Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jedyna taka szkoła w Europie. Znajduje się na Mazowszu. Nowy budynek prezentuje się imponująco

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku ma niezwykłą siedzibę.
Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku ma niezwykłą siedzibę. Stołeczny Konserwator Zabytków
Takiej szkoły nie ma w całej Europie. Szkoła w Garbatce-Letnisku ma nową, przepiękną siedzibę. Została wyposażona w profesjonalny warsztat do obróbki drewna, siłownię, salę sportową, sale naukowe oraz internat. Inwestycja kosztowała 116 mln zł. Uczą się tam przyszli stolarze, dekarze, tapicerzy, architekci krajobrazu oraz leśnicy.

Szkoła leśna pod Warszawą

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku po 78 latach istnienia ma nową siedzibę. - Jest nie tylko piękna, ale bardzo funkcjonalna. Sale dydaktyczne i warsztatowe robią wrażenie - mówi Stołeczny Konserwator Zabytków.

15 lutego 2024 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku szkoły kształcącej m.in. stolarzy. Uczniowie szkoły pod okiem fachowej kadry ratują zabytkową stolarkę z warszawskich kamienic. Na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków wyremontowali 5 par drzwi: cztery datowane na początek XX wieku i jedne z 20-lecia międzywojennego.

- Uczniowie pod fachowym nadzorem instruktorów z wielką dbałością odnowili wszystkie detale, w tym dekorację snycerską, przywrócili stabilność konstrukcji skrzydeł, wykonali niezbędne uzupełnienia oraz pomalowali drzwi w pirwotnym kolorze. Piękne, dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do lokalu w oficynie przy ul. Koszykowej 51a jako pierwsze zostały uratowane w warsztatach szkoły. Dzięki nawiązanej współpracy wyremontowane zostały zabytkowe drzwi z kolejnych warszawskich kamienic: przy ul. Marszałkowskiej 81, ul. Żurawiej 25a i przy ul. Bartoszewicza 1a - informuje Maria Dydek z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W planach szkoły jest rozwinięcie kierunku konserwacji drewna.

- To dla nas bardzo dobra wiadomość, bowiem rzemieślnicy tej branży są bardzo potrzebni na rynku konserwatorskim - przekazał Stołeczny Konserwator Zabytków.

Od 1948 roku

Stołeczny Konserwator Zabytków opowiada także o początkach kształcenia, które przypadły na 1948 rok. Były spartańskie. W prywatnych domach i przewiezionych z Gliwic poniemieckich barakach. Teraz przyszli mistrzowie sztuki stolarskiej mogą się uczyć w komfortowych warunkach. Budowa obiektu została sfinansowana z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Koszt tej prestiżowej inwestycji wyniósł ponad 116 mln zł.

Tradycja z nowoczesnością

Na terenie szkoły jest m.in. sala sportowa z wysuwaną sceną, przeznaczoną na koncerty i przedstawienia oraz nowoczesne sale zajęć, m.in. językowe i informatyczne. Budynek zachwyca niezwykłymi rozwiązaniami architektonicznymi i technicznymi.

W środku znajduje się także profesjonalnie wyposażona siłownia nie tylko dla uczniów, ale i mieszkańców Garbatki-Letnisko. Na terenie obiektu jest internat oraz warsztaty wyposażone w zautomatyzowane maszyny do obróbki drewna. Szkoła łączy tradycję z nowoczesnością. Uczniowie korzystają z nowoczesnych maszyn, ale również z tradycyjnych narzędzi.

Obecnie w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych można podjąć naukę w 3-letniej szkole branżowej I stopnia, na kierunkach: stolarz, cieśla, dekarz, tapicer. W 2-letniej szkole branżowej II stopnia można kontynuować naukę na kierunkach stolarz i cieśla. Z kolei 5-letnie technikum kształci w zawodach: technolog drewna, architekt krajobrazu, leśnik. Nie tylko młodzież, ale i dorośli mogą nauczyć się ciekawego zawodu. Działające przy szkole Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) pozwoliło niejednej osobie całkowicie zmienić swoją ścieżkę zawodową, odkryć lub rozwinąć swój talent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto