MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa akcja na Dworcu Centralnym w Warszawie. Blisko 40 osób "zastygło" w bezruchu

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Za nami akcja Fundacji ERBUD
Za nami akcja Fundacji ERBUD Materiały prasowe
Na Dworcu Centralnym w Warszawie odbył się nietypowy happening, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy podopiecznych domów dziecka, wchodzących w dorosłe życie. W akcji organizowanej przez Fundację ERBUD, udział wzięło blisko 40 osób. W samo południe, zastygły one w bezruchu na równe 18 minut. - To liczba symbolizująca pełnoletność. Dworzec Centralny był natomiast symbolem wyruszenia w drogę - tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Flashmob na Dworcu Centralnym

W poniedziałek 11 marca, punktualnie o godzinie 12:00 w południe, w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie, prawie 40 osób zastygło w bezruchu na znak solidarności z wychowankami domów dziecka. Każda osoba miała maskę z wizerunkiem nieistniejącego chłopca, który wygenerowała sztuczna inteligencja jako syntezę twarzy ponad setki podopiecznych Fundacji ERBUD.

Akcja trwała równe 18 minut.

To liczba symbolizująca pełnoletność. Dworzec Centralny był natomiast symbolem wyruszenia w drogę - informują pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Poniżej można zobaczyć fotorelację z wydarzenia.

Za nami akcja Fundacji ERBUD

Nietypowa akcja na Dworcu Centralnym w Warszawie. Blisko 40 ...

"Syndrom zamrożenia"

Nazywamy to w Fundacji "syndromem zamrożenia”, czyli paraliżującym strachem przed dorosłością i usamodzielnieniem wśród naszych podopiecznych. Od lat pomagamy im jak możemy, ale to grupa całkowicie nieobecna w dyskursie publicznym. Wszyscy wspieramy chętnie małe dzieci, tymczasem one przecież dorastają. Nie rozpływają się gdzieś w powietrzu, tylko mają olbrzymi problem, by się usamodzielnić i normalnie funkcjonować w społeczeństwie: znaleźć pracę, mieszkanie, założyć rodziny. Tym flashmobem w centrum stolicy chcieliśmy nagłośnić ten temat - mówi inicjatorka akcji, prezeska Fundacji ERBUD Lucyna Grzeszczak.

Oprócz pracowników ERBUDu i wolontariuszy Fundacji akcję wsparli m.in. Katarzyna Bujakiewicz, Damian Michałowski i Maciej Musiał, a także przechodnie, którzy chętnie dołączali do happeningu.

Specjalna zbiórka

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku placówki opiekuńcze-wychowawcze (tzw. domy dziecka) opuściło 2 077 wychowanków powyżej 18 roku życia. Brak odpowiedniego przygotowania sprawia, że wracają oni do rodzin i dysfunkcyjnego środowiska.

Celem nadrzędnym projektu na Dworcu Centralnym była zbiórka 1,5 procent podatku dla Fundacji ERBUD oraz podpisanie petycji Fundacji Dobrych Inicjatyw o nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Petycję można podpisać tutaj.

O Fundacji

Fundacja ERBUD od 2015 roku wspiera wychowanków domów dziecka u progu dorosłości. Funduje korepetycje, psychoterapie, prawa jazdy czy leczenie ortodontyczne, by budować u dzieci pewność siebie. Realizuje autorskie programy, także dla wychowawców domów dziecka oraz akcje specjalne, jak np. coroczną olimpiadę sportową Gracze Roku - w grudniu wzięła w niej udział ponad setka dzieci z całej Polski.

Co roku w wakacje odbywa się w firmie ERBUD rajd rowerowy "Tour de ERBUD”, w którym każdy przejechany przez pracownika kilometr przeliczany jest na realne pieniądze, którymi spółka zasila konto Fundacji ERBUD. W 2023 r. podczas akcji zebrano ponad 100 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto