MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie dobiega końca. Rafał Trzaskowski: obiekt dla tych, którzy nie są obojętni na los planety

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wkrótce otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej
Wkrótce otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej zmierza ku końcowi. Na warszawskich Bielanach, przy ul. Papirusów, wyremontowano zabytkową leśniczówkę, a tuż za nią powstał nowoczesny i energooszczędny obiekt. Jego oferta dydaktyczna skierowana będzie głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Znajdzie się w niej także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych. Placówka zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Wartość projektu szacuje się na niemal 18 mln zł.

Spis treści

Trwa budowa Centrum Edukacji Ekologicznej

Przy ulicy Papirusów, tuż przy Lesie Młocińskim na warszawskich Bielanach powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Nowy obiekt umożliwi rozwój dotychczasowej bazy dydaktycznej warszawskich leśników. Poza lekcjami o tematyce typowo leśnej, będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii.

O klimacie i ochronie środowiska warto nauczać już od najmłodszych lat. Dlatego inwestujemy w takie miejsca, jak Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Przy ulicy Papirusów będzie działać placówka otwarta dla tych, którzy nie są obojętni na los planety. Z zajęć w tym miejscu będą mogli skorzystać uczniowie, rodziny z dziećmi i wszyscy mieszkańcy zainteresowani ekologią. A potem, z solidną porcją wiedzy, będą mogli udać się na spacer do pobliskiego Lasu Młocińskiego - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Z oferty edukacyjnej nowego Centrum rocznie będzie korzystać około 25 000 osób. Będzie ona skierowana głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uruchomienie zajęć planowane jest w drugiej połowie roku.

Wkrótce otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie dobiega koń...

Prace zbliżają się do końca

Stołeczny Ratusz podał najnowsze informacje w sprawie inwestycji. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach przy ul. Papirusów. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.

Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W centrum działają już pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in.:

 • wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń
 • sala laboratoryjna
 • sale edukacyjne
 • pomieszczenia biurowe

W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne.

Niemal gotowa jest także leśniczówka, w której będą odbywać się m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację.

Zagospodarowano też teren na zewnątrz. Tuż przy budynku centrum powstała "klasa na świeżym powietrzu” - kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzono nowe drzewa - głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się też pierwsze krzewy. Do końca miesiąca zostaną wykonane pozostałe nasadzenia oraz zostanie wysiana trawa.

Jeszcze w marcu gotowa będzie też wewnętrzna droga z ekokraty.

Cel inwestycji

Jak informują władze stolicy, celem realizacji projektu jest utworzenie nowoczesnego centrum edukacyjnego, które będzie służyć:

 • Podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa
 • Promowaniu zasad zrównoważonego rozwoju
 • Upowszechnianiu wiedzy z zakresu ochrony środowiska
 • Krzewieniu wiedzy o środowisku leśnym oraz o funkcjonowaniu ekosystemu leśnego i równoważonej gospodarce leśnej
 • Kształtowaniu zachowań prośrodowiskowych ogółu społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży
 • Aktywizacji społecznej - budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju
 • Zwróceniu uwagi na znaczenie edukacji ekologicznej społeczeństwa dla kształtowania właściwych zachowań w środowisku i aktywnych działań na rzecz jego ochrony
 • Tworzeniu zaplecza edukacyjnego, poszerzającego lokalną, regionalną i ogólnopolską bazę edukacyjną
 • Promocji idei kształcenia przez całe życie
 • Uświadomieniu roli i znaczenia lasów miejskich dla zrównoważonego rozwoju miasta
 • Podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu

Przedsięwzięcie za blisko 18 mln złotych

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. "ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.

Projekt "Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 "Edukacja ekologiczna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto