Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne, zabytkowe księgi w kolekcji UKSW. "Są w magazynie zbiorów specjalnych, udostępniane i pokazywane tylko z wyjątkowych powodów"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Magazyn Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych
Magazyn Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych UKSW
Księgozbiór Biblioteki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie liczy ponad 300 tys. książek. Są wśród nich niezwykle cenne, zabytkowe księgi, przechowywane w magazynie zbiorów specjalnych, które tylko ze specjalnych powodów są udostępniane i pokazywane. W kolekcji znajdziemy m.in. pierwodruk Biblii Wujka i Wulgatę z drzeworytem Albrechta Dürera. Szczegóły poniżej.

Biblioteka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie posiada pokaźną kolekcję zabytkowych woluminów. Wśród nich znajduje się około tysiąca starych druków, w tym dwa inkunabuły z XV wieku.

Posiadamy dwa inkunabuły, czyli najwcześniejsze drukowane księgi, które powstały przed 1501 r. Wyglądem zewnętrznym, krojem czcionek, układem kolumn naśladują one książki rękopiśmienne. Najstarszy nasz inkunabuł to Zophihlogium Jacobusa Magni lub Jacques’a Legranda wydany ok. 1475 w Strasburgu. Drugi to Fortalitium fidei napisany przez Alphonsusa de Spina, a wydany w Norymberdze w 1494 r. - wyjaśnia kustosz biblioteczny dr Maciej Matraś.

Te dwa inkunabuły powstały więc zaledwie kilkadziesiąt lat po druku pierwszej księgi przez Johannesa Gutenberga, co stało się w 1440 lub 1450 r.

Starych druków, wydanych w latach 1501-1800 Biblioteka UKSW posiada ok. 1 tys. Kolekcję tworzą: 68 druków z XVI wieku, 318 z XVII wieku oraz 528 z XVIII wieku. Reprezentują one wszystkie dziedziny ówczesnej wiedzy, z przewagą piśmiennictwa o charakterze religijnym. Dominują dzieła o charakterze teologicznym, prawniczym (zarówno świeckim jak i kanonicznym), homiletycznym, filozoficznym, historycznym oraz liturgicznym i talmudycznym, a także encyklopedycznym i słownikowym.

Magazyn Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych

Cenne, zabytkowe księgi w kolekcji UKSW. "Są w magazynie zbi...

Cenne publikacje są przechowywane na UKSW w magazynie Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych, gdzie monitorowana jest temperatura i wilgotność powietrza.

Każdy wolumin zanim tutaj trafi musi być odpowiednio zdezynfekowany. Egzemplarz niezdezynfekowany może bowiem zakazić cały zbiór grzybem, pleśnią lub innymi drobnoustrojami. Proces dezynfekcji odbywa się w specjalnej komorze, w której książki są gazowane substancją, eliminującą szkodliwe substancje - tłumaczy dr Matraś.

Pokaźny księgozbiór starych druków UKSW był dotychczas tylko w niewielkim stopniu wykorzystywany do badań naukowych. Jest to związane ze stanem ich zachowania. Niestety, większość zabytkowych woluminów wymaga pilnej konserwacji. Biblioteka UKSW od 2015 roku systematycznie pozyskuje środki z programów ministerialnych na gruntowną konserwację i digitalizację wybranych dzieł.

Ciekawostką jest fakt, że do lat dziewięćdziesiątych, a nawet dwutysięcznych przeprowadzono tzw. konserwację gruntowną. Bloki książek były rozbierane, wszelkie niedoskonałości poszczególnych kart były dokładnie naprawiane i maskowane, a oryginalna okładka była często usuwana i zastępowana standardową oprawą introligatorską. Po takiej konserwacji na książce wcale nie było widać upływu setek lat. Teraz konserwuje się zabytkowe woluminy bardziej odpowiedzialnie, tak aby zachować jak najwięcej substancji historycznej.

Przykład konserwacji gruntowej z lat 90.:

UKSW

Kolekcja Biblii w księgozbiorze starych druków UKSW

W księgozbiorze ważne miejsce zajmuje kolekcja Biblii. Na uwagę zasługuje Biblia Testamenti Veteris wydana we Frankfurcie nad Menem w 1677 r. Jest to wydanie zwokalizowanego, opracowanego przez uczonych żydowskich między VII a IX w., tzw. tekstu masoreckiego Biblii Hebrajskiej, na podstawie wcześniejszych edycji poliglotycznych.

Warto wspomnieć też o Biblii Sacra utriusque Testamenti z roku 1530 z Norymbergi. To łacińskie wydanie Wulgaty wyszło w okresie, kiedy ukazał się już niemiecki przekład Nowego Testamentu autorstwa Marcina Lutra. Zostało ono ozdobione pięknymi drzeworytami przypisywanymi samemu Albrechtowi Dürerowi.

W zasobach biblijnych znajduje się również rodzime dzieło, pierwodruk polskiego tłumaczenia Biblii ks. Jakuba Wujka, wydany przez drukarnię Łazarzową w 1599 roku w Krakowie.

Kiedy można obejrzeć zabytkowe dzieła biblioteki?

Z dziełami macie szansę zapoznać się podczas cyklicznej wystawy "Dni Książki Dawnej", która jest organizowana na UKSW rokrocznie od 2013 roku. Wystawom towarzyszą prelekcje, wykłady, konferencje i pokazy związane z tematyką danego spotkania. Do tej pory obyło się siedem tego typu spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych tematem starodruków. Kolejna edycja wydarzenia została aktualnie zawieszona, ale nie porzucono planów następnej odsłony.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto