Chopin i jego Europa. Muzyczne święto w stolicy

Redakcja
Jak w poprzednich latach na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” przyjechała elita światowej pianistyki
Jak w poprzednich latach na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” przyjechała elita światowej pianistyki Ewa Krasucka / Teatr Wielki
Wielki festiwal muzyki klasycznej już po raz 18. czyni w sierpniu z Warszawy centrum życia artystycznego. Wspaniała pianistyka, znakomite koncerty kameralne i symfoniczne, najświetniejsze wykonawstwo historyczne, gwiazdy światowych estrad i wstępujące pokolenie wirtuozów fortepianu. Warto przyjechać do stolicy - lub z niej nie wyjeżdżać!

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” po raz kolejny w niezwykły sposób ożywia Warszawę. W dniach 14-31 sierpnia zaplanowanych jest ponad 30 koncertów, a Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Studia Koncertowego Polskiego Radia, na Zamek Królewski i do bazyliki św. Krzyża. W ramach festiwalu można usłyszeć popularne arcydzieła i utwory mniej znane - to gratka zwłaszcza dla miłośników muzyki polskiej, bo pojawią się m.in. rzadko wykonywane dzieła Józefa Władysława Krogulskiego, Augusta Fryderyka Duranowskiego czy Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Chopin gra, oczywiście, pierwsze skrzypce, ale w Roku Romantyzmu Polskiego oraz w roku 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki nie zabraknie muzyki ojca polskiej opery narodowej. Festiwal otworzyły jego „Widma” - wspaniale umuzyczniona II część Mickiewiczowskich „Dziadów” - oraz mniej znana kantata „Nijoła”, w znakomitej interpretacji włoskiego mistrza batuty Fabio Biondiego, który przyjechał jak zwykle ze swoją orkiestrą Europa Galante. Zaplanowano również recitale pieśni Moniuszki (Olga Pasiecznik z Ewą Pobłocką, Mariusz Godlewski z Radosławem Kurkiem i Dorothee Mields z Tobiasem Kochem). Niezwykle ciekawe „akcenty moniuszkowskie” znajdują się także w programach koncertów Royal Philharmonic Orchestra, grającej uwerturę do „Parii”, oraz Sinfonii Varsovia, która wykonuje „Perły Moniuszkowskie” Zygmunta Noskowskiego - symfoniczne orkiestracje pieśni Moniuszki.

Tradycyjnie na festiwalu pojawi się elita światowej pianistyki - są to m.in. Maria João Pires, Kristian Bezuidenhout, Yulianna Avdeeva, Ewa Pobłocka, Vadym Kholodenko, Leif Ove Andsnes i Jan Lisiecki, którego fantastycznej karierze warszawska publiczność kibicuje od jego debiutu na festiwalu w wieku 13 lat. „Chopin i jego Europa” w tym roku to także wielkie emocje pokonkursowe, bowiem na festiwalu występują wszyscy laureaci ostatniego Konkursu Chopinowskiego, a więc: Alexander Gadjiev, Kyohei Sorita, Martin Garcia Garcia, Aimi Kobayashi, Jakub Kuszlik, Leonora Armellini, JJ Jun Li Bui i - oczywiście! - tryumfator Bruce Liu. Przez cały festiwal da on w sumie aż trzy występy, wykonując m.in. Wariacje na temat „La ci darem la mano”, którymi olśnił na konkursie, zarówno podczas swojego recitalu, jak i - tego samego dnia - z Orkiestrą XVIII Wieku na fortepianie historycznym.

Magiczny świat autentycznego brzmienia i interpretacji muzycznej „historycznie poinformowanej” - a więc znak rozpoznawczy festiwalu - przybliżają nam w tym roku pianiści: Kristian Bezuidenhout, Tobias Koch, Dmitry Ablogin, Tomasz Ritter, Aleksandra Świgut, klarneciści od dawna związani z festiwalem: Lorenzo Coppola i Eric Hoeprich, a także skrzypaczki Alena Baeva i Chouchane Siranossian. Grają też cieszące się międzynarodową renomą orkiestry: nasz czołowy zespół tego rodzaju: {oh!} Orkiestra, Europa Galante, Collegium 1704 i - w bardzo specjalnym ujęciu - Orkiestra XVIII Wieku, towarzysząca festiwalowi od jego pierwszej edycji. Po raz pierwszy w oryginalnym brzmieniu mamy okazję usłyszeć - Koncert fis-moll Henryka Wieniawskiego, a także V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena.

Dla tych, którzy nie mogą być w Warszawie, organizator przygotował streamingi z koncertów

Szczególnym wydarzeniem jest też prapremiera zrekonstruowanego - przez Michała Dobrzyńskiego - Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego. Organizatorzy przygotowali też coś specjalnie dla miłośników muzyki kameralnej (oprócz wspomnianych recitali wokalnych także koncerty Belcea Quartet i Apollon Musagete Quartet oraz magiczna Winterreise Schuberta z Matthiasem Goerne i Leif Ove Andsnesem) i opery - tu wyjątkowa gratka: niezwykle rzadko wykonywane Un giorno di regnio, ossa il finto Stanislao, opera buffa Giuseppe Verdiego z Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego. Nie brakuje też romantycznej muzyki francuskiej (Gounod i Franck, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku), czeskiej (Reicha, Dvorak), skandynawskiej (Sibelius) i angielskiej (Elgar).

„Chopin i jego Europa” zaprasza melomanów i tych, którzy dopiero odkrywają dla siebie muzykę klasyczną, bardzo młodych i nieco dojrzalszych - wszystkich pragnących posmakować piękna i cieszyć się wspólnym przeżywaniem festiwalowych emocji. Dla tych zaś, którzy nie mogą być w Warszawie, organizator przygotował streamingi z większości koncertów, które dostępne są na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wiele wydarzeń transmitowanych jest także przez Program 2 Polskiego Radia.

Bilety na festiwal są dostępne na stronie www.bilety.nifc.pl.

Zaprasza PKN ORLEN - Mecenas Festiwalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Chopin i jego Europa. Muzyczne święto w stolicy - Strona Podróży

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie