Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobi Warszawa z projektami w ramach przegranego konkursu ESK 2016?

Katarzyna Hułas
Logo warszawskiej kandydatury konkursu ESK 2016
Logo warszawskiej kandydatury konkursu ESK 2016 materiały prasowe
Choć Warszawa nie została Europejską Stolicą Kultury 2016, nie można zapominać o licznych projektach i inwestycjach jakie zostały zapoczątkowane podczas starań o ten tytuł.

Warszawa, wśród polskich miast ubiegających się o tytuł ESK 2016, była prekursorem elektronicznego naboru projektów. Pod uwagę wziętych zostało około dwudziestu koncepcji. Organizatorzy podkreślali, że nie obiecują realizacji projektów, jeżeli w czerwcu nie wygrają. Co w takim razie dzieje się różnorodnymi pomysłami, które miały zagwarantować nam wygraną - teraz, kiedy wiemy już, że Warszawa poniosła porażkę w walce o tytuł?

- Jesteśmy w trakcie analizowania wszystkich projektów realizowanych w ramach przygotowań do ESK. Chcemy, aby te najbardziej wartościowe oraz te które spotkały się z największą sympatią mieszkańców były kontynuowane. Priorytetem dla nas jest wykorzystanie energii społecznej, która wyzwoliła się w trakcie starań o tytuł ESK do dalszego rozwoju kultury w mieście – informują urzędnicy m.st. Warszawy.

Zobacz także: Janosikowe zostanie zniesione? Projekt jest u marszałka

Czego możemy spodziewać się mimo przegranej?

Na warszawskie starania związane z ESK 2016, miasto przeznaczyło z budżetu aż 7,9 mln zł. Podzielone są one na trzy kategorie: „Warszawa w budowie”, „Miasto talentów” oraz „Wisła – rzeka możliwości”. Na pewno możemy liczyć na kolejne edycje znanych wydarzeń takich jak Warsaw Music Week, festiwal Przemiany oraz Warszawa w Budowie (festiwal projektowania miasta przygotowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który odbędzie się w październiku). A także Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej, który w tym roku po raz pierwszy do udziału zaprosił szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. W ramach „Wisła – rzeka możliwości” miały powstać inwestycję na brzegach Wisły oraz projekty artystyczne takie jak „Rozświetlone miasto”. Jak poinformował wydział prasowy urzędu miasta, powstaną Bulwary Wiślane z infrastrukturą wypoczynkową i gastronomiczną. Powstały już ścieżki dydaktyczne i rowerowe. Swoją działalność intensyfikuje Centrum Nauki Kopernik, które również w tym roku przybliży miasto do Wisły poprzez działania w ramach festiwalu Przemiany.

Jednym z głównych celów było także zmniejszenie dysproporcji między prawo a lewobrzeżną Warszawą i liczne pomysły z tym związane jak program dzielnicowych partnerstw czy utworzenie komisji próbujących wpłynąć na lepsze planowanie przestrzenne miasta. Biuro ESK 2016 wsparło wiele inicjatyw przeprowadzanych na poziomie dzielnic m.in. Park Rzeźby na Targówku, Up to 21 na Bemowie.

Czytaj także: "Kupię skasowany bilet ZTM, oczywiście w celach kolekcjonerskich". Czy używane bilety "okradają" ZTM

Z inicjatywy Ratusza ruszyła też akcja Osiedlamy się. Ratusz wsparł dzielnicową inicjatywę Re-Blok - realizowaną na Targówku przez Urząd dzielnicy. Priorytetem dla miasta pozostają wszelkie inicjatywy społeczne i kulturalne, które przyczyniają się do wzmocnienia partnerstw pomiędzy dzielnicami i do aktywizacji mieszkańców warszawskich osiedli.

Projekty niepewne

Urząd miasta stwierdza iż to, które z imprez będą nadal współorganizowane przez m. st. Warszawę zależeć będzie od trwających analiz i przyszłorocznego budżetu. Tak więc, to czy takie imprezy jak Święto Niemego Kina, Święto Wisły, Kongres Obywateli Kultury, Mazowiecka Stolica Kultury, Warszawa Różnorodna i inne, będą się dalej odbywać okaże się dopiero w najbliższej przyszłości. „Miasto talentów” – czyli zbiór projektów opartych na ludziach i dla ludzi, m.in. „Mile kulturalne”, „Pokaż mi swój świat”, „Miasto dostępne” czy „Stwórzmy to razem” w aplikacji konkursowej widniał jako jeden z elementów rozwijania tożsamości lokalnej i włączania się społeczności w różnego rodzaju aktywności poprzez takie akcje jak choćby „Lokalni liderzy” czy utworzenie Centrum dla warszawskiej kreatywnej gospodarki oraz systemu stypendialnego dla młodych przedsiębiorców. W związku z trwającymi analizami nie wiadomo jednak jaka będzie przyszłość tych inicjatyw.

- Pamiętajmy, że początki akademii - wykłady varsavianistyczne na UW były bardzo obiecujące. Dalsze losy projektu zależą od rozmów, jakie muszą zostać zainicjowane ze środowiskami akademickimi i pozarządowymi. Pomysł wymaga skoordynowania działań wielu instytucji – tak natomiast wydział prasowy urzędu m.st. Warszawy odniósł się do sprawy powstania Akademii wiedzy o Warszawie.

Dalsza część materiału na drugiej podstronie >>

Co z pieniędzmi, które miały zostać spożytkowane na projekty ESK 2016?

Wśród inicjatyw można odnaleźć interesujące aktywności i wydarzenia kulturalne na które zostało przeznaczone prawie 5 mln zł z tegorocznego budżetu ESK, reszta z kolei została przeznaczona na tworzenie aplikacji konkursowej oraz promocje miasta. W aplikacji konkursowej została także zawarta kwota 63 milionów jakie Warszawa miała dodatkowo wygospodarować z budżetu miasta na realizacje projektów oraz obchodów ESK. Czy mimo nie uzyskania tytułu te pieniądze zostaną jednak wygospodarowane i zainwestowane w projekty kulturalne w mieście?

Czytaj także: Poradnik wolontariusza: Zostań wolontariuszem miejskim podczas Euro 2012!

- Kwota 63 milionów miała zostać wygospodarowana w przypadku wygrania konkursu i realizacji pełnego programu obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W obecnej sytuacji, kwota, o jaką miasto ewentualnie zwiększy wydatki na cele kulturalne będzie wynikać z tego, ile i jakich projektów zostanie wybranych do realizacji z programu ESK 2016 – odpowiadają urzędnicy.

Komisja Sekcyjna chwali warszawską aplikacje, która jednak nie wygrała

Według raportu Komisji Selekcyjnej ESK, tytuł warszawskiego wniosku „Warszawa – nowa energia dla Europy” ukazuje jasny przekaz.
- Zmierzającą do przekształcenia miasta przez kulturę, by stało się kulturalną Stolicą Polski i nowym sercem dla Europy. A także, by mogło zaprezentować swoje zasoby kulturalne i potencjał w celu ukazania, iż jest nie tylko centrum finansowym i politycznym, lecz że może stać się także prawdziwym ośrodkiem kultury dla całej Europy – możemy przeczytać w raporcie.

Czytaj także: Męska prostytucja w stolicy. Odkrywamy nieznane oblicze Warszawy

Choć warszawski projekt był „dobrze przygotowany i bardzo profesjonalnie przedstawiony, bazujący na wielkim potencjale Warszawy", nie był jednak na tyle przekonywujący, aby wygrać z aplikacją wrocławską. Projekt odnosi się tak do życia artystycznego, jak i infrastruktury kulturalnej, według autorów raportu, zaoferował właściwą równowagę pomiędzy „wymiarem europejskim” a wymiarem „miasto i obywatele”. Aplikacja konkursowa nie była jedynym dokumentem, który zakładał inwestycje w warszawską kulturę. Równocześnie powstaje Program Rozwoju Kultury, czyli strategia miasta w obszarze polityki kulturalnej, która określa kierunki rozwoju kultury do 2020 roku. Aktualnie jest w procesie konsultacji społecznych.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto