Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bot do walki z internetowym hejtem. Nietypowy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego

Redakcja
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się nietypowe badanie. Naukowcy stworzyli specjalnego bota, który za pomocą sztucznej inteligencji walczy z internetowym hejtem i mową nienawiści. Szczegóły w tekście poniżej.

Sztuczna inteligencja walczy z hejtem

Naukowcy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, które działa na Wydziale Psychologii UW walczą z hejtem w internecie. W tym celu powstał epidemiczny model mowy nienawiści, który stworzono na podstawie przeprowadzonych badań eksperymentalnych i sondażowych. Pozwala on zrozumieć, jak hejt rozprzestrzenia się w internecie i co za to odpowiada.

- Kontakt z mową nienawiści odmienia ludzi na trzy sposoby. Po pierwsze, zmieniają się ich emocje. Zamiast empatii wobec obcych zaczyna dominować pogarda. Tracimy zatem zdolność do współodczuwania. Po drugie, zmieniają się zachowania ─ z czasem sami zaczynamy używać takiego języka. Tracimy poczucie, że zawiera on jakąkolwiek agresję. Po trzecie, zmieniają się nasze przekonania dotyczące norm. Skoro widzimy w otoczeniu tak dużo hejtu, to zaczynamy traktować taki sposób zwracania się do innych jako normę. W efekcie hejt zaczyna dominować w naszych interakcjach i kolejni ludzie „zarażają się” nim – mówi prof. Michał Bilewicz.

Bot walczący z hejtem

Naukowcy podjęli współpracę z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się uchodźcami, np. z inicjatywą Chlebem i Solą czy Fundacją Ocalenie, z którymi wspólnie stworzyli warsztaty i kampanie w internecie, próbujące przywrócić ludziom zdolność do odczuwania empatii, co w efekcie powinno powstrzymać epidemię mowy nienawiści.

Bot stosował kilka możliwych oddziaływań ─ niektóre z nich odwoływały się do norm, wskazując na to, jaki jest właściwy sposób komunikowania się w mediach społecznościowych. Inne zaś odwoływały się do empatii, próbując uświadomić uczucia, jakie mogą odczuwać ofiary hejtu.

Psycholodzy rozpoczęli również współpracę ze start-up’em technologicznym Samurai Labs, zajmującym się tworzeniem mechanizmów ograniczających agresję i zachowania problemowe w grach komputerowych. - Wspólnie wypracowaliśmy psychologiczny model oddziaływania na hejterów. Przetestowaliśmy go w społeczności reddita, medium społecznościowym, w którym ludzie dyskutują na interesujące ich tematy. Na jednym z kanałów reddita, znanym z seksistowskich odzywek i mowy nienawiści wobec kobiet, pojawił się nowy użytkownik. Ten użytkownik w rzeczywistości był botem, czyli kontem opartym na mechanizmach sztucznej inteligencji. Gdy tylko bot „namierzył” hejtera, to w sposób bardzo grzeczny i pełen empatii komunikował swoją dezaprobatę dla nienawistnej wypowiedzi - wyjaśnia naukowiec.

To działa

Jak informuje Uniwersytet Warszawski, badacze sprawdzili aktywność hejterów miesiąc po kontakcie z botem i miesiąc przed kontaktem z nim. Porównali także hejterskie konta do innych tego typu kont, które nie natrafiły na bota. Na tej podstawie zauważyli, że niezależnie od tego, czy bot komunikował normy, czy też odwoływał się do empatii ─ jego oddziaływania skutecznie obniżały nienawistną aktywność w sieci.

Z eksperymentu wynika, że osoby używające mowy nienawiści rzadko trafiają na kogoś, kto w grzeczny i empatyczny sposób wyrazi wobec nich dezaprobatę. - Zwykle, gdy w codziennym życiu trafiamy na hejtera, to ignorujemy go albo konfrontujemy się ─ sami używając agresywnego języka. Okazuje się jednak, że spokojne wyrażenie dezaprobaty może skłonić autora nienawistnych wypowiedzi do refleksji. Wyniki badań sugerują, że warto grzecznie zwracać uwagę, gdy tylko spotkamy się z hejtem w sieci - podsumowuje prof. Michał Bilewicz.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto