Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew na Woli w remoncie. Chodzi o polichromie Jerzego Nowosielskiego. "Nosiły ślady zawilgocenia i zasolenia"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Trwa konserwacja polichromii Jerzego Nowosielskiego wpisanych do rejestru zabytków.
Trwa konserwacja polichromii Jerzego Nowosielskiego wpisanych do rejestru zabytków. UM Warszawa
Polichromie autorstwa Jerzego Nowosielskiego w cerkwi na Woli w Warszawie przechodzą konserwację. Artysta znany jest z licznych realizacji w świątyniach prawosławnych i katolickich. Dotacja miasta na prowadzone prace wynosi 300 000 zł.

Stołeczny konserwator zabytków poinformował, że trwa konserwacja polichromii Jerzego Nowosielskiego w cerkwi pw. św. Jana Klimaka na Woli. Dekoracje malarskie przedstawiają świętych, anioły, ewangelistów oraz wybrane sceny z Nowego Testamentu. Ich charakter stylistyczny nawiązuje do malarstwa bizantyńskiego. Artysta namalował je w dolnej cerkwi na części ścian bocznych i łukach sklepienia.

W lipcu prace zostały przerwane z uwagi na odkrycie licznych wtórnych przemalowań. Wówczas zdecydowano się zweryfikować program prac konserwatorskich. Konserwator powiadomił, że obecnie działania są już kontynuowane.

- Konserwatorzy wykonali badania, które pozwoliły na rozpoznanie składu zapraw, usunęli zabrudzenia i odsolili dolne partie ścian i wzmocnili tynk specjalistycznymi preparatami. Program prac konserwatorskich przewiduje także usunięcie wtórnych naleciałości i wykonanie koniecznych uzupełnień malarstwa i retuszy – tłumaczy Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Dotacja w wysokości 300 tys. zł

Warszawa wsparła prowadzone prace dotacją w wysokości 300 tys. zł. To kolejny etap kompleksowych prac remontowych i konserwatorskich prowadzonych w tej świątyni od 2018 roku przy dofinansowaniu miasta.

Polichromie wykonane farbami akrylowymi były poddawane konserwacji co najmniej dwukrotnie. Jednak wobec pogarszającego się stanu technicznego, w ubiegłym roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu prac ratunkowych.

Trwa konserwacja polichromii Jerzego Nowosielskiego wpisanych do rejestru zabytków.

Cerkiew na Woli w remoncie. Chodzi o polichromie Jerzego Now...

- Całość była silnie zabrudzona, a tynk miejscowo spękany. Najbardziej zagrożone zniszczeniem były fragmenty znajdujące się na bardzo zawilgoconej ścianie wschodniej – przyznaje stołeczny konserwator zabytków. – Polichromie nosiły ślady zawilgocenia i zasolenia. Część miała ubytki w miejscach odparzonego tynku, który odpadł. Były to skutki stanu budynku, który w 2018 r. poprawiono wymieniając izolację i wykonując drenaż wokół cerkwi – dodaje.

Przeprowadzone prace usunęły przyczynę zawilgoceń i uszkodzeń polichromii.

Urząd Miasta przypomniał, że Jerzy Nowosielski wykonał polichromie w dwóch etapach. Pierwszy zrealizował w roku 1956, tworząc wówczas polichromie na ścianach absydy. Po raz drugi podjął się dekoracji dolnej kondygnacji świątyni w latach 1977-1979 po jej przebudowie i powiększeniu. Wówczas artysta pokrył malowidłami ściany nowo powstałej nawy.

Polichromie w cerkwi na warszawskiej Woli zostały wpisane do rejestru zabytków w 2022 roku. Obecny rok Sejm RP ogłosił Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto