Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro Amazon w Warszawie. Amerykański gigant stworzył centrum technologiczne. Pracuje tu nad Alexą i telewizją przyszłości

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Amazon w Warszawie pracuje nad elektroniczną asystentką. W jej rozwój wkład mają twórcy syntezatora mowy Ivona. Poza tym programiści chcą stworzyć „telewizję przyszłości”. Zajrzeliśmy do nowego biura firmy w warszawskim biurowcu Unit.

Amerykański gigant – Amazon – otworzył swoje biuro w Warszawie na początku tego roku. Firma wynajęła całe piętro w wieżowcu Unit przy Rondzie Daszyńskiego. W środku pracuje kilkadziesiąt osób, ale w najbliższych miesiącach zespół ma się podwoić. Czym będą się zajmować?

- W Amazon Development Center zajmujemy się prowadzeniem badań naukowych i komercjalizacją tej technologii. To programowanie oparte o sieci neuronowe, chmurę, a także urządzenia wbudowane – mówi nam Lucyna Chwastowska, globalna dyrektorka rozwoju Alexa Text-to-Speech.

Tak wygląda biuro Amazona w Warszawie

Biuro Amazon w Warszawie. Amerykański gigant stworzył centru...

Asystentka Alexa i „telewizja przyszłości”

Pracownicy w warszawskim oddziale zajmują się przede wszystkim dwoma produktami: syntezatorem mowy Alexa oraz „telewizją przyszłości” FireTV. Do tego pierwszego produktu wykorzystywane są pomysły twórców popularnego syntezatora mowy Ivona – który, wraz z całą firmą, został przejęty przez Amazona w 2013 roku. Jego twórcy przyczynili się również do udoskonalenia Alexy, czyli wirtualnej asystentki.

Alexa rozpoznaje ludzką mowę i wykonuje zadania. Przy odpowiednim zsynchronizowaniu urządzeń potrafi np. wyłączyć światło w pomieszczeniu, uruchomić konkretną stronę internetową, podać prognozę pogody czy założyć spotkanie online. Asystentka, jak słyszymy, jest szczególnie przydatna w rozwiązaniach typu smart home. Alexa wyświetli nam np. obraz gości czekających pod drzwiami domu, zdalnie uruchomi odkurzacz czy… opowie dowcip.

Niestety, na razie Alexa wypowiada się jedynie w języku angielskim, ale firma nie wyklucza „wgrania” także polskiego języka.

Z kolei FireTV to oprogramowanie telewizorów, które pozwoli nam na zsynchronizowanie telewizji ze wszystkimi programami takimi jak Netflix czy Spotify. Użytkownik będzie mógł również odtworzyć dowolny program, który już został wyemitowany. W przyszłości, jak słyszę od programistów, FireTV ma pozwalać na dokonywanie wyborów „na żywo”, podczas oglądania, takich jak np. wybór jednego z zakończeń filmu czy programu. Podstawowa wersja FireTV ma pojawić się na polskim rynku w trzecim kwartale tego roku. Później na półkach zobaczymy także telewizory od Amazona.

Technologie tworzone w warszawskim Amazon Development Center wykorzystywane będą w kilkunastu krajach.

Podobnie jak w innych firmach technologicznych, także w Amazon trwa nieustanna rekrutacja pracowników. - Szukamy nie tylko programistów, ale także naukowców, lingwistów czy researcherów - mówi nam Lucyna Chwastowska. Wśród poszukiwanych pracowników są: programiści zajmujący się uczeniem maszynowym (ang. machine learning), głębokimi sieciami neuronowymi i serwisami w chmurze, lingwiści (tzw. inżynierowie języka) oraz naukowcy badający systemy mowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto