Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne zbiory zostaną przekazane do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

(TS)
Sypialnia nie musi służyć jedynie wypoczynkowi - w mieszkaniu Reginy Osowickiej pokój został zamieniony w domowy bank danych. Dokumentacja tworzona przez pół wieku zawiera wiele cennych informacji o dziejach Wejherowa i ...

Sypialnia nie musi służyć jedynie wypoczynkowi - w mieszkaniu Reginy Osowickiej pokój został zamieniony w domowy bank danych. Dokumentacja tworzona przez pół wieku zawiera wiele cennych informacji o dziejach Wejherowa i okolic.

- Chciałabym, aby ten dorobek nie uległ rozproszeniu i znalazł się w państwowej, stabilnej instytucji - mówi Regina Osowicka, twórca domowego archiwum. - W moim wieku trzeba już o tym myśleć.

W archiwaliach znajduje się wiele materiałów, m.in. fotografie. Są wśród nich oryginały i reprodukcje wykonane przez znanych fotografików Krystynę Gordziej i jej szwagra Władysława Gordzieja. Wśród dorobku autorki dwóch wydań "Bedekera Wejherowskiego" widnieje fotografia Hotelu Centralnego. Stał on przy obecnej ulicy 12 marca. Gościł zaś m.in. prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego, prymasa kard. Edmunda Dalbora, a także pisarzy Marię Dąbrowską i Stefana Żeromskiego. Innymi cennymi pamiątkami są zdjęcia dawnej kaplicy-kostnicy (w kształcie rotundy) na cmentarzu ewangelickim. Ówczesne miejsce wiecznego spoczynku zostało zlikwidowane w 1951 roku przez władze komunistyczne. Obecnie stoi tam czołg T-34. Istotnymi fotografiami są również ilustracje przedstawiające Wejherowian. Dostrzega się na nich żołnierzy walczących w Polskich Siłach Zbrojnych w bitwach o Anglię, o Monte Cassino, czy żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

- Niektóre zdjęcia otrzymałam z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie - komentuje Regina Osowicka. Zapytana, który obrazek darzy szczególnym sentymentem zdecydowanie odpowiada: - Fotografia mojego bliskiego krewnego, ks. Antoniego Dawidowskiego, długoletniego proboszcza w Strzepczu.

Popularnie zwana "ciocia wieża" prowadzi także fotograficzną księgę zmarłych znanych Polaków. Najbardziej znani to Hanka Bielicka, Marek Perepeczko i Zbigniew Cybulski.

- Ostatnio do kolekcji doszły - niestety - kolejne wielkie nazwiska, prof. Leszek Kołakowski i znakomity aktor Zbigniew Zapasiewicz - mówi Regina Osowicka.

Zbiory zostaną przekazane Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

- Pani Regina Osowicka złożyła stosowne oświadczenie woli, w którym zadeklarowała, że po jej śmierci fotografie z archiwum przejmie nasza placówka - mówi Radosław Kamiński, dyrektor muzeum. Obecnie w Pałacu Przebendowskich znajduje się bogata biblioteka wyposażona w przeróżne zbiory. W skład wchodzą najcenniejsze piśmiennicze zabytki kultury kaszubskiej. Rękopisy, fotografie, pocztówki i pamiątki po działaczach i pisarzach kaszubsko-pomorskich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto