Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Białymstoku

Ewika
Ewika
W naszym mieście istniały cztery cmentarze żydowskie : przy ul. Sosnowej, Bema, Żabiej oraz założony około 1890 roku cmentarz przy ul. Wschodniej. Był to największy cmentarz i przetrwał do dzisiaj.

Ostatni znany pochówek odbył się w 1969 roku. Na powierzchni 12,5 hektara zachowało się około 5 tys. nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1876 roku. Nagrobki wykonane są z marmuru, granitu, wapienia i piaskowca, a Inskrypcje wykonano w językach hebrajskim, jidysz, polskim, niemieckim i rosyjskim.
W centralnej części cmentarza znajduje się ohel zmarłego w 1919 roku rabina Chaima Herza Halperna oraz pomnik upamiętniający ofiary pogromu w 1906 roku. Teren kirkutu jest ogrodzony murem. Pamiętam jak wyglądał ten cmentarz w latach 80-tych - teraz widać, że ktoś pamięta o żydowskiej historii.
Z roku na rok cmentarz wygląda coraz lepiej - macewy są wyczyszczone, trawa przycięta, a cały cmentarz zadbany. Dobrze, że są tacy, którym nieobca jest pamięć o białostockich Żydach - wszak w 1912 roku Żydzi stanowili w Białymstoku 75% wszystkich mieszkańców, a miasto nazywane było "Jerozolimą północy".
Więcej zdjęć:

picasaweb.google.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto