Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cykl krótkometrażowych dokumentów oraz remiksów za darmo w centrum miasta [program]

Redakcja
Cykl krótkometrażowych dokumentów oraz remiksów na pl. Defilad [program]
Cykl krótkometrażowych dokumentów oraz remiksów na pl. Defilad [program] arch. mm
Kolejna ciekawa, darmowa inicjatywa warszawskich środowisk twórczych rozpoczyna się już 28 sierpnia. Filmy będzie można oglądać do 25 września.

Filmy krótkometrażowe na pl. Defilad, 28 sierpnia - 25 września.


Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów zrealizowanych przez młodych twórców z Polski i Europy. Organizacja jest gwarantem, że obrazy będą warte obejrzenia. Zobaczcie, co przygotowali.

Część 1. REMAPPING EUROPE

28 sierpnia (czwartek) 20.30

Młodzi twórcy wzięli na warsztat funkcjonujący w Europie obraz migrantów. Mieszkają w Polsce, Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii a ich historie kreślą nową mapę współczesnej Europy. Remiksy są próbą zmierzenia się z wciąż funkcjonującymi stereotypami narodowymi, etnicznymi lub religijnymi. W debacie publicznej lokalny i osobisty punkt widzenia imigrantów jest pomijany, a informacjom o migracjach właściwych dla danego kraju lub regionu brak niuansów.

Zobacz również: Uruchomucho na Krakowskim Przedmieściu. Darmowe koncerty na świeżym powietrzu

Moja Ukrainka - reż. Krzysztof Janiak
Internet to dziś najważniejszy z doradców. Pytamy o zdanie niezliczone masy użytkowników gdy chcemy kupić nowy piekarnik, poradzić się w kwestii szczepienia dziecka lub remontu domu. Kzysztof Janiak przejrzał dziesiątki komentarzy na polskich forach dla osób poszukujących pomocy domowej z Ukrainy. W Polsce z jednej strony od dawna trwa migracja zarobkowa na zachód, z drugiej – od kilku lat przyjeżdżają tu ukraińskie kobiety, zatrudniane w domach klasy średniej jako pomoce domowe. Pracują na czarno, poniżej swojego wykształcenia i kompetencji. Ten remiks to opowieść o ich pracodawcach i próba wyobrażenia sobie – co by było, gdyby anonimowość a forach był niemożliwa.

Mińsk – wideoprzewodnik – reż. Magdalena Pytlakowska
Na Białorusi łamanie praw człowieka jest na porządku dziennym. Magdalena Pytlakowska, Polka pracująca na co dzień w niezależnej białoruskiej telewizji Bielsat, sięga do jej archiwów by w przewrotny sposób sportretować to miasto. Krótkie video mogłoby być wyświetlane w propagandowej telewizji jako przynęta na turystów gdyby nie to, że narrator zaprasza w nim do miejsc, które kojarzą się z bezwzględnym reżimem Łukaszenki.

Cudzoziemiec do wynajęcia – reż. Agnieszka Małek
„Pracujesz w mediach? Organizujesz imprezę i chcesz nadać jej egzotycznego charakteru? Ta oferta jest dla Ciebie! Tylko teraz – cudzoziemiec do wynajęcia!” Video autorstwa Agnieszki Małek to wariacja na temat teleshoppingu. Tym razem zamiast odkurzacza w ofercie są…cudzoziemcy.

Ojczyzny – reż. Anahita Rezaei

- Co jecie w przedszkolu na obiad? – pyta 3-letnią Anahitę ojciec. – Ziemniaki – odpowiada dziewczynka. Coś jeszcze? - dopytuje tata. – Ziemniaki, ziemniaki i ziemniaki – pada odpowiedź. Anahita Rezaei, obecnie studentka na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, sięga po domowe archiwa video kręcone namiętnie przez ojca, Irańskiego lekarza.

Dowód – reż. Alicja Plachówna – Vasilevska
Czy mąż słodzi herbatę? Jaki kolor ma szczoteczka do zębów żony? A po której stronie łóżka śpi żona?Odpowiedzi na te pytania Alicja Plachówna mogłaby udzielić bez zająknięcia, obudzona w środku nocy. Dzięki temu jej mąż Bojan nie jest w Polsce „nielegalny”. „Dowód” to nieco żartobliwa, choć przejmująca opowieść o egzaminie z miłości. Autorka filmu opowiada w nim prawdziwą historię mierzenia się z biurokracją, wizytami w urzędach oraz odwiedzinami funkcjonariuszy państwowych – cała ta machina została uruchomiona, gdy wyszła za mąż za mieszkańca Macedonii, z którym zamieszkała w Polsce.

Część 2. POLSKA DOC

11 września (czwartek), godz 20.30

Polska.doc to cykl spotkań dla młodych twórców i początkujących animatorów kultury (18-30 lat) zainteresowanych filmem i fotografią. Pod okiem profesjonalistów, uczestnicy doskonalili swoje umiejętności z obszaru filmu i fotografii oraz rozwijali autorskie projekt fotograficzny lub filmowy. Łącznie powstało ich blisko 40, w ramach cyklu prezentujemy 4 z nich.

„Aldona” reż. Iwo Kondefer
Film opowiada o Aldonie Plewińskiej – silnej, młodej dziewczynie ze Śląska, o mocnym charakterze i ironicznym spojrzeniu na rzeczywistość. Aldona jest niepełnosprawna – urodziła się bez rąk i nogi. Mimo to próbuje zrealizować swoje marzenie o karierze.

„Trzy Głosy” reż. Michalina Musielak
Kim jest „żyd”? Co to jest „być żydem”? Czy jest coś takiego jak żydowskość? Trzy Polki, w rożnym wieku. Młoda Michal, która wraca do Izraela by odbyć służbę wojskową. Hanka, emigrantka w czasach PRLu, mieszkanka wyspy w Nowym Yorku, pracuję zajmując się starszymi żydami. Pani Krysia, mieszkająca w mazowieckiej wsi, gdzie pamięta sąsiadujące miasteczko jako całkiem żydowski świat. Opowieść o nich, o ich subiektywnych punktach widzenia i o tym czy jest coś takiego jak „bycie żydem”.

„Zawodzie Zajezdnia” reż. Beata Rakoczy
Historia kobiet pracujących jako motornicze nocnych tramwajów w stolicy Śląska. Poetycka opowieść o mieście, o tym co odbija się w szybie nocnego tramwaju, mozaika charakterów, przeplatana wezwaniami w eterze kolejowej radiostacji. Wszystkie historie łączą się w dyspozytorni. Kiedy „nockę” ma pani Ewa – dyspozytorka z ponad dwudziestoletnim stażem - mała budka zaczyna tętnić życiem.

"Praca, spokój, stabilizacja" reż. Jan Mencwel
Film opowiada o jedynym w Polsce Muzeum PGR, założonym kilka lat temu przez mieszkańców wsi Bolegorzyn. Byli pracownicy PGR-ów z całej Polski wysyłają do Bolegorzyna pamiątki, dokumenty, przyjeżdżają, by powspominać dawne czasy. Czy to tylko niewinna nostalgia, czy może wyraz rozczarowania dzisiejszą rzeczywistością? Jeśli tak, to za czym tęsknią mieszkańcy byłych PGR-ów? Czy czuje się tu nadal skutki decyzji o likwidacji wielkich państwowych gospodarstw, podjętą w latach transformacji?

Część 3. RADICAL DEMOCRACY

25 września (czwartek), godz 20.30

W ramach międzynarodowego konkursu adresowanego do aktywistów, twórców audiowizualnych i działaczy społecznych z całej Europy powstały krótkie formy video. Ich twórcy podzielili się własnym spojrzeniem na Europę, tworząc nowe narracje video wokół idei społeczeństwa obywatelskiego, poddając twórczej, krytycznej refleksji to, w jaki sposób realizowana jest dziś idea demokracji i jakie istnieją dla niej alternatywy. Poprzez te odważne i niezależne opowieści mogli reprezentować siebie i swoje społeczności lokalnie i globalnie, czyli oddać to, co nazywamy Demokracją Radykalną.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto