Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

“Chwała bohaterom getta!” - obchody rocznicy powstania w getcie [relacja]

BeataR
BeataR
- Niewielu z powstańców ocalało. Ci, którym się udało, brali udział w Powstaniu Warszawskim – mówił Lech Kaczyński. - Chwała bohaterom getta. Pamięć o nich nie zginie.

Punktualnie o godzinie 12:00 pod pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się uroczystości związane z rocznicą. Prezydent Polski, Lech Kaczyński wraz z Simonem Peresem zapalili znicz przy Kamieniu Pamięci na ul. Miłej.
- Powstanie uśmierciło naszych najlepszych synów i najlepsze córki – mówił podczas swojego przemówienia Simon Peres, prezydent Izraela. - Widzimy w bojownikach getta historycznych bohaterów. Pamięć o nich nasze dzieci z dumą noszą w sercach.

Na uroczystościach nie zabrakło także Marka Edelmana oraz Ireny Sendlerowej. Edelman jest ostatnim żyjącym przywódcą powstania. Irena Sendlerowa zaś uratowała życie wielu dzieciom w warszawskim getcie. Oboje także złożyli hołd ofiarom holocaustu.

- Getto warszawskie było bez najmniejszej przenośni piekłem. W kwietniu 1940 roku tu, gdzie w tej chwili jesteśmy, pod pozorem epidemii tyfusu zbudowano mur, wysiedlono ponad sto tysięcy Polaków. Na to miejsce, obok Żydów tu mieszkających, przywieziono 140 tysięcy nowych, z innych dzielnic i okolicznych miast Mazowsza. Tak zaczęła się wyjątkowo tragiczna historia Warszawskiego Getta – mówił prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent przypomniał również, że mimo tak odległej historii, wciąż powinniśmy pamiętać o holokauście. Oświadczył, że to ludzie ludziom zgotowali ten los i powinniśmy być wciąż czujni. Pamięć ofiar powstania w getcie uczczono uroczystym apelem, odmówieniem kadiszu oraz modlitwy ekumenicznej za zmarłych. Odśpiewano także psalm "El Malle Rachamim". Wieńce złożyli prezydent Lech Kaczyński, Simon Peres, rząd RP, Sejm i Senat, władze Warszawy, Wojsko Polskie, Wojewoda Mazowiecki oraz organizacje żydowskie i kombatanckie. Obecni byli również prezydenci innych miast, przedstawiciele duchowieństwa wszystkich wyznań oraz młodzież polska i izraelska.

Na obchody nie wpuszczano jednak zwykłych mieszkańców Warszawy. Jak dowiedzieliśmy się od policji, wszystko ze względów bezpieczeństwa.
- Widzi pani, tak to jest, są wszyscy ważni, prezydenci, a tak zwanego pospólstwa nie wpuszczają. Nie można nawet zdjęć robić, nic upamiętnić! - skarży się jeden z gapiów. - A to tylko rocznica, to coś złego?

Na teren uroczystości ochrona nie wpuszczała nikogo, kto nie otrzymał imiennego zaproszenia. A i ci z zaproszeniami nieraz musieli odejść z kwitkiem.
- Nie możemy wpuszczać nikogo bez zaproszenia lub akredytacji. Taka jest procedura. Nawet ci, którzy mieli zaproszenia nie zawsze zostali wpuszczeni, tym bardziej nie możemy więc robić wyjątków dla innych – powiedzieli nam ochroniarze.

Wokół pomnika Bohaterów Getta ustawione były barierki. Większość zainteresowanych nie mogła jednak nic zobaczyć, bowiem całą uroczystość zasłoniły im wozy transmisyjne.

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Dodatkowym utrudnieniem było zamknięcie ulic wokół placu Bohaterów Getta. Kierowcy muszą omijać ulice: Zamenhofa, Lewartowskiego, Karmelicką oraz Anielewicza (Andersa – Jana Pawła II), trasy zmieniły także niektóre linie autobusowe:

  • 111 w kierunku krańca ESPERANTO - od skrzyżowania Nowolipki/Zamenhofa: Nowolipki - Smocza - Anielewicza i dalej swoją trasą; w kierunku krańca GOCŁAW - od skrzyżowania Anielewicza/al. Jana Pawła II: al. Jana Pawła II - Nowolipki - Andersa i dalej swoją trasą;
  • 180 w kierunku krańca POWĄZKI - CM.WOJSKOWY - od skrzyżowania Świętojerska/Andersa/Anielewicza: Andersa - Nowolipki - Smocza - Anielewicza i dalej swoją trasą; w kierunku krańca WILANÓW - od skrzyżowania Anielewicza/al. Jana Pawła II: al. Jana Pawła II - Stawki - Muranowska - Bonifraterska i dalej swoją trasą;
  • N41 w kierunku krańca MŁOCINY-UKSW - od skrzyżowania Nowolipki/Zamenhofa: Nowolipki - Smocza - Anielewicza i dalej swoją trasą; w kierunku krańca DW. CENTRALNY - od skrzyżowania Anielewicza/al. Jana Pawła II: al. Jana Pawła II - Nowolipki - Andersa i dalej swoją trasą;

Beata Ratuszniak

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto