Być seniorem? Najlepiej w Wawrze!

Materiał informacyjny Sprawozdanie z działalności Zastępcy Burmistrza dzielnicy Wawer w kadencji 2019-2024
Wawer posiada bardzo bogatą ofertę programów skierowanych do najstarszych mieszkańców dzielnicy. Dzięki nim seniorzy pozostają aktywni, samodzielni i uczestniczą w życiu społecznym dzielnicy. W zamian dzielą się swoją energią, radością i bezcennym doświadczeniem życiowym.

W Wawrze działa 5 Klubów Seniora, a wiodącym programem aktywizującym starszych nastolatków jest „Wawerski Aktywny Senior”. W ostatnich latach zorganizowano w sumie ponad 6,5 tysiąca wydarzeń o różnym charakterze: gimnastyczno-ruchowym, manualno-artystycznym i kulturalno-edukacyjnym.

Oprócz stałego, systemowego wsparcia najstarszych osób w ramach Klubów, każdego roku organizujemy także szereg pojedynczych projektów – mówi Leszek Baraniewski, wiceburmistrz Wawra. – Ich celem jest nie tylko rozrywka, ale także pomoc w wyzwaniach jakie stawia przed seniorami współczesny świat.

Wśród tych inicjatyw warto wymienić:

  • kurs pierwszej pomocy,
  • kurs komputerowy,
  • warsztaty międzypokoleniowe,
  • wycieczki, wernisaże i koncerty,
  • Olimpiadę Seniorów,
  • bale i potańcówki,
  • wawerskie lato seniora,
  • warsztaty gwary warszawskiej.

Dzielnica prowadzi też szereg działań związanych ze zdrowiem seniorów. Ośrodek Społeczny w Wawrze zorganizował warsztaty edukacyjne „Nie wyręczaj mnie, zrób wszystko bym był samodzielny” skierowane do osób z chorobami otępiennymi i demencją. Wzięło w nich udział blisko 100 uczestników. Powstała również filia Specjalistycznego Punktu Konsultacyjnego Centrum Alzheimera. Oferuje ona m.in. bezpłatne konsultacje psychologa, porady prawne oraz wsparcie dla rodzin i opiekunów osób chorych.

Na terenie Wawra działają także 3 Dzienne Punkty Wsparcia Seniora prowadzone przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. W ramach dotacji z Urzędu Dzielnicy możliwe jest m.in. aktywizowanie seniorów poprzez umożliwienie im realizowania własnych pasji, zdobywania nowych umiejętności i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Wyjątkowymi miejscami na wawerskiej mapie seniora są filie Biblioteki Publicznejpodkreśla Leszek Baraniewski. – To przy nich działają m.in. punkty cyfrowego wsparcia oferujące bezpłatne porady związane z obsługą komputera, smartfona oraz innych urządzeń cyfrowych.

Wawerska biblioteka sama może być uznawana za seniora. Choć oficjalnie ma dopiero niecałe 30 lat, to jej początki sięgają lat 30. XX wieku, kiedy na terenie Wawra powstał pierwszy punkt biblioteczny. W 2021 roku z okazji 25-lecia Biblioteki Publicznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – bo tak brzmi jej pełna nazwa – zorganizowano inicjatywę o nazwie „Wawer Memory / Wawerskie Memuary”, której celem było spisanie wspomnień i opowieści dotyczących historii Wawra. Informacje zbierano za pośrednictwem tradycyjnej poczty, maili oraz podczas spotkań z mieszkańcami.

We wspieraniu seniorów istotną rolę pełni także Wawerskie Centrum Kultury, które organizuje koncerty, spektakle teatralne, wystawy i wernisaże. Nie brakuje także imprez okolicznościowych z okazji świąt, walentynek, karnawału, Nowego Roku czy dni Babci i Dziadka. Centrum realizuje także turnieje brydża, spotkania przy muzyce, wieczory literackie i seanse filmowe. W ramach projektu „Sztuka z bliska” instruktorzy WCK prowadzą bezpłatne warsztaty rękodzielnicze, plastyczne i ceramiczne także w miejscach zamieszkania seniorów.

Dedykowaną seniorom kategorię działań ma także dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jedną z najważniejszych inicjatyw są tężnie solankowe przy ulicy Poprzecznej. Oprócz tego organizowane są bezpłatne zajęcia z nordic walking, gimnastyka na świeżym powietrzu lub w wodzie oraz nauka gry w bule. Na terenie ośrodka można również skonsultować się z fizjoterapeutą.

W 2023 roku dzielnica reaktywowała Radę Seniorów, która zawiesiła działalność w czasie pandemii. Rada zbiera opinie dotyczące wsparcia aktywności seniorów w dzielnicy, rekomenduje rozwiązania i omawia projekty przed ich wdrożeniem z urzędnikami. Długą historię ma także Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To najstarsza na prawym brzegu instytucja tego typu w Warszawie, która od ponad 20 lat organizuje zajęcia w sekcjach malarskiej i wokalnej, wystawy prac i koncerty pieśni patriotycznych oraz świąteczne spotkania integracyjne.

Więcej o wawerskich inicjatywach dla seniorów znajduje się na mojwawer.pl/senior

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto