MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Las Miyawaki powstał w Warszawie. Powstaje przez specjalną metodę sadzenia. Rośnie szybko i jest odporny na zanieczyszczenia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego posadzono 2150 sadzonek
Na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego posadzono 2150 sadzonek Zarząd Zieleni
W Warszawie powstał pierwszy las kieszonkowy sadzony metodą Akiry Miyawakiego. Posadzony został na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Las Miyawaki rośnie w warunkach europejskich dwa razy szybciej, jest 30 razy gęstszy i zapewnia 18 razy większą różnorodność biologiczną niż tradycyjnie posadzony las. Szczegóły poniżej.

Pierwszy las Miyawaki w stolicy

Pierwszy w Warszawie las kieszonkowy sadzony metodą Akiry Miyawakiego to 2150 sadzonek - w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów - na łącznej powierzchni 450 metrów kwadratowych. Nowa zieleń pojawiła się na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego.

Na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego posadzono 2150 sadzonek

Las Miyawaki powstał w Warszawie. Powstaje przez specjalną m...

Wymyślona ponad 50 lat temu idea japońskiego botanika Akiry Miyawakiego ma w swoim założeniu możliwie szybko i skutecznie zazieleniać wybrany teren miejski. To sposób na nawet dwukrotnie szybszy wzrost drzew i krzewów niż na plantacjach leśnych, a także ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych - w tym podlewania. Tego typu lasy są odporne na suszę i zanieczyszczenia. Założeniem metody jest także aktywizowanie mieszkańców miast, bo takie lasy są sadzone z ich udziałem.

Zgodnie z założeniami metody Akiry Miyawakiego, do nasadzeń wybraliśmy tylko rodzime gatunki. Wśród drzew można znaleźć m.in. klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a wśród krzewów dominują rośliny wartościowe dla ptaków takie jak derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby czy kaliny - wymienia stołeczny Zarząd Zieleni.

Zieleń zamiast betonowego placu

W sobotę, 20 kwietnia, las przy ul. Bartyckiej posadzili wspólnie: Zarząd Zieleni, mieszkańcy pobliskich osiedli oraz przedstawiciele kilkunastu firm deweloperskich. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się hala firmy KIM. Po jej rozbiórce pozostał betonowy plac, który był wykorzystywany jako parking. Teraz powstaje tu plac wejściowy stanowiący przedpole parku. Będzie idealnym miejscem na spotkania towarzyskie czy też uroczystości związane z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego.

Podstawą metody Miyawaki jest odpowiednie przygotowanie terenu, polegające na przekopaniu ziemi na głębokość ok. 1 m oraz zasileniu jej naturalnymi składnikami odżywczymi. Rośliny sadzi się gęsto - nawet do 7 na 1 metr kwadratowy - aby konkurowały ze sobą o światło, co pobudza je do szybkiego wzrostu. Efekty ekologiczne i wizualne pojawią się już po 3-5 latach od posadzenia.

Na placu wejściowym do Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego posadzono 2150 sadzonekZarząd Zieleni

"To ważny krok w kierunku odpornego na zmiany klimatyczne miasta"

Pierwszy polski las Miyawaki powstał w 2021 roku w Rozwarowie w województwie zachodniopomorskim. W ciągu zaledwie 3 lat metoda rozpowszechniła się na terenie całego kraju, a kolejne lasy powstały m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

Dzięki współpracy Zarządu Zieleni z Oddziałem Warszawskim Polskiego Związku Firm Deweloperskich także stolica doczekała się swojego lasu. Łączny koszt sadzonek i materiałów niezbędnych do posadzenia lasu to 85 tys. zł. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez warszawskie firmy deweloperskie należące do PZFD.

- Cieszymy się, że możemy być częścią inicjatywy, która wpłynie pozytywnie na komfort życia mieszkańców Czerniakowa i Siekierek, a także poprawi różnorodność biologiczną tego obszaru. Stworzenie takiego miejsca - pierwszego na mapie Warszawy, to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i odpornego na zmiany klimatyczne miasta. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi lasy Miyawaki zyskają w Warszawie na popularności. Branża deweloperska będzie z chęcią wspierała podobne inicjatywy - powiedział Paweł Putkowski, Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego PZFD.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto