MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstaje powstaje Muzeum Getta Warszawskiego. Pokazano zdjęcia z wielkiej budowy w stolicy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zdjęcia z budowy nowej placówki
Zdjęcia z budowy nowej placówki Muzeum Getta Warszawskiego
Trwa budowa Muzeum Getta Warszawskiego przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. Wystawa stała placówki będzie się składać z dziewięciu galerii i obejmować lata od końca XIX wieku do zakończenia II wojny światowej. Sam zabytkowy budynek będzie stanowił jej integralną część. Do sieci trafiły zdjęcia przedstawiające aktualne efekty prac. Można je zobaczyć w poniższym artykule.

Muzeum Getta Warszawskiego opublikowało najnowsze zdjęcia z budowy obiektu przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie.

Dziś uchylamy rąbka tajemnicy i zabieramy Was na budowę Muzeum Getta Warszawskiego - czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Fotografie można zobaczyć poniżej.

Zdjęcia z budowy nowej placówki

Tak powstaje powstaje Muzeum Getta Warszawskiego. Pokazano z...

Trwa budowa Muzeum Getta Warszawskiego

Przypomnijmy, że 11 października 2023 roku rozpoczęła się budowa Muzeum Getta Warszawskiego. Placówka powstaje w dawnym szpitalu dziecięcym Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie. Powierzchnia obiektu liczyć będzie 3 400 metrów kwadratowych.

Od października ubiegłego roku trwają prace budowlano-konserwatorskie na terenie dawnego kompleksu szpitalnego Bersohnów i Baumanów - jednego z nielicznych budynków, które przetrwały zagładę warszawskiego getta - dostosowujące gmach pod przyszłą siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego. Prace swoim zasięgiem obejmują także stworzenie dostępnej infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej, a także realizację wystawy stałej MGW. Główne zadania, które w tym czasie zostały wykonane to prace rozbiórkowe, podbijanie fundamentów budynku dawnego szpitala, a także dobiegające końca głębienie ścian szczelinowych, które realizowane są zgodnie z wydaną decyzją konserwatorską oraz uzyskaną prawomocną decyzją pozwolenia na budowę - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku.

Wystawa stała w Muzeum będzie się składać z dziewięciu galerii i obejmować lata od końca XIX wieku do zakończenia II wojny światowej. Sam zabytkowy budynek będzie stanowił jej integralną część. W kompleksie muzealnym znajdzie się też Centrum Edukacji usytuowane w zabytkowym budynku dawnego Pawilonu Okulistyki, audytorium dla 150 widzów, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych.

Na wystawie stałej prezentowane będą autentyczne obiekty i artefakty pozyskane przez muzeum poprzez darowizny, zakupy, wypożyczenia. Jednym z nich jest Raport Stroopa - oficjalny raport napisany w maju 1943 przez Jürgena Stroopa, dowódcę niemieckich sił likwidacyjnych w getcie warszawskim przygotowany dla Heinricha Himmlera, przekazany w depozyt Muzeum Getta Warszawskiego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na wystawie będzie można również zobaczyć wózek do przewozu ciał zmarłych - datowany na lata 30. XX wieku, odnaleziony po wojnie i odkupiony przez Pinkusa Szenicera, wieloletniego opiekuna cmentarza żydowskiego w Warszawie, zakupiony dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Ważną częścią wystawy będą także przedmioty codziennego użytku, obiekty kultu religijnego, fragmenty spalonej biblioteki wydobyte podczas wykopalisk na terenie getta, m.in. w przy ulicy Miłe - wymienia Muzeum Getta Warszawskiego.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto