MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Collegium Biotechnologicum w Opolu

Teraz Opole
Teraz Opole
-  Praca biotechnologów to głównie godziny spędzone w laboratorium, więc bez dobrej bazy nie ma możliwości kształcenia wysokiej klasy specjalistów - mówi Marta Szymczak.
- Praca biotechnologów to głównie godziny spędzone w laboratorium, więc bez dobrej bazy nie ma możliwości kształcenia wysokiej klasy specjalistów - mówi Marta Szymczak. Sławomir Mielnik
Uniwersytet Opolski otworzył nową siedzibę kierunku biotechnologia. Warte 12 milionów złotych Collegium Biotechnologicum ma być dumą uczelni.

Nowy budynek ma trzy kondygnacje i wygląda bardzo nowocześnie. Przeniosły się tam prawie wszystkie pracownie (tylko jedna, kierowana przez prof. Marię Wacławek, nadal mieści się w starym budynku). Tam też wciąż znajduje się kilka sprzętów, jak np. mikroskop elektronowy. - Ale i te będziemy za jakiś czas przenosić. Tak, aby cały zespół mógł już normalnie funkcjonować w nowych warunkach - mówi prof. Adam Latała, kierownik Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej.Na 1200 metrach kwadratowych mieszczą się laboratoria mikrobiologiczne, enzymologiczne, genetyczne, biochemiczne i toksykologiczne. Znajduje się tam także miejsce do zmywania i sterylizowania naczyń laboratoryjnych zaopatrzone w autoklawy i myjki ultradźwiękowe.- Ten budynek pozwoli rozwinąć skrzydła nie tylko biotechnologii, ale i całemu Wydziałowi Przyrodniczo-Technicznemu - mówi prof. Adam Latała.- W nowym budynku studenci mogą pracować bardziej indywidualnie. Co więcej, nasi doktoranci i magistranci mają do dyspozycji swoje własne pracownie. Jeśli zostaniemy wyposażeni w dodatkowy sprzęt, to placówka stanie się na tyle nowoczesna, że z powodzeniem będzie mogła konkurować z wieloma podobnymi zakładami w Polsce - mówi prof. Latała.A czy jest na to szansa? - Oczywiście. Już złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego na dofinansowanie aparatury dla potrzeb kierunku biotechnologia. Projekt opiewa na milion złotych. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie - mówi prof. Krystyna Czaja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. CiekawostkaCzym zajmuje się biotechnologia? Najprościej mówiąc - wykorzystywaniem bakterii i wirusów do tego, by produkowały dla nas różne potrzebne substancje, jak np. insulinę. Wikipedia podaje, że metody z zakresu biotechnologii są wykorzystywane od tysięcy lat. Przykładowo: produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym, w którym wykorzystuje się fermentację cukrów prostych przez drożdże. W wyniku niedostatecznej ilości tlenu, utlenianie jest niezupełne i następuje fermentacja. Innym przykładem jest produkcja przetworów mlecznych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto