MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstaną dwa nowe ronda. Drogowcy ogłosili przetarg na modernizację niebezpiecznych skrzyżowań. Chętnych nie brakuje

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Jest przetarg na budowę nowych rond
Jest przetarg na budowę nowych rond ZDM
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił przetarg na budowę dwóch nowych rond - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. Drogowcy zapewniają, że dzięki nowym skrzyżowaniom o ruchu okrężnym będzie tam zdecydowanie bezpieczniej. Chętnych do wykonania prac nie brakuje. Stołeczny ZDM otrzymał już bowiem łącznie siedem ofert.

Zarząd Dróg Miejskich pierwszy raz o planie budowy rond w miejscu niebezpiecznych skrzyżowań ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie informował na początku roku. Teraz drogowcy przekazali, że przechodzą do realizacji inwestycji, ogłaszając postępowania przetargowe.

Jest przetarg na budowę nowych rond

W Warszawie powstaną dwa nowe ronda. Drogowcy ogłosili przet...

Zielone rondo na Żoliborzu

Rondo na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego - Przasnyska to inwestycja o którą apelowali mieszkańcy pobliskich osiedli. W audycie przejść dla pieszych zebra przez ulicę Krasińskiego otrzymała ocenę 1 (w skali od 0 do 5).

Podstawowym celem skrzyżowań o ruchu okrężnym jest zwiększenie bezpieczeństwa, bo wymuszają zachowanie przepisowej prędkości jednocześnie nie wstrzymując ruchu. Tak będzie i w tym przypadku. Doświetlimy wszystkie przejścia dla pieszych znajdujące się w sąsiedztwie ronda. Dodatkowo te na wlotach, po których jeżdżą autobusy, zostaną wyposażone w azyle - informują drogowcy.

Samo rondo o średnicy 26 metrów będzie miało wyspę centralną, nieprzejezdną, dzięki obsadzeniu jej krzewami. Na narożnikach skrzyżowania zasadzone zostaną krzewy okrywowe. Dodatkowo wzdłuż pasa drogi stanie 7 nowych drzew, które będę uzupełnieniem istniejącego już tam szpaleru.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami trzy bezzatokowe i wyposażone w wiaty przystanki autobusowe umieszczone zostaną za rondem. Dodatkowo w obszarze skrzyżowania uzupełnimy infrastrukturę rowerową.

Remont skrzyżowania na Mokotowie

Jak informuje stołeczny ZDM, audyt bezpieczeństwa przejść dla pieszych bezlitosny był także dla okolic skrzyżowania ulic Augustówka i Zawodzie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki. Miejsce jest niebezpieczne z uwagi na duży ruch ciężarówek, brak chodników i zieleń ograniczającą widoczność. Zebra przez ulicę Augustówka otrzymała najniższą notę, a audytor zaleciał stworzenie w tym miejscu ronda.

Będzie ono miało 27 metrów średnicy, jego wyspa i narożniki, podobnie jak na Żoliborzu, zostaną obsadzona krzewami.

Przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania wyposażymy w azyle i doświetlmy. Przystanki autobusowe przeniesiemy za rondo - zapowiadają drogowcy.

Siedem ofert

Zarząd Dróg Miejskich przekazał, że w przypadku żoliborskiego ronda wpłynęły cztery oferty. Najniższa wynosi nieco ponad 6,5 mln złotych. Do wykonania remontu na Mokotowie chętne są zaś trzy firmy, a najtańsza oferta opiewa na niecałe 8,3 mln zł.

Teraz czas na analizę, a następnie wybór najlepszych. Wybrani wykonawcy na realizację projektów będą mieli 180 dni od dnia podpisania umowy - przekazał ZDM w Warszawie.

Oba ronda powstaną dzięki dofinansowaniu z rządowego funduszu Polski Ład, które dla żoliborskiego ronda wynosi 10,5 mln zł, a dla tego na Mokotowie - 8 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto