Cena badania na prawo jazdy?

Materiał informacyjny badania-kierowcow.warszawa.pl
Jaka jest cena badania lekarskiego na prawo jazdy? Badanie na prawo jazdy trwa stosunkowo krótko, o ile badany nie nie przejawia objawów schorzeń eliminujących daną osobę spośród grona kierowców. Sprawdź, jak przebiegają badania? Czy seniorzy stracą prawa jazdy? Od 6 grudnia 2022 roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców oraz osób ubiegających się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami. Pośród szeregu zmian, między innymi dotyczących właściwości ośrodka przeprowadzającego badanie, uwolniona została wysokość opłaty wnoszonej za przeprowadzane badania. Kogo dotyczą badania lekarskie na prawo jazdy? Co obejmują badania i jaka jest ich cena po zmianach z 2022 roku?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Kto powinien poddać się badaniom lekarskim na prawo jazdy?
  • Czy lekarz rodzinny ma prawo zrobić badania na prawo jazdy?
  • Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Kogo dotyczy obowiązek poddania się badaniom lekarskim na prawo jazdy?

Obowiązek poddania się badaniu lekarskiemu na prawo jazdy, o którym więcej dowiesz się ze strony www.badania-kierowcow.warszawa.pl, dotyczy nie tylko osób ubiegających się o wydanie dokumentu, lecz także wszystkich, którzy nabyli uprawnienia po 2013 roku, kiedy to zlikwidowana została instytucja prawa jazdy bezterminowego. Aktualnie obowiązujące prawo jazdy zachowuje swoją ważność przez 15 lat.

Przypomnijmy, badaniom lekarskim na prawo jazdy powinny poddać się osoby:

  • Ubiegające się o nowe prawo jazdy;
  • Przedłużające ważność prawa jazdy;
  • W podeszłym wieku;
  • Z pewnymi schorzeniami medycznymi lub po przebytych urazach bądź operacjach;
  • Kierowcy zawodowi.

Należy przy tym dodać, że badanie ma na celu wykluczyć spośród grona uprawnionych, osoby niegwarantujące bezpieczeństwa sobie, swoim najbliższym oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Innymi słowy, jest to procedura zabezpieczająca nas wszystkich, nawet osobę, która z różnych przyczyn nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych.

Powyższa uwaga jest o tyle istotna, że wiele osób traktuje badania jako zbędną uciążliwość, nie biorąc pod uwagę, że starania orzecznika być może chronią przed kalectwem, a nawet utratą życia. Przypominamy, że badanie kierowców może wykonać jedynie lekarz orzecznik, dysponujący stosownymi uprawnieniami wydanymi przez wojewodę. Wydział komunikacji nie będzie honorował badania wykonanego przez lekarza rodzinnego, okulistę itp.

Jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie z 5 grudnia 2022 roku ws. opłaty za badania lekarskie na prawo jazdy?

Sprawą budzącą bodaj najżywsze zainteresowanie jest cena badań na prawo jazdy, określona w § 13 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17.07.2014 (Dz.U. 2014 poz. 949) na poziomie 200 złotych.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie wspominają o opłatach za badanie, pozostawiając jedynie wzmiankę o opłacie za wpis do ewidencji, która wynosi 50 złotych. Oznacza to, że realny koszt badań regulowany będzie przez rynek oraz faktyczne potrzeby, uzasadnione liczbą niezbędnych badań specjalistycznych. W tej sytuacji lekarz orzecznik ustala cenę indywidualnie, zarówno w przypadku badań przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy, jak i przedłużających ważność uprawnienia.

Należy zaznaczyć, że wydane orzeczenie dotyczy całej grupy uprawnień, nie tylko pojedynczej kategorii. To dobra wiadomość dla osób, które zainteresowane są nabyciem uprawnień lub ich przedłużeniem w kilku kategoriach praw jazdy jednocześnie. Co więcej, w sytuacji, w której kandydat na prawo jazdy określonej kategorii zamierza rozszerzyć zakres uprawnień o inną kategorię, może to uczynić, posługując się wcześniejszym orzeczeniem, bez konieczności ponownej wizyty w gabinecie lekarskim.

Niestety, jest też wiadomość niepomyślna. Mianowicie, w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 roku (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135) badania kierowców i kandydatów na kierowców nie podlegają refundacji. Obowiązek uiszczenia opłaty za usługę medyczną spoczywa w całości na osobie poddającej się badaniu.

Pozostałe zmiany w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

Omawiane rozporządzenie jest aktem prawnym zastępującym rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 roku. Zasadność jego publikacji umotywowana była koniecznością dostosowania do regulacji zawartych w ustawie o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustawach.

W ogólnym zarysie, w rozporządzeniu określono szczegółowo warunki oraz tryb przeprowadzania badań lekarskich, a także możliwości konsultacji specjalistycznych i pomocniczych badań diagnostycznych.

Zrezygnowano z ustalenia właściwości jednostek uprawnionych do wykonywania badań w zakresie:

  • Osób ubiegających się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem, którego cofnięcie spowodowane było stanem zdrowia;
  • Osób kierujących: motorowerem, pojazdem silnikowym bądź tramwajem, jeżeli prawo jazdy zostało odebrane na skutek kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu;

W przypadku osób dysponujących prawem jazdy lub pozwoleniem na kierowanie tramwajem badania będą w dalszym ciągu przeprowadzane w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, jeżeli istnieją poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierującego.

Pozostałe regulacje, znane z wcześniejszych aktów prawnych pozostają bez zmian.

Co obejmuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Podstawowe badanie lekarskie na prawo jazdy dotyczy przede wszystkim badania wzroku, przy czym nie ma przeciwwskazań dla osób posługujących się na co dzień szkłami optycznymi lub soczewkami. Lekarz orzecznik uwzględnia informację na ten temat w zaświadczeniu. Oczywiście, pacjenci z wadą wzroku powinni dysponować w trakcie badania noszonymi okularami lub soczewkami. W podobnym kontekście należy wyjawić fakt posługiwania się aparatem słuchowym w trakcie badania słuchu, który jest równie niezbędnym zmysłem, umożliwiającym kontrolowanie sytuacji na drodze.

Badania lekarskie mogą dotyczyć także oceny stanu psychiczny przyszłego bądź obecnego kierowcy. W takim przypadku należy ustalić, czy badany ma tendencję do agresywnych zachowań na drodze lub wykazuje skłonności do uzależnień (alkohol, narkotyki, leki).

Badaniom może podlegać też:

  • serce;
  • układ oddechowy;
  • układ nerwowy;
  • utrzymywanie równowagi.

Należy liczyć się z koniecznością pobrania krwi w celu ustalenia zawartości cukru (cukrzyca). Bardzo ważnym elementem badań jest wywiad dotyczący przyjmowanych leków i chorób przewlekłych.

Czy badania lekarskie mają już termin ważności?

Badania lekarskie zachowują swoją ważność przez maksymalny okres 15 lat. Nie oznacza to jednak, że czas ten nie może ulec skróceniu. Co do zasady, termin kolejnej wizyty w gabinecie lekarza orzecznika może zależeć od kilku czynników:

  • wiek kierowcy
  • kategoria prawa jazdy;
  • wynik poprzedniego badania;
  • ogólny stan zdrowia (np. choroby przewlekłe, stwierdzona wada wzroku lub słuchu).

Powtórzenie badania okaże się niezbędne w przypadku zatrzymania uprawnienia na skutek prowadzenia pojazdu przez kierowcę, będącego w stanie nietrzeźwości.

Badania lekarskie kierowców, którzy ukończyli 65 lat?

Kończąc, nie można nie wspomnieć o kierowcach, którzy ukończyli 65 lat. Zmiany proponowane przez Unię Europejską zaczną obowiązywać już od stycznia 2024 roku.

Oznacza to, że osoby starsze, chcące przedłużyć ważność prawa jazdy będą zobligowane do poddania się badaniom psychologicznym, których celem będzie określenie:

  • Kondycja psychiczna;
  • funkcjonowanie w sytuacji stresu;
  • Zdolność koncentracji.

Eksperci idą dalej, postulując obowiązek poddawania się badaniom co dwa lata w przypadku osób w przedziale od 65 do 75 roku, natomiast kierowcy, którzy przekroczyli 75 lat, będą uczestniczyć w badaniach corocznych.

Co przygotować udając się na badania lekarskie?

Na badania lekarskie należy udać się wypoczętym oraz w stanie absolutnej trzeźwości.

Badany powinien posiadać przy sobie:

  • Dokument potwierdzający tożsamość;
  • Soczewki bądź okulary;
  • Aparat słuchowy;
  • Prawo jazdy wymagające przedłużenia ważności;
  • Dokumentację medyczną.

W przypadku badań lekarskich realizowanych w Warszawie cena wynosi zaledwie 250 złotych, natomiast wizytę można umówić za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Lekarze orzecznicy uprawnieni przez Wojewodę Mazowieckiego zwykle wykonują badania w trakcie jednej wizyty, max. 30 minut łącznie z oczekiwaniem. Orzeczenie uprawniające do wyrobienia numeru PKK lub przedłużenia ważności prawa jazdy wydawane jest bezpośrednio po badaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto