 milionów książek.

Książki wymieniać można również w sieci, m.in. na stronie bookcrossing.pl.


Plebiscyt "7 z Garażu". Trwa głosowanie

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 - zobacz wideo

Zamieszki w Warszawie. Bitwa z bandytami

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto