Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Largo z Radziejowa

Redakcja
Chór powstał w 1996 r. z inicjatywy Mieczysława Czaplewskiego - obecnego prezesa chóru. Dyrygentem zespołu od samego początku jest Alina Czaplewska.
Chór powstał w 1996 r. z inicjatywy Mieczysława Czaplewskiego - obecnego prezesa chóru. Dyrygentem zespołu od samego początku jest Alina Czaplewska. Karol Szmagalski
Od powstania nowej parafii, w klasztorze Franciszkanów, obok posługi typowo religijnej, wiele się dzieje w dziedzinie kultury. Dziś o jednym z licznych aspektów tego działania - o chórze "Largo".

Dnia 11 sierpnia 1996 r. podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. bp Bronisław Dembowski uroczyście powołał do życia parafię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy naszym klasztorze. W momencie utworzenia liczyła ona około 2900 wiernych. Jeżeli chodzi o obszar, zajmowała ona północna część Radziejowa oraz kilka pobliskich wiosek: Bieganowo, Łany Wybranieckie, Biskupice, Przemystka.
Chór powstał w 1996 r. z inicjatywy Mieczysława Czaplewskiego - obecnego prezesa chóru. Dyrygentem zespołu od samego początku jest Alina Czaplewska. Od 7 września 2002 r. "Largo" jest członkiem oddziału Związku Chórów Kościelnych CAECILIANUM na terytorium diecezji gnieźnieńskiej, pelplińskiej, toruńskiej i włocławskiej. Za zasługi dla miasta Radziejowa został 28 marca 2006 r. zgodnie z Uchwałą Rady Miasta, odznaczony odznaką - "Zasłużony dla Miasta Radziejów". Od lat jest nierozerwanie związany z tutejszym Klasztorem Ojców Franciszkanów.
Członkowie chóru swoimi występami od lat wkomponowują się w różne uroczystości, jakie odbywały się w tym mieście. Zawsze swym występem wzbudzają duże emocje u słuchaczy. Ale nie tylko. Warto wspomnieć, że w 1999 r. "Largo" miało zaszczyt śpiewać w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Licheniu podczas wizyty Ojca św. Jana Pawła II, a także uświetnić swym śpiewem ogólnopolskie uroczystości dożynkowe na Jasnej Górze. W tym samym roku chór uczestniczył w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, gdzie wyśpiewał II miejsce. Dużym osiągnięciem chóru było zajęcie II miejsca w VIII Międzynarodowych Spotkaniach Pieśni Religijnej na Kresach w Chełmie Lubelskim w 2000 r.
Więcej fotek tutaj:
Myślę, że warto - ba, nawet trzeba być na występach tego chóru.Skład zespołu na przestrzeni tych lat zmieniał się.
Aktualnie uczestniczą w tym gremium śpiewaczym : Dyrygent –Alina Czaplewska  ; Soprany: Michalina Brykalskam Kazimiera Gralak, Lucyna Adamczak, Edyta Kubicka, Alina Wojciechowska, Danuta Wielgosz, Anna Majewska, Irena Szynkowska, Małgorzata Kieler, Jadwiga Czerwińska, Urszula Poturalska, Ilona Rakowska,lżbieta Pańka.
Alty: Danuta Ulańska, Jadwiga Kępska, Teresa Gadzinowska, Barbara Dominiak, Danuta Dąbrowska, Agata Bendykcińska-Roszak, Magdalena Krawczyk.Tenory: Józef Kieler, Stanisław Kostrzewski, Andrzej Bandyszewski.Basy: Mieczysław Czaplewski, Wojciech Kosmala, Mateusz Wojciechowski, Marian Kieraj, Dariusz Lamski.
Członkowie chóru swoimi występami od lat wkomponowują się w różne uroczystości, jakie odbywały się w tym mieście. Zawsze swym występem wzbudzają duże emocje i wywołują aplauz u słuchaczy. Ale nie tylko. Warto wspomnieć, że w 1999 r. "Largo" miało zaszczyt śpiewać w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Licheniu podczas wizyty Ojca św. Jana Pawła II, a także uświetnić swym śpiewem ogólnopolskie uroczystości dożynkowe na Jasnej Górze. W tym samym roku chór uczestniczył w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, gdzie wyśpiewał II miejsce. Dużym osiągnięciem chóru było zajęcie II miejsca w VIII Międzynarodowych Spotkaniach Pieśni Religijnej na Kresach w Chełmie Lubelskim w 2000 r.
Repertuar chóru jest zróżnicowany i obejmuje: pieśni kościelne, pieśni patriotyczne i ludowe. W ostatnich latach stanowi tło muzyczne w muzykaliach reżyserowanych przez nauczyciela Sławomira Tomalaka z udziałem młodzieży szkolnej.
Od lat jest nierozerwanie związany z tutejszym Klasztorem Ojców Franciszkanów . Jego opiekunem z ramienia oo. Franciszkanów jest o Krzysztof Tarnowski – katecheta, opiekun Kół Różańcowych, kawiarenki internetowej, gazetek ściennych, Chóru „Largo", ministrantów młodszych, dekorator.
Początki klasztoru i kościoła franciszkanów w Radziejowie na Kujawach związane są z fundacją (z 1298 r.) ówczesnego księcia brzesko-kujawskiego Władysława Łokietka. Samo powstanie placówki opóźniło się jednak o ponad 30 lat, gdyż Łokietek zajęty był w tym czasie zdobywaniem korony, a następnie sporami z zakonem krzyżackim. Dnia 11 sierpnia 1996 r. podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. bp Bronisław Dembowski uroczyście powołał do życia parafię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy naszym klasztorze. W momencie utworzenia liczyła ona około 2900 wiernych. Jeżeli chodzi o obszar, zajmowała ona północna część Radziejowa oraz kilka pobliskich wiosek: Bieganowo, Łany Wybranieckie, Biskupice, Przemystka.
KS.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto