Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzecia ofiara śmiertelna na ulicach Warszawy to efekt przekroczenia prędkości. Dlaczego jeździmy tak szybko?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Wideo
od 16 lat
"Co trzecia ofiara śmiertelna to efekt przekroczenia prędkości" - alarmują stołeczni drogowcy. Z raportu wynika, że w 2022 roku w Warszawie, w wypadkach w efekcie niedostosowania prędkości do warunków ruchu, zginęło 10 osób. Dane te potwierdza także policja. Pytamy, co gubi nas na drogach.

Z raportu opublikowanego przez Zarząd Dróg Miejskich wynika, że w 2022 roku w Warszawie, w wypadkach w efekcie niedostosowania prędkości do warunków ruchu, zginęło 10 osób.

„Żadne inne niebezpieczne zachowanie kierowców na drodze nie jest tak tragiczne w skutkach” – komentują drogowcy.

Policja: Niedostosowanie prędkości najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych

Dane te potwierdzają służby. W ostatnim czasie zapytaliśmy Komendę Stołeczną Policji, jakie są najczęstsze przyczyny tragedii na drogach.

Z raportu ZDM wynika, że w 2022 roku w Warszawie, w wypadkach w efekcie niedostosowania prędkości do warunków ruchu, zginęło 10 osób.

Co trzecia ofiara śmiertelna na ulicach Warszawy to efekt pr...

W odpowiedzi od mł. asp. Piotra Krata otrzymaliśmy informacje, że chodzi o prędkość. Okazuje się, że tylko w okresie od marca do połowy czerwca tego roku na terenie garnizonu stołecznego to niedostosowanie prędkości było przyczyną sześciu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Służby odnotowały w tym czasie także cztery takie zdarzenia z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu oraz nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu dla pieszych. Natomiast przyczyną jednego wypadku śmiertelnego było nieprawidłowe wyprzedzanie.

Natomiast w samej stolicy w zeszłym roku niedostosowanie przez kierujących prędkości do warunków ruchu, było przyczyną łącznie 109 wypadków, czyli niecałych 15 proc., które zdarzyły się na warszawskich ulicach. W tych zdarzeniach zginęło aż 10 osób, czyli 31 proc. wszystkich, którzy stracili życie w wypadkach.

„Kierujący, przekraczający prędkość, zabijają innych. Wśród wspomnianych dziesięciu ofiar takich wypadków jest trzech kierowców aut i dwóch motocyklistów, ale też dwóch pieszych i aż trzech pasażerów, którzy jechali ze sprawcami wypadku” – informuje ZDM.

Wśród ofiar była 4-letnia dziewczynka, pasażerka, która zginęła w wypadku w al. Wilanowskiej 6 stycznia ubiegłego roku, czy 28-letni pasażer, którego pijany kierowca zabił 21 maja ubiegłego roku na ul. Marsa. Pijany był też 19-latek, który 28 lipca zeszłego roku przejechał 57-letniego mężczyznę. Kierujący w każdym z wyżej opisanych wypadków odnieśli obrażenia lekkie, lub nie odnieśli ich w ogóle.

Dlaczego jeździmy tak szybko?

- Kierowcy jadą tak szybko, bo mogą. Mamy szerokie jezdnie. W miastach często jest po trzy pasy ruchu, które pozwalają się rozpędzić. W Polsce jest bardzo mało fotoradarów, więc kierowcy czują, że mogą. Do tego my po prostu zawsze się śpieszymy. Pracujemy najwięcej w Europie, zawsze jesteśmy w niedoczasie – mówi w rozmowie z nami Bartosz Józefiak, dziennikarz, publicysta i autor reportażu "Wszyscy tak jeżdżą", dodając, że z badań wynika, że aż 85 proc. kierowców przekracza prędkość przed przejściem dla pieszych.

Zdaniem autora książki, skupiającej się na problemach rodzimych dróg, nie bez znaczenia pozostaje też ludzka natura.

- Niektórzy tak szybko jadą, bo w ten sposób dowartościowują siebie, budują pozycję w grupie. Inni w ten sposób regulują stres. Coś nas zdenerwuje w pracy, to w drodze powrotnej bardziej przyciśniemy – dodaje.

Statystyki pokazują, że najczęściej do wypadków dochodzi w czasie popołudniowego szczytu, a większość sprawców tych zdarzeń to mężczyźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto