MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Maj 2024 w Warszawie. Rekordowe zainteresowanie siódmą edycją akcji. Kampanię zainaugurował Rafał Trzaskowski

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Finał kampanii odbędzie się 16 czerwca
Finał kampanii odbędzie się 16 czerwca Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Rekord warszawskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do akcji "Rowerowy Maj", ponownie został pobity. W najnowszej edycji kampanii promującej ruch i zdrowy tryb życia, weźmie udział blisko 180 tysięcy dzieci i nauczycieli z 501 stołecznych placówek. Tegoroczną odsłonę wydarzenia zainaugurował w poniedziałek 6 maja Rafał Trzaskowski. - Słoneczna, majowa aura to doskonała okazja, żeby w dojazdach do placówek edukacyjnych wybrać właśnie rower, hulajnogę czy rolki - mówił prezydent Warszawy.

Spis treści

Ruszyła kolejna edycja akcji "Rowerowy Maj"

W Warszawie rozpoczęła się siódma edycja akcji "Rowerowy Maj". Inauguracja tegorocznej odsłony popularnej kampanii miała miejsce w poniedziałek 6 maja, w Szkole Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich zlokalizowanej na Pradze-Południe. W wydarzeniu wziął udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy zainaugurować tę naprawdę fantastyczną akcję. Po raz siódmy organizujemy w stolicy Rowerowy Maj - kampanię, która nakłania dzieciaki do przyjeżdżania do szkoły i przedszkola na rowerze lub hulajnodze. Ta akcja została zapoczątkowana przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który namówił dzieci, by same wybrały rodzaj transportu, którym chcą dotrzeć do szkoły czy do przedszkola - mówił Rafał Trzaskowski.

Włodarz miasta podkreślił, że "słoneczna, majowa aura to doskonała okazja, żeby w dojazdach do placówek edukacyjnych wybrać właśnie rower, hulajnogę czy rolki".

Dlatego wielkie podziękowania należą się wszystkim nauczycielkom i nauczycielom zgłaszającym do akcji swoje placówki, ale również rodzicom, którzy zgadzają się na udział swoich dzieci w Rowerowym Maju. Tak właśnie jest w Szkole Podstawowej nr 375, w której symbolicznie rozpoczynamy akcję promującej sportowe nawyki i zdrowy styl życia. To jest placówka, która na Pradze-Południe była absolutnym liderem ubiegłorocznej akcji - w najaktywniejszych klasach aż 90 proc. uczniów przyjeżdżało do szkoły na rowerze i hulajnodze - dodał prezydent stolicy.

Finał kampanii odbędzie się 16 czerwca

Rowerowy Maj 2024 w Warszawie. Rekordowe zainteresowanie sió...

Promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia

Do Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich na ul. gen. Romana Abrahama uczęszcza dokładnie 744 uczniów. Jak zapewnia Jolanta Kępka, dyrektorka placówki, w akcji "Rowerowy Maj" biorą udział wszystkie dzieci.

Rowerowy Maj motywuje dzieci do aktywności. Chętnie biorą one udział w akcji, bo czują się bezpiecznie. Przede wszystkim dlatego, że mogą korzystać z dróg rowerowych i to nie tylko takich, które wiodą przez ulicę, ale również tych specjalnie wybudowanych, odseparowanych od dużego ruchu ulicznego, a przez to bardziej bezpiecznych. W naszej szkole - która istnieje od 1986 roku - od zawsze zwracamy szczególną uwagę na zdrowy tryb życia. Prowadziliśmy klasy sportowe koszykówki, a obecnie stawiamy na pływanie. Prowadzimy różne profilaktyczne programy żywieniowe, a nasza stołówka żywi aż 600 uczniów. Zdrowie i aktywność dzieci to nasz priorytet, a akcja Rowerowy Maj doskonale się wpisuje w ten program - powiedziała Jolanta Kępka.

Władze stolicy przypominają w komunikacie, że "Rowerowy Maj" to kampania społeczna, która zachęca dzieci, młodzież, ale i dorosłych do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. Inicjatorem kampanii jest Miasto Gdańsk, które jako pierwsze w 2016 roku zorganizowało rowerową akcję w Polsce skierowaną do najmłodszych. Aktywne dojazdy do szkoły zwiększają poczucie sprawczości u dzieci, przy okazji utrwalając zdrowe nawyki. Dodatkowo, pokonanie porannej drogi do szkoły rowerem, zwiększa skupienie na zajęciach. Na najbardziej aktywnych uczestników czekają nagrody, zarówno indywidualne, jak i grupowe.

Bezpieczna akcja

Warto podkreślić, że uczestnicy akcji "Rowerowy Maj" we wszystkie weekendy - aż do 16 czerwca - będą mogli skorzystać z serwisu rowerowego. W wybranych placówkach, w godzinach 10:00-18:00, można będzie zrobić przegląd i drobne naprawy. Warunkiem będzie okazanie dzienniczka rowerowego otrzymanego w szkole lub przedszkolu.

Oprócz tego Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie uruchomił zapisy na warsztaty doszkalające jazdę na rowerze. Podczas nich uczestnicy będą mogli podnosić umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów.

Urzędnicy przypominają, że ZDM we współpracy z Wydziałem Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej organizuje webinar dla rodziców dzieci uczestniczących w "Rowerowym Maju", w trakcie którego zostaną omówione najważniejsze zasady i przepisy ruchu drogowego. Eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania. Spotkanie zaplanowane jest na 8 maja o godzinie 17:00.

Finał na Bródnie

Tegoroczna edycja akcji "Rowerowy Maj" zostanie uroczyście podsumowana podczas pikniku, który zaplanowany został na niedzielę 16 czerwca. Wydarzenie odbędzie się na Targówku, w Parku Bródnowskim. To świetna okazja do integracji miłośników aktywności, dlatego organizator - stołeczny Zarząd Dróg Miejskich - zachęca do przyjazdu na piknik na ulubionym sprzęcie - rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce.

Na uczestników czekać będzie moc atrakcji. Wśród nich należy wymienić:

  • Konkursy,
  • Zajęcia sportowe,
  • Występy artystyczne

Rekordowa liczba uczestników

Przypomnijmy, że w najnowszej edycji wydarzenia bierze udział rekordowa liczba uczestników. Zgłosiło się 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Wśród 61 "debiutantów”, którzy pojadą po raz pierwszy, jest 40 przedszkoli i 21 szkół. 43 nowe zgłoszenia pochodzą z placówek prowadzonych przez m.st. Warszawa, a 18 - z niepublicznych.

Ponownie został pobity rekord warszawskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do akcji Rowerowy Maj. Niemal 180 tysięcy dzieci i nauczycieli z 501 warszawskich placówek weźmie w tym roku udział w kampanii promującej ruch i zdrowy tryb życia. To aż 70 proc. stołecznych szkół i przedszkoli - poinformował stołeczny Ratusz.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto